E enjte, 02.12.2021, 08:57 AM (GMT)

Kerko: Nijazi Ramadani

Nijazi Ramadani: Idriz Seferi, strategu i pavarësisë shqiptare

I biri i Isuf Selman Seferit, lind në një familje shqiptare muslimane në fshatin Seferi, (Preshevë) Sefer (Presheva e ditëve të sotme), në verilidje të Kradakut të Shkupit, në atë kohë pjesë e Vilajeti i Kosovës, Vilajetit të Kosovës Perandorinë Osmane.Viti 1867,- Si 20-vjeçar, Idrizi për grua mori ...

Nijazi Ramadani: Ndahet nga jeta artisti Demir Behluli

Në moshën 80 vjeçare ka ndërruar jetë Demir Behluli nga fshjati Ranatoc i Preshevës pas një sëmundje. Varrimi i të ndjerit Demir Behluli u bë sot me  4 maj 2018 (e premte) në varresat e qytetit të Gjilanit, ku edhe ka jetuar që prej viteve të 1970-ta, ku iu dha...

Nijazi Ramadani: Sabit Rrustemi - 40 vjet krijimtari

Poezi e parë e botuar e Sabit Rrustemit, daton  më 5 shkurt 1977 në revistën “Zëri i rinisë”. Ky publikim i asaj kohe i hapi udhë poetit që nga vargu i parë i poezisë “Punëtori ”, për të mos u ndalur së shkruari. Pas asaj poezie, vjen më pas edhe cikli poetik në ‘Zëri rinisë”, me një ...

Nijazi Ramadani: Fletushka që theu tabu temat moniste

Reviste e përkohshme /Ushtima e maleve/, edicioni i parë, e cila fillimisht rezultoi si nevojë e kohes, nga rrjedhë nisma para 36 viteve për bërjen e një fletushke (revistë), emëri i së cilës rrjedhë nga një reviste shqiptare. ku fillet e saj datojnë në ngjarjet madhore të kombit...

Nijazi Ramadani: “Kush e solli Doruntinën” në Gjilan

Teksti dramatik “Kush e solli Doruntinen”,  I . Kadares, shfaqje  nga  teatri “Aleksandër Moisiu” nga Durrësi drama  që ngjitet në mbrëmjen e dytë të  Festivalit e dramës të “Flaka e janarit 2016” Gjilan. Në këtë shfaqje marrin pjesë edhe dy aktorë të mirënjohur ...

Nijazi Ramadani: Beqir Musliu – letërsia emri i tij

Me veprën e tij, mund të flitet për një rrumbullakim të artit si tërësi (poezi, prozë, dramë, kritikë, publicistikë, etj.), duke i përthyer limitet tradicionale mes gjinive, llojeve, zhanreve letrare, që ai arrin te Vegullia, si dhe me...

Nijazi Ramadani: Muharrem Bajrami - luftëtari i UÇK-së

Rruga jetësore dhe profesionale e arsimtarit në periudhën pas brioneve(rankoviçiste) nuk ishte fare e lehtë për tu përballuar në këto vite dramatike që sot në Kosovën e pavarur po i lëmë pas që i bashkohet mijëra kolegëve ...

Nijazi Ramadani: Kokajt - gjeografia, historia

Në vitet '80-ta të shekullit XX vendbanimi Dardhë (Pukë) arrinte në 300 shtëpi. Dardhë (Pukë) ka qenë e banuar që në lashtësi. ... Vllaznitë janë Kokaj e Bibaj. Nga Kokajt janë vllaznitë: Çela (Çelakaj), Selmani (Selman), Margjeçi (Margjeç). Nga Bibajt janë vllaznitë: Pali ... Shqipëria etnike...

Nijazi Ramadani: Librat e autorit Nuhi Ismajli

Nuhi Ismajli është studiues i pasionuar i kulturës shqiptare. Ai është historian i letërsisë, kritik letrar, eseist, polemist e gjuhëtar. Është një krijues i veçantë, i gjithanshëm dhe mjaft produktiv. Për herë të parë, me shkrime për çështje të arsimit, paraqitet në vitin 1983, për të vazhduar ...

Nijazi Ramadani: Lugina e Preshevës dhe viset tjera

Lufta e Dytë Botërore - Shqiptarët sikur edhe popujt tjerë u gjenden para  sfidave dhe shpëtimi nga pushtimi serbo-bullgar, pasiqë një pjesë e e atyre viseve juglindore bien zonën fashist sipas ndarjes teritoriale të aleancave të tyre; gjermane (Mitrovica), Lugina e Preshevës[1] dhe Shkupi e Kumanova...

Biser Mehmeti: Kokajt që nga lashtësia

Autori Nijazi Ramadani del para lexuesve dhe studiuesve me një botim të ri monografik, Shtegtim në histori “ Monografia për Kokajt 1842-2012” Kokajt që nga lashtësa). Një vepër që është një burim i pasur njohurish jo vetëm për Kokajt, por edhe më gjerë. Qëllimi i kësaj vepre nuk është pasqyrimi ...

Nijazi Ramadani: Krijimtaria letrare e Biser Mehmetit

Para se të kaloj në shpërfaqjen e autorit, më lejoni të bëj një digresion të vogël, por sikur të ishim tubuar sot në një manifestim letrar dhe të kishim lënë mundësinë që të merrnin pjesë të gjithë të interesuarit, këtu do të kishin defiluar dhjetëra poetë. Bie fjala poet i kazasë sonë do të kishte ...

Nijazi Ramadani: Fati i njeriut përballë fatkeqësisë

Biser Mehmeti është në mesin e krijuesve që i janë përkushtuar me tërë qenien prozës, i cili gjithnjë e më tepër po e dëshmon prirjen e tij në këtë zhanër të letërsisë, i cili s’është aspak i lehtë. Edhe pse si shumë krijues të tjerë hapat e parë në fushën e letërsisë i ka bërë në poezi, duke botuar një ...

Nijazi Ramadani: Heroi Arben Ramadani

Arbeni është rritur dhe shkolluar në një familje me gjendje të mesme sociale dhe me traditë bujare dhe atdhetare. Arbeni, pak ditë pas lindjes së tij ...

Nijazi Ramadani: “Ushtima e maleve”

Fletushka ("Ushtima e maleve") 33 vjetë më parë ishte një kontributi i dhënë në Lëvizjen atdhetare për çlirim kombëtar 1979-1980/81/2009 / Gazeta "Ushtima e maleve", edicioni i parë, fillimisht rezu-ltoi si nevojë e kohës rrjedhë nisma për bërjen e një fletu-shke (reviste), ku fillet e saj ...

Nijazi Ramadani: Libër që freskon kujtesën historike

Në kuadër të botimeve që po shënohen në kuader të 100-vjetorit të pavarësisë së shtetit shqiptar dhe në Gjilan libri “Nëpër vlime shqiptare”, i autorit Izmi Zeka, ku, që përmbledhë ngjarjet më të rëndësishme të Lidhjesh shqiptare të Prizrenit e ngjarjet këtij shekulli, që nga periudha e ...

Nijazi Ramadani: Botohet libri "Çështja Shqiptare ...

Në Shkup, shtëpia botuese Logos-A, nxori nga shtypi librin Çështja Shqiptare në Diplomacinë Britanike 1877 – 1880 të autorit Daut Dauti.Libri paraqet qëndrimin e diplomacisë britanike ndaj zhvillimeve të rëndësishme politike dhe ushtarake të shqiptarëve gjatë këtyre viteve. Nga këndvështrimi britanik në libër ofrohet edhe gërshetimi i diplomacive të ...

Nijazi Ramadani: Linditë Ramushi - Me sytë e ëndjes

Poezia e Linditë Ramushit vjen para lexuesëve mjaftë e fuqishme dhe me intenzitetin e botës që na rrethon njeriun tonë dhe, është integruar emocionalisht dhe artistikisht e realizuar mirë."...Atëherë, do të ngjallem dhe njëherë nga ajo/ ngjizje/ në mes zjarrit dhe frymës/ sikur lind një dashuri...", janë këto vargjemetaforike në poezitë e Linditë Ramushit, e cila me një thjeshtësi të rafinuar parqitet para lexuesëve, duke shpalosur meditimin ...

Nijazi Ramadani: Fati i “Trepçës” fati i Kosovës

Libri i publicistit dhe studiuesit, Daut Dautit, “Lufta për ‘Trepçën’ ( sipas dokumenteve britanike), ka vënë në spikame një çështje mjaft te rëndësishme kombëtare dhe globale, e cila ka qenë dhe ende është në qendër të vëmendjes për qytetaret e Kosovës, si edhe për të tjerët. Dauti...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora