E premte, 10.04.2020, 03:33 AM (GMT+1)

Aktualitet » Bota

Akt terrorist 'bakterial' ndaj shkolles se vajzave

AFGANISTAN-Kanali televiziv amerikan CNN flet per nje rast te ri sulmi ndaj studenteve te reja dhe mesueseve te tyre. Kete here jane perfshire 120 vajza nga mosha 15 deri ne 18 vjec si dhe 3 mesuese, te cilat kane qene viktime e nje sulmi te pergatitur me nje lloj substance ne provincen e Takharit. Substance e panjohurSulmi ka ndodhur ne provincen Talokhan ne shkollen e vajzave te Bibi Hajera. Per momentin ndodhen ne spital rreth 40 vajza. Te gjitha kane...

Ligji në Egjipt: Mund të bëni seks edhe me gruan e vdekur

Burrat në Egjipt mund të lejohen të bëjnë seks me gratë e tyre të vdekura, deri në gjashtë orë pas vdekjes së tyre.Projektligji i ri i shumëdiskutuar është pjesë e një drafti propozimesh që po bëhen në parlamentin e ri.Projektligji parashikon edhe uljen e moshës së martesës deri në 14 vjeç...

Turqi, goditje e re ndaj ushtarakëve

Policia turke bastisi shtëpitë e disa dhjetëra ushtarakëve të lartë në vend, në një operacion të ri kundër organizatorëve të grushtit të shtetit të vitit 1997.

Francë, vdes vrasësi i Tuluzës

Është vrarë atentatori i ushtarëve francezë dhe fëmijëve hebrej në Tuluzë të Francës, pasi forcat speciale franceze kanë bastisur apartamentin e tij. Lajmin e ka konfirmuar ministri...

Arabi, mbyllen dyqanet e intimeve

Mbi 600 dyqane të tregtimit të veshjeve intime, u mbyllën në Arabinë Saudite pasi kishin shkelur ligjin duke punësuar personel mashkullor. Dyqanet ...

Joseph S. Nye: Fuqia e grave udhëheqëse

A do tё ishte mё paqësore bota, nëse e sundonin gratë? Një libër i ri sfidues, nga psikologu i Universitetit të Harvardit Steven Pinker thotë se përgjigja e kësaj pyetje është...

Dënon veten me vdekje nga uria për dashuri

Një vajzë amerikane vendosi të vdiste duke mos ngrënë për dy muaj me radhë, në mënyrë që i dashuri i saj të vazhdonte jetën e tij, pasi ajo kishte mbetur në karrige me rrota...

Havier Solana: Kursimi kundër Europës

Tashmë është gjithmonë e më shumë e qartë se ajo që filloi në fund të vitit 2008 nuk ishte thjesht një rënie e zakonshme ekonomike. Gati katër vjet pas fillimit të krizës, ekonomitë...

Kujtohet në mbarë botën Holokausti

27 janari është një ditë për të mos harruar Holokaustin dhe viktimat e saj. E gjitha bota sot kujton kampet e përqendrimit, krematoriumet, produkt i egersisë nazistë që...

Masakër në Irak, 72 të vrarë nga atentatet

Tensionet janë shtuar pas largimit të ushtarëve amerikanë nga Iraku në dhjetor të vitit të kaluar si dhe pas lëshimit të urdhër-arrestit ndaj zv/presidentit irakian, sunitit ...

Barak Obama: Mirë se erdhët në shtëpi!

Këto ishin fjalët që presidentit amerikan, Barak Obama, nuk i mjaftonin t’i thoshte vetëm një herë, por i përsëriste dhe i ripërsëriste para disa ushtarëve të SHBA-së, të kthyer...

Kroacia hyn në BE

Kroacia firmosi traktatin e anëtarësimit në Bashkimin Europian. Akti i firmosjes u bë nga Presidenti Ivo Josipovic dhe kryeministrja Jadranka Kosor, ndërkohë që ceremonia...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese