E premte, 10.04.2020, 03:26 AM (GMT+1)

Aktualitet » Bota

Ekzekutimi mesjetar në Arabinë Saudite

Ndonëse në shekullin e XXI, Arabia Saudite vazhdon të ndjekë metodat mesjetare në ndëshkimin e veprave të rënda penale. Kështu, një vrasës u ekzekutua ditën e premte me prerje koke, por trupi i tij i pajetë më pas u kryqëzua dhe u përdhos në një shesh publik...

Refuzon martesen me gjyshin islamik - Vritet!

Juba, Sudan - Nje vajze 17 vjecare humbi jeten pasi eshte rrahur per vdekje sepse refuzoi te martohet me nje te moshuar qe per nga mosha mund te ishte gjyshi i saj. E reja eshte marre zvarre nga familjaret e saj per tu perdhunuar nga ''dhenderri'' sepse pas perdhunimit do ndjehej e detyruar ...

Kerry: Ndihmat amerikane nuk janë lëmoshë

Sekretari i ri amerikan i Shtetit, John Kerry mbajti të mërkurën fjalimin e tij të parë me rëndësi si kryediplomati amerikan , në Universitetin Virxhinia -- një universitet public ky i cili është themeluar nga Thomas Jefferson, njëri prej baballarëve të kombit amerikan dhe Sekretari i parë ...

Shfrytëzimi i vajzave siriane refugjate

Kriza siriane, që vazhdon nga marsi i vitit 2011, deri më tani ka marrë jetën e më shumë se 35.000 njerëzve dhe ka detyruar qindra e mijëra sirianë të largohen në vendet fqinje, veçanërisht në Turqi dhe Jordani, ku jetojnë në kampet e refugjatëve të përcaktuara për to. Kohët e fundit, një aspekt i ri i kësaj krize humanitare ka dalë në pah: një fenomen i ...

Ismet Azizi: Bullgaria po aq banorë sa në vitin 1945

Numri i banorëve në Bullgari gjatë 10 viteve të fundit ka rënë për 582.000, tregojnë rezultatet e regjistrimit të popullsisë të kryera vitin e kaluar në atë vend. Bullgaria, anëtarët e re e BE-së, tani ka 7.351.633 banorë , dhe ka humbur 1,5 milionë banorë nga viti 1985, që tregon një rekord jo vetëm për BE, por edhe për standardet botërore...

Traboini: Urugani goditi brigjet lindore të Amerikës

Uragani “Sandy” pasi la më shumë se 60 të vdekur në Karaibe filloi lëvizjen drejt veriut përmes oqeanit duke prekur brigjet lindore të Amerikës.Natyrisht ai nuk i gjeti pa përgatitur amerikanët. Bizneset dhe shkollat ​​ishin të mbyllura; rrugë, ura dhe tunelejanë mbyllur, dhe më shumë se 13.000 fluturime ajrore janë anuluar.Nga Bostoni në New York në New Jersey e deri në Washington, linjat e autobuzave dhe ato hekurudhore tëudhëtarëve janë mbyllur. Rreth 1,000 fluturime janë anuluar në secilin nga tre aeroportet më të mëdha në zonën e qytetit të Nju Jorkut ...

Femrat islamike pergatiten per sulme terroriste

Ne te gjithe boten myslimane femrat trajtohen si njerez te kategorise se dyte. Qe me lindjen e saj mbahet zi dhe mallkohet. Pergjate rritjes trajtohet si vegel per tu perdorur. Por, pa u rritur akoma (femije) eshte e detyruar te martohet me dike qe pelqejne meshkujt e shtepise dhe jo ajo!Femra eshte e pafuqishme dhe duhet zbatoje urdherat e meshkujve, prandaj ekzistojne edhe ''Brigada Burkash'', sic mund ti shikoni ne videon e meposhtme: femra te mbuluara qe sterviten per te perdorur arme automatike ...

Fran Shkreli: Nobeli i Paqes për BE

Komisioni norvegjez i Nobelit njoftoi të Premtën se Çmimi Nobel për Paqë për vitin 2012 do t'i jepet Bashkimit Evropian (BE). Në njoftimin zyrtar të komisionit Nobel thuhet se Bashkimi Evropian ka kontribuar për më shumë se gjashtë dekada, në avancimin e paqës dhe pajtimit, demokracisë dhe të drejtave të njeriut në Evropë. Në deklaratën e tij për mediat botërore, komisioni norvegjez thotë se ç'prej vitit 1945 pajtimi midis popujve dhe ...

Sfidoi Talebanët, atentat 14-vjeçares

14-vjeçarja pakistaneze, Malala Yousafzai, e bërë e famshme për guximin e treguar në publikimin e ditarit të saj 3 vjet më parë për BBC-në, ku sfidonte militantët talebanë me vendosmërinë për t’u shkolluar, i ka shpëtuar mrekullisht një atentati kundër saj.Ditari u publikua nga BBC kur ajo ishte vetëm 11 vjeç dhe dy vjet pasi marrjes së kontrollit të Luginës Suat nga militantët talebanë në Pakistan...

Mustafë Rugova: Geert Wilders humbet zgjedhjet

Nje prononcim i liderit te PVV-se(Partia e Lirise) per mediat holandeze, lidhur me zgjedhjet Parlamentare te mbajtura dje ne Holande.Lideri radikal, siç e kualifikojne mediat ketu, i njohur jo vetem ne Holande per idete e tij te guximshme, sot çuditerisht ka humbur lik pergjysme numrin e vendeve ne Paralamentin holandez. Per me shume po ju le ne shoqerim te asaj se çfare thote ky vete per humbjen e tij...

Ndërron jetë Armstrong, njeriu i parë në Hënë

Agjensia e Lajmeve “Reuters” informoi se ish-austronauti pësoi një infarkt dhe ndërroi jetë disa minuta më pas në një spital ku ai ishte shtruar pas një operacioni “by-pass” në zemër. Si komandant i “Apollo 11”, Armstrong ishte njeriu i parë në historinë e njerëzimit që hodhi hapa në një trup qiellor jashtë planetit tonë...

Vajza e krishterë arrestohet për blasfemi

Presidenti i Pakistanit ka kërkuar një shpjegim zyrtar për arrestimin nën akuzat për blasfemi të një vajze të krishtere me Sindromë të Daunit. Vajza, që raportohet t’i ketë 11 ose 12 vjet, thuhet se i ka djegur faqet në të cilat ishin të shkruara vargjet kuranore.Policia tha se vajza e quajtur Rimsha, është arrestuar në një lagje të varfër...

Turqi, 2 824 studentë në burg

Një shifër alarmante vjen nga Turqia për sa i përket numrit të studentëve të burgosur. Janë plot 2,824 studentë të universitetit dhe studentët e shkollave të mesme që ndodhen aktualisht në burg. Shifra u bë publike nga ana e Ministrisë së Drejtësisë në Ankara në ...

Eroll Velija: FEMA - qeveria sekrete

Edhe pse mund të jetë organizata më e fuqishme në Shtetet e Bashkuara, disa njerëz as nuk e njohin ekzistencën e saj. Por ajo ka ndërhyrë në jetët tona private.Disa njerëz i referohen asaj, duke e konsideruar si "qeveria sekrete" e Shteteve të Bashkuara. Nuk është një organizëm i zgjedhur, nuk e përfshin...

Bullgari, shpërthen autobusi me izraelitë

Të paktën 8 të vdekur dhe 30 të plagosur janë shënuar si pasojë e një shpërthimi të një autobusi me turistë izraelitë në aeroportin e Burgasit në Bullgari. Shpërthimi sipas dëshmitarëve ndodhi rreth orës 17 me orën lokale, menjëherë pasi një i ri ka hyrë ë autobus, fakt qe ka ndikuar tek policia për ti fokusuar hetimet tek një sulm i mundshëm terrorist. Pas kësaj ngjarje...

Pasagjerët rrahin për vdekje terroristët myslimanë

Dy persona, të cilët tentuan të merrnin peng një aeroplan civil në Kinë u rrahën për vdekje nga pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit, bën të ditur media zyrtare në Kinë. Sipas njoftimit të medias, dy burra tentuan të marrin peng avionin e linjës Tianjin Airlines që po kryente një udhëtim brenda Kinës.Autoritetet thonë se personat që tentuan pengmarrjen qenë muslimanë Ujgurë ...

Turqi, rreh nusen në makinën e dasmës

Rreh nusen në makinë, ndërsa po shkonin në altar për të kremuar dasmën e tyre. Nisi si një sherr mes ciftit për të përfunduar më pas në një grindje të madhe të dhunshme, ku madje është qëlluar edhe me armë.Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Stamboll. Sherri nisi në makinën...

Vritet këngëtarja bukuroshe, që sfidoi talibanët

Një këngëtare bukuroshe e muzikës pop- folk, e cila pati sfiduar një dekret të talibanëve kundër muzikës dhe kërcimit, është qëlluar për vdekje ndërkohë që dilte nga një sallon bukurie.Ylli i muzikës pakistaneze, Ghazala Javed, 24 vjeç, u qëllua kur një motoçiklist hapi zjarr mbi makinën ku gjendej ajo me babain e saj, i cili po ashtu gjeti vdekjen...

Nëna drogon të bijën për ta martuar me nipin

Nëna e tetë fëmijëve u gjet fajtore nga një gjykatë në Londër për rrëmbimin dhe drogimin e vajzës së saj më të vogël, pasi kjo e fundit kishte refuzuar të martohej me kushëririn e saj. Shamin Akhtar, 58 vjeçe, vendosi ta drogonte të bijën për ta martuar me nipin e saj, për të respektuar një pakt që ajo kishte bërë më të motrën që të martonte vajzën me djalin e motrës. Prokurorët e...

E therin sepse ndërroi fenë, nga mysliman u bë i krishterë

Në Tunizi një ngjarje e pazakontë ka tronditur botën, ku tregohet sesi është therur një person sepse ndërroi fenë, nga mysliman ai është kthyer në i krishterë.Kjo ka qenë dhe arsyeja që i kushtoi jetën të riut, i cili nuk u pranua të kërkonte falje.Në video dëgjohen lutjet në arabisht, që dënojnë Krishterimin dhe thonë se, “Nuk ka Zot tjetër përveç Allahut dhe Muhamedi, i cili është i dërguari i tij...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese