E premte, 10.04.2020, 03:23 AM (GMT+1)

Aktualitet » Bota

Pakistan: Myslimanët vrasin të krishterët

Dy kamikazë islamikë u hodhën në erë në mesin e besimtarëve të krishterë ndërsa ata po dilnin nga kisha.Sulmi ndodhi në kishën e Gjithë Shenjtërve në Peshawar, një nga kishat më të vjetra në Pakistan...

Gruaja- fëmijë 8 vjeç vdes natën e martesës

Një grua- fëmijë vetëm 8 vjeç vdiq në Jemen natën e martesës për shkak të plagëve të brendshme.Ajo ishte martuar me një burrë pesë herë sa mosha e saj.Vajza, e quajtur Rawan, vdiq në zonën e Hardh në veriperëndim të Jemenit ...

Viktor Mërkuri: Kriza siriane dhe pasojat

Situatat e krijuara gjate periudhës së fundit në Siri dhe kryesisht në Damaskus (kryeqytetin) ka ngjallur një reagim zinxhir si nga Lindja- me në krye të sajë Rusin, dhe nga Perëndimi me Shtetet e Bashkuara në frontin e pare...

Ismet Azizi: Pritje madhështore për kriminelin

Para dy muajve , me rastin e publikimit të  lajmit për lirimin e parakohshëm të dënuarin e Hagës M.Krajishnik , kryetarja e Shoqatës  "Nënat e enklavave të Srebrenicës dhe Zhepës"  Munira Subassiq pat deklaruar "si duket gjykatësi Theodor Meron ...

Ismet Azizi: Turistët, të dobët në gjeografi

Me që jam mësidhënës i Gjeografisë, mezi po pres fillimin e viti shkollor, sepse kam qka të bisedoj me nxënësit e mi  për kët që dua sot të shkruaj. Si zakonisht ditën e parë  gjegjësisht orën e parë mësimore nxënësit i njoftojmë me planprogramet ...

Gëzim Llojdia: Daullet e luftës bien për Sirinë

Avokim i luftës në Siri është takuar me rezistencë të ashpër nga tre vende, përfshirë Rusinë, Kinën dhe Iranin duke cituar shkelje të së drejtës ndërkombëtare , destabilizimi i rajonit dhe brishtësinë e ekonomisë ndërkombëtare si ...

Dijetari islam: Ja si duhet rrahur gruaja

Feja islame sipas një dijetari mysliman me emrin Sa'd Arafat, i cili për këtë temë flet në një televizion egjiptian, lejon rrahjen e gruas. Por sipas tij, kjo ka rregulla. Gruaja nuk duhet rrahur siç ta ka qejfi, dhe sipas tij, Allahu me këtë e ka nderuar gruan...

Apeli i vehabistëve boshnjakë për xhihad

Në internet është shfaqur një video-xhirim i vahabistëve – thuhet të jenë nga Bosnje e Hercegovina – që po marrin pjesë në luftë kundër regjimit të Bashar Al-Assad, dhe të cilët iu bëjnë thirrje të rinjve boshnjakë t’iu bashkëngjiten atje....

Viktor Mërkuri: Shtetet e Bashkuara në “Alarm”

Në alarm të kuq vazhdojnë të jenë  Shtetet e Bashkuara të Amerikës për të përballuar çdo sulm ndaj caqeve amerikane nga al Kaeda. Uashingtoni ka vendosur të tërheqë njëzet misione diplomatike amerikane për shkak të mesazheve kërcënuese nga drejtuesit e Al Kaidës ...

Myslimanët plaçkisin të plagosurit dhe të vdekurit

Kanali Europa 1, raporton se menjëherë pas incidentit hekurudhor afër Parisit, turma të rinjsh myslimanë vërshuan duke plaçkitur dhe vjedhur të plagosurit dhe të vdekurit që gjendeshin në trenin e aksidentuar...

Viktor Mërkuri: “Pranvera Arabe” vazhdon në Egjipt

Lëvizja Egjiptiane Tamarod ariti me sukses përpjekjen e saj për të bërë presion mbi ushtrinë egjiptiane për të dëbuar ish-presidentin Morsi Mohammed dhe Vëllazërin e tij Myslimane qeveritare nga detyra. Tani pyetja është nëse Tamarod dhe elementet e tjerë ...

Ismet Azizi: Kroacia anëtare e 28 –të, e UE

Rrugëtimi i Kroacisë  ka zgjatur më shumë se dymbëdhjetë vjet. Formalisht, ka filluar në vitin 2001 me nënshkrimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit, për të vazhduar me Aplikimin  për anëtarësim në vitit 2003.  Statusin ...

Shkreli: Wilson - Zëri im në mbrojtje të Shqipërisë

"Një zë do të kem në Konferencën e Paqës dhe atë zë do ta përdor në mbrojtje të Shqipërisë."   Presidenti Woodrow WilsonKy vit shënon 100-vjetorin e inaugurimit të ish-presidentit amerikan Woodrow Wilson.   Ky përvjetor po shënohet anë ...

Shkrimtari saudit: Ngacmojini seksualisht gratë

Abdullah Muhammad al-Daoud është një shkrimtar saudit. Nuk është i njohur në botë, por është i njohur në vendin e vet, e ndoshta në disa vende arabe. Por po bëhet më i njohur, dhe shkak është bërë një mesazh që ai ua ka dërguar 97 mijë ndjekësve të vet (followers) në twitter. Ndoshta nuk është motivuar nga ...

Londër, identifikohet ushtari i masakruar

Ministria e Brendshme britanike bëri publik emrin e ushtarit që u bë viktimë e sulmit të paprecedentë me thika e kama të një ditë më parë në jug-lindje të Londrës.Ushtari i vrarë mizorisht është Drummer Lee Rigby, 25-vjeç ...

Gjeneza e terrorizmit të Carnajevëve çeçenë

Shpallja se dy vëllezërit çeçen kanë qenë prapa sulmeve në Maratonën e Bostonit ka çuar në numër të madh pyetjesh për Shtetet e Bashkuara dhe Rusinë. Sa kanë ditur këto dy vende për të dyshuarit? Cila palë është përgjegjëse, ndonëse ...

Ishte shumë i bukur, sauditët e dëbojnë

Autoritetet në Arabinë Saudite vendosën dëbimin e tre shtetasve nga Emiratet e Bashkuara Arabe për arsyen “se ishin shumë të bukur dhe të parezistueshëm për femrat vendase”...

Viktor Mërkuri: Bankat Qipriote, BE dhe kriza e re

Kriza ekonomike evropiane ka marrë forma të ndryshme në vende të ndryshme, dhe Qiproja është vendi i fundit që përballet me perspektivën e shkatërrimit financiar. Bankat e stërpërhapura të Qipros po lëkunden në prag të dështimit për shkak ...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese