E premte, 18.10.2019, 11:45 PM (GMT+1)

Kulturë » Kinema

Halit Bogaj: Keoma (1976)

Flmi ‘Keoma’’ me aktorin Franko Nero në rolin kryesor dhe në regjinë e Enxo Kastellarit,është ndër krijimet që mbahen mend nga zhanri I ashtuquajtur ‘’shpageti uesterni’’...

Halit Bogaj: Lauren Bacall

E adhuronin nëpunësit, ushtarët, postierët dhe i tërë populli amerikan, ngase kishte shikim magnetik dhe paraqiste simpati të jashtëzakonshme.Quhej Lorin Bekol dhe...

Femi Halimi: Azem Galica, film artistik

Filmi që ktheu publikun në kinema si në kohën e artë të filmit te ne dhe në të njëjtën sale të asaj kohe, e që tash është salla e Teatrit! –O Tempora, o Mores! ...

Halit Bogaj: Jellow Skay

Jellow Skay / është film i Viliam Valmanit i cili doli në vitin 1948 dhe u prit me interesim të madh, aq më tepër se në të paraqiteshin aktorët e shquar:Gregori...

Halit Bogaj: Dielli i kuq

Filmi ‘’Dielli kuq’’,në regjinë e Terens Jangut është ndër realizimet më të bukura të zhanrit uestern amerikan në të cilin aktrojnë:Çarls Bronson, Toshiro Mifune...

Halit Bogaj: Budd Boetticher (1916–2001)

Bad Beteker ishte regjisor i filmave klasik gjatë periudhës më të famshme të Holivudit, kur uesterni amerikan kishte përjetuar lulëzmin e tij më të madh dhe kur...

Femi Halimi: Madhështia e teatrit

Teatri u lind nga nevoja për komunikim të vetë autorit antik me masën, me një gjini të re krijimi artistik, pas mitit, këngës dhe komentit gojor me autoritet...

Halit Bogaj: Legjendat e vjeshtës (1994)

Filmi rrëfen për tre vëllezër që jetojnë të lumtur me babain e tyre në një fermë gjersa një ditë njëri prej tyre duhet të shkojë në lufte. Filmi është i bazuar në...

Ilir Sefaj: Familja Moderne- seri monotone

Më shumë se gjithçka tjetër, në këtë seri shohim t’u bëhen reklama produkteve ushqimore që faktikisht i takon t’i bëjë pjesa publicitare e akëcilit televizion...

Halit Bogaj: Curd Jürgens (1915–1982)

Edhe Kurt Jyrgens është ndër aktorët më të shquar gjermano-amerikanë i cili la gjurmë të pashlyera në artin filmor.Që nga mosha e tij rinore shihej se Kurt Jyrgens...

Halit Bogaj: Cary Grant (1904–1986)

Edhe Keri Grant ishte njëri ndër aktorët më të mëdhenj amerikan që na la disa filma të shquar dhe role të fuqishme artistike,me emrin e të cilit është e lidhur një...

Halit Bogaj: Clark Gable (1901–1960)

Kaluan dyzet vite dhe asnjëherë në kinematografinë botërore nuk doli ndonjë film për t` ia tejkaluar realizimit kolosal”Përftoi bashkë me erën”,në të...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese