E premte, 05.06.2020, 11:44 AM (GMT+1)

Kulturë » Kinema

Femi Halimi: Madhështia e Teatrit (III)

Vetë Teatri dual nga Shpirti i madh i Polisit antik. Udhëheqësit e polisit ishin përgjegjës të jashtëzakonshëm. Lojrat në skenë i financonin në fillimet e hershme tregëtarët e mëdhenj...

Halit Bogaj: Louis Jourdan

Aktori i madh francez, Luj Zhurdan ishte i edukuar dhe i shkolluar në Francë, Angli dhe Turqi.Ushtroi për aktor në shkollën e arteve dramatike tek maestro Rene Simon.Debutoi në...

Halit Bogaj: Lorenci nga Arabia

‘’Lorensi nga Arabaia’’është ndër filmat më të shkëlqyer që i ka krijuar ndonjëherë kinematografia anglo-amerikane dhe i shpërblyer me shtatë 7 çmime oskarë. Regjisori...

Halit Bogaj: Lino Ventura (1919–1987)

Emri i tij është i shënuar në faqet më të ndritshme të kinematografisë franceze evropiane dhe asaj botërore .Edhepse me origjinë italiane,Lino Ventura jetoi,veproi dhe...

Femi Halimi: Madhështia e Teatrit (II)

Teatri doli prodhim i një kohe, kur fryu erë e ngrohtë demokracie qytetare për anëtarët e polisit. Fitoret e mëdha mbi ushtritë Perse, betejat mbushur me legjenda...

Halit Bogaj: Keoma (1976)

Flmi ‘Keoma’’ me aktorin Franko Nero në rolin kryesor dhe në regjinë e Enxo Kastellarit,është ndër krijimet që mbahen mend nga zhanri I ashtuquajtur ‘’shpageti uesterni’’...

Halit Bogaj: Lauren Bacall

E adhuronin nëpunësit, ushtarët, postierët dhe i tërë populli amerikan, ngase kishte shikim magnetik dhe paraqiste simpati të jashtëzakonshme.Quhej Lorin Bekol dhe...

Femi Halimi: Azem Galica, film artistik

Filmi që ktheu publikun në kinema si në kohën e artë të filmit te ne dhe në të njëjtën sale të asaj kohe, e që tash është salla e Teatrit! –O Tempora, o Mores! ...

Halit Bogaj: Jellow Skay

Jellow Skay / është film i Viliam Valmanit i cili doli në vitin 1948 dhe u prit me interesim të madh, aq më tepër se në të paraqiteshin aktorët e shquar:Gregori...

Halit Bogaj: Dielli i kuq

Filmi ‘’Dielli kuq’’,në regjinë e Terens Jangut është ndër realizimet më të bukura të zhanrit uestern amerikan në të cilin aktrojnë:Çarls Bronson, Toshiro Mifune...

Halit Bogaj: Budd Boetticher (1916–2001)

Bad Beteker ishte regjisor i filmave klasik gjatë periudhës më të famshme të Holivudit, kur uesterni amerikan kishte përjetuar lulëzmin e tij më të madh dhe kur...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora