E merkure, 23.10.2019, 12:11 PM (GMT+1)

Kulturë » Kinema

Halit Bogaj: Bariu i deleve (1958)

Në filmin”Bariu i deleve” Glen Ford krijon njërin ndër rolet më të fuqishme gjatë karrierës së tij impozante artistike.Edhe ky film i përket zhanrit të popullarizuar...

Halit Bogaj: Banda e egër (1969)

“Banda e egër” e regjisorit Sem Pekinpo është vestern kontraverz i realizuar në vitin 1969 në të cilin aktrojnë:Viliam Holden, Ernest Borxhnin...

Halit Bogaj: Apache (1954)

Filmi është i bazuar në novelën e Pol I.Velamnit’’Bronko Apaçi’’, e cila ishte një rrëfim i vërtetë. Bert Lankaster e aktron Masain/një toger të udhëheqësit legjendar...

Halit Bogaj: Alvarez Kelly (1966)

Fermeri meksikan Alvarez Kelli/Viliam Holden/ kishte interesim të vogël për Luftën civile amerikane, përveç dëshirës që të fitonte diçka prej saj.Por pas një udhëtimi të...

Halit Bogaj: Alamo

Regjinë e filmit e ka bërë Xhon Uejni i cili njëherit aktroi edhe në rolin kryesor/Dejvi Kroketi/. Rolin e Xhim Bovit e luajti Riçard Vidmarku i famshëm, me emrin e të cilit...

Halit Bogaj: Good Day for a Hanging (1959)

Banka e qytetit Springdale ishte rrethuar dhe plaçkitur nga një bandë e armatosur anëtar i së cilës ishte edhe Edi Kampbell/Robert Von/, një banor resident i atij qyteti i cili...

Femi Halimi: Madhështia e Teatrit (III)

Vetë Teatri dual nga Shpirti i madh i Polisit antik. Udhëheqësit e polisit ishin përgjegjës të jashtëzakonshëm. Lojrat në skenë i financonin në fillimet e hershme tregëtarët e mëdhenj...

Halit Bogaj: Louis Jourdan

Aktori i madh francez, Luj Zhurdan ishte i edukuar dhe i shkolluar në Francë, Angli dhe Turqi.Ushtroi për aktor në shkollën e arteve dramatike tek maestro Rene Simon.Debutoi në...

Halit Bogaj: Lorenci nga Arabia

‘’Lorensi nga Arabaia’’është ndër filmat më të shkëlqyer që i ka krijuar ndonjëherë kinematografia anglo-amerikane dhe i shpërblyer me shtatë 7 çmime oskarë. Regjisori...

Halit Bogaj: Lino Ventura (1919–1987)

Emri i tij është i shënuar në faqet më të ndritshme të kinematografisë franceze evropiane dhe asaj botërore .Edhepse me origjinë italiane,Lino Ventura jetoi,veproi dhe...

Femi Halimi: Madhështia e Teatrit (II)

Teatri doli prodhim i një kohe, kur fryu erë e ngrohtë demokracie qytetare për anëtarët e polisit. Fitoret e mëdha mbi ushtritë Perse, betejat mbushur me legjenda...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese