E premte, 05.06.2020, 03:06 PM (GMT+1)

Kulturë » Kinema

Halit Bogaj: Sarita Montiel

Emri i saj i ndritur shkëlqente në vitet `5o-ta dhe `60-ta, për t`u bërë sinonim nderi dhe krenarie kombëtare dhe për t`i joshur miliona shikues dhe dëgjues nga mbarë bota...

Halit Bogaj: Alberto Sordi (1920-2003)

Alberto Sordi ishte fëmija i katërt i profesorit të muzikës Pietro Sordi dhe Maria Rigetit.Ai u lind në Kuartine e popullarizuar Trastevere të Romës....

Halit Bogaj: Cheyenne Autumn (1965)

Uesterni’’Vjeshta e çejenëve’’është ndër filmat e fundit të regjisorit të shquar Xhon Ford,në të cilin aktrojnë: Richard Widmark, Carroll Baker, James Stewart dhe Edward G. Robinson...

Halit Bogaj: Bariu i deleve (1958)

Në filmin”Bariu i deleve” Glen Ford krijon njërin ndër rolet më të fuqishme gjatë karrierës së tij impozante artistike.Edhe ky film i përket zhanrit të popullarizuar...

Halit Bogaj: Banda e egër (1969)

“Banda e egër” e regjisorit Sem Pekinpo është vestern kontraverz i realizuar në vitin 1969 në të cilin aktrojnë:Viliam Holden, Ernest Borxhnin...

Halit Bogaj: Apache (1954)

Filmi është i bazuar në novelën e Pol I.Velamnit’’Bronko Apaçi’’, e cila ishte një rrëfim i vërtetë. Bert Lankaster e aktron Masain/një toger të udhëheqësit legjendar...

Halit Bogaj: Alvarez Kelly (1966)

Fermeri meksikan Alvarez Kelli/Viliam Holden/ kishte interesim të vogël për Luftën civile amerikane, përveç dëshirës që të fitonte diçka prej saj.Por pas një udhëtimi të...

Halit Bogaj: Alamo

Regjinë e filmit e ka bërë Xhon Uejni i cili njëherit aktroi edhe në rolin kryesor/Dejvi Kroketi/. Rolin e Xhim Bovit e luajti Riçard Vidmarku i famshëm, me emrin e të cilit...

Halit Bogaj: Good Day for a Hanging (1959)

Banka e qytetit Springdale ishte rrethuar dhe plaçkitur nga një bandë e armatosur anëtar i së cilës ishte edhe Edi Kampbell/Robert Von/, një banor resident i atij qyteti i cili...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora