E enjte, 14.11.2019, 08:08 PM (GMT)

Kulturë » Kinema

Ermira Babamusta: Albanian Film Week në New York

New York - Kultura dhe arti shqiptar do prezantohet në New York gjatë festivalit AFW “Albanian Film Week” (Java e Filmit Shqiptar). Festivali do zhvillohet në datat 8 – 14 nëntor 2013, organizuar nga Mrika Krasniqi dhe Ariot Myrtaj. Ky është edicioni i dytë i Javës së Filmit Shqiptar ...

Ermira Babamusta: Flet aktori i njohur Artan Telqiu

Aktori i talentuar, produenti dhe skenaristi Artan Telqiu ka patur sukses në teatër dhe film gjatë karrierës së tij artistike në New York. Artan Telqiu me origjinë nga Dibra e Madhe, Maqedoni, u shpërngul në New York pas luftës së Kosovës në 1999...

Ermira Babamusta: Filmi “The Superintendent” ...

New York - Filmi i regjizorit të talentuar Roland Uruçi me titull “The Superintendent” do shfaqet në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Tiranë te premten, me datë 25 tetor 2013. Filmi me metrazh të shkurtër, me skenar dhe regji të Roland Uruçit ...

Lamtumirë Drita Pelingu!

Dje u përcoll për në banesën e fundit një tjetër ikonë e teatrit dhe filmit shqiptar “Mjeshtre e Madhe”, “Nderi i Kombit” Drita Pelingu. Në Teatrin Kombëtar, ku ishte vendosur trupi i pajetë i aktores së shquar, prej orës ...

Halit Bogaj: Sinan Gashi - ''Përjetësi artistike''

Sinan Gashi, krahas punës së tij të palodhshme në lëmin e letërsisë (ku arriti t’i botonte 25 vepra letrare), këtë vit na e dhuroi edhe një libër biografik kushtuar aktorit tonë të madh Bekim Fehmiu. Në librin e Sinan Gashit për Bekim Fehmiun ...

Ukshin Zajmi: Impotenca dhe arroganca e Hitlerit në Gjilan

Aktorët, tashmë të dëshmuar në skenën e Teatrit profesionist të Gjilanit: Muharrem Sylejmani, Mejreme Berisha e Ali Demi shfrytzuan të gjitha aftësit e veta interpretuese për të realizuar temën e tekstit të Miro Gavranit “Pacienti i Dr. Frojdit”...

Ukshin Zajmi: “Hajnat” virtuoz në Teatrin e Gjilanit

Pikërisht nga kjo thënie e Nobelistit italian Dario Foo dhe tendencave për degradimin e shoqërisë nga strukturat e shtresimeve të ndryshme bënë që regjisori Gëzim Bucolli të orientohet në vënien në skenë të tekstit “Hajnat” apo siç quhej në original “Jo gjithmonë hajnat vijnë për të keq!” në ...

Halil Haxhosaj: ''Pushkatimi'' - Lufta e drejtë e UÇK-së

Teatri Publik “Istref Begolli” i Pejës e shfaqi premierën e dramës “Pushkatimi” të Ekrem Kryeziut, i cili është edhe autor dhe regjisor e me asistente regjisore Rudina Zhara. Këtë rol të dyfishtë ky krijues, shkrimtar, regjisor dhe njeri i denjë i kulturës shqiptare ...

Halil Haxhosaj: “Burri i gruas sime”

Edhe kësaj radhe Teatri Profesional i Gjakovës shfaqi komedinë me tekst të një autori të huaj. Kjo gjë kohëve të fund është bërë dukuri, jo vetëm e këtij teatri, por pothuajse e të gjitha teatrove tona në Kosovë, por pse jo edhe në Shqipëri, Shkup, e tjerë...

Halil Haxhosaj: Georgey Gabor - ''Revolveri''

Pas një periudhe pauzë gati njëvjeçare, përkatësisht pas njëmbëdhjetë muajve të shfaqjes së premierës së fundit, Teatri profesionist i Gjakovës më në fund ia arriti ta shfaqë premierën e komedisë “Revolveri” të shkrimtarit hungarez Georgey Gabor ...

Fatmir Halimi: ''Llapi Film Fest''

Podujevë, 09 maj – Në podujevë u mbajt edicioni i dytë, Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Shkutër: “Llapi Film Fest”. Këtë Festival për herë të dytë e organizon Organizata Joqeveriteare, ojq, “Altrenativa” e udhëhëqur nga Antigona ...

Milazim Kadriu: Festivali Ndërkombëtar i monodramës

Duke filluar nga 8 maji artdashësit në qytetin e Podujevës do të kenë rastin që të përcjellin një eveniment kulturor që organizohet për herë të parë në Llap. Kështu gjatë pesë ditëve sa do të zgjas edicioni i parë i monodramës do të prezantohen artistë nga  ...

Ermira Babamusta: Agon fiton ''Filmi më i Mirë''

Filmi Agon u shtua në listën e filmave më të mirë për vitin 2013, realizim i përkryer i regjizorit të shquar Robert Budina. Filmi luhet me mjeshtëri nga aktori i ri Guljem Kotori i cili u vlerësua me çmimin “Aktori më i mirë” ...

Babamusta: Fisnik Muji ''Regjizori më i Mirë'' në Toronto

Fisnik Muji është student në Fakultetin e Artit Dramatik, Regji Filmi, në Universitetin e Prishtinës. Projekti i tij, “Bora”, e cila ishte detyrë semestrale për klasën e profesor Jeton Ahmetaj në UP, u zgjodh në festivalin për filma të shkurtër “The Living Skies Student Film Festival ...

Ermira Babamusta: “Right to Love” në Moskë

Filmi“Right to Love” (E Drejta për të Dashuruar) gjatë premierës në Rusi i dha emocione një salle mbushur plot e përplot, një moment i veçantë për aktorin Luan Bexhetin dhe producenten Amina Zhanan, të cilët ishin prezent. Premiera e filmit u shfaq në teatrin e famshëm “Eldar” me 17 mars ...

Albert Zholi: Lamtumirë Landi!

Dje Tirana ishte gri. Një gri e thellë. Nuk ishte ajo Tiranë e përditshme mbushur me gjallëri. Para Teatrit Kombëtar grumbuj njerëzish që bisedonin nën zë. Në shumë prej tyre shikoje lot. Lot dhe një vranësirë shpirtërore. Gjitha aktorët shqiptarë, por dhe politikanë, akademikë ...

Roland Trebicka: ''Mos qani për mua''

“Artisti i Popullit”, Luftar Paja, kujton ditët e fundit me gjigandin e skenës shqiptare Roland Trebickën: “Rolandi ishte i papërsëritshëm dhe shumë i madh. Edhe si aktor edhe si njeri”, shprehet ai dhe menjëherë kujton ditët kur Trebicka mori përsipër realizimin e rolit të tij, tek drama “Ëndrra e ...

Nora Kalaja: Halil Gashi në filmin “Worlds Away”

Me 21 dhjetor 2012 në kinematë amerikane dhe në të gjithë botën do shfaqet filmi‘Cirque du Soleil: Worlds Away’, në 3D. Ky film është shkruar dhe drejtuar nga i famshmi i Hollivudit Andrew Adamson (nominuar nga Academy Award, regjizor i filmave Shrek ...

Ukshin Zajmi : Dardanasit, at e bir, laurat të shpërblimit “Mbreti Konstantin”

Në vendlindjen e Gaj Flavije Valerije Aurelije Konstantinit (272 – 337), përkatësisht Konstantinit të Madh, në Naissusin e Dardanisë, përkatësisht në Nish, prej vitit 1966 mbahet manifestimi“Takimet e Filmit”, dhe një nga shpërblimet për rolin më të mirë të mashkullit në film mban emrin “Mbreti Konstantin”...

Gëzim Llojdia: Testamenti i Ferdinand Hysit

Drama shqipe në të 100 vjetorin e Pavarësisë do të jetë preznte në teatrin e qytetit të flamurit. Drama Testamenti” premiera të cilit dotë shfaqet në nëntor është shkruar nga dramturgu i mirënjohur Ferdinand Hysi .Hysi i konsideruar si një nga zërrat më të m vecantë në si lëvrues i dramës shqipe në teatrin e Vlorës ka sjell në 100 vjetorin e pavarësisë një ndër krijimet eitj simbolike për festn e madhe mbarshqiptare.Drama ‘Testamenti” do të vendoset nga teatri ‘Petro Marko “me regji të Roland Mingës dhe me një ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese