E premte, 15.11.2019, 01:47 PM (GMT)

Kulturë » Kinema

Albert Vataj: Serafin Fanku - ikona e teatrit Migjeni

Tash 78 vite më parë, më 24 maj 1937, datëlindi në Shkodër, Serafin Fanku, aktor, regjisor, skenograf dhe kostumograf, një prej ikonave të teatrit “Migjeni”, kësaj magje ku u gatuan përvoja dhe personazhe, tipa dhe karaktere, ku erdhën në jetë kryevepra të autorëve shqiptarë dhe të huaj...

Angjelina Xhara: Serbët le të "lehin" historia flet vetë

Tema e këtij dokumentari është përjetimi artistik që i kanë bërë brenda e jashtë vendit tonë, figurës legjendare të Gjergj Kastriot Skënderbeut…Ka mbi 600 vite qe shkruhen libra për të! Kryeqytet europiane mbajnë krenarinë e Heroit Shqiptar...

Remzi Limani: Zhvillimi i personalitetit aktoresk

Kur flasim për aktorët dhe kinematografinë kosovare, pashmangshëm na shfletohet imazhi i aktores së re, Xhejlane Tërbunja. Ky emër, tashmë i prezantuar në ekranet televizive dhe po ashtu edhe në skenat teatrale, na bënë të kuptojmë për një aktore, e cila gjithë frymën e saj prej aktoreje...

Tefik Selimi: Shahiqi e Berisha - themelues të Teatrit

Themeluesit e Teatrit shqiptar të  Shkupit janë aktorët e Gjilanit. Dhe, pak kush në Kosovë, por edhe  më gjërë e dinë se Teatri i Kombësive, si është quajtur aso kohe në Shkup, është themeluar nga dy aktorë gjilanas. Ish Komiteti qendror i Partisë Komuniste të Maqedonisë, me kërkesën ...

Ukshin Zajmi: “Mbledhja n’Parlament”, premierë

Ndonëse me probleme finansiare, Teatri Profesionist i Gjilanit në këtë sezon(28.12.2014) ngjiti në skenë premierën e komedisë “Mbledhja n’Parlament” të Ray (Raymond George Alfred) Cooney-t në regji të Ekrem Sopit me aktorët: Avni Shkodra, Alban Shahiqi, Njomëza Kalaveshi...

Oralda Lahe: Klodi Kadillari në 360 gradë

Klodiana Kadillari është një nga regjisoret e talentuara dhe plot energji të skenës shqiptare. Takimi me Klodin ishte fare i rastishëm kisha dëgjuar shumë për atë çfarë ajo ka bërë dhe pse me modesti shpesh thotë se kam ende gjëra për të bërë. Në të vërtetë atë gjithmonë e sheh duke punuar dhe...

Ukshin Zajmi: Premierë në Gjilan

Teatri profesionist i Gjilanit, në saje të përpjekjeve të regjisorit Bashkim Ramadani  dhe aktorëve: Avni Shkodra, Kushtrim Qerimi, Kreshnik Berisha e Valmira Hoti, vunë në skenë një nga kryeveprat teatrale të Samuel Beckett-it “Fundi i lojës”, ndoshta jo aq për t’u përkushtuar që teatrin...

Halil Haxhosaj: Brendësia e një premiere

Çështja e statusit të Teatrit Profesionist të Gjakovës ende nuk është zgjidhur, por ka mbetur pezull edhe pse ky është teatri i dytë profesionist në Kosovë pas atij të Prishtinës. Edhe këtu, sikur në të gjitha teatrot e tjera të Kosovës, ligji i aprovuar nga Ministria e kulturës ka sjellë disa ngecje...

Gjekë Gjonaj: Ngjarje e thurur artistikisht

Kush  e ka parë shfaqjen premierë “ Servantesi dhe Dulçinea” të  trupës amatore të Ulqinit,  në regji të Munib Abazait e  cila është shfaqur më 16  maj 2014 në Qendrën Kulturore të  këtij qytetij jam i bindur se ka përjetuar mjaft emocione që vetëm arti di t’i dhurojë.  Kjo shfaqje erdhi  në skenë  si ...

Albert Vataj: 77 vite më parë lindi Serafin Fanko

Si sot 77 vite më parë, 24 maj 1937, datëlindi Serafin Fanko, aktor, regjisor, skenograf dhe kostumograf, një prej ikonave të “Migjenit” kësaj magje ku u gatuan përvoja dhe personazhe, tipa dhe karaktere, ku erdhën në jetë kryevepra të autorëve shqiptar dhe të huaj. Serafin Fanko ishte padyshim ...

Luan Kalana: Elida Cangonji, vajza e kinematografisë

Kishim parë e dëgjuar për Elida Cangonjin ,aktoren e talentuar të filmave artistike shqiptare,por pak dinim per jeten e portretine saj.E lexuam me kureshtje intervistën e artistes Elida Cangonji në faqen e saj në facebook,pasi pamë më parë( disa herë) filmin,por nuk na ...

Reshat Kripa: Mendime për teatrin kombëtar

Me termin “Teatër Kombëtar Shqiptar” nuk duhet të nënkuptojmë vetëm teatrin që ndodhet në Tiranë, por të gjitha ato teatro kombëtare që e zhvillojnë aktivitetin e tyre në trevat ku banojnë shqiptarë, në Shkodër apo Prishtinë, në Vlorë apo Gjakovë, në Korçë apo Shkup, në Durrës apo Ulqin...

Albert Vataj: Charlie Chaplin, gjenialiteti i një komiku

Sot 125 vjet më parë lindi Charlie Chaplin, një prej personazheve më të rëndësishme të filmit pa zë. Komiku më i spikatur dhe pantomima më therëse që kishte shpuar ndërgjegjen e një gjenerate. Loja, karakteret dhe personazhet që jetësoi ai ishin dhe mbeten emblematike në historinë ...

Albert Zholi: Sandër Prosi, një aktor i madh

Më datën 25 mars 2014, ai mbushi 29 vjet që është ndarë nga jeta. Sandër Prosi (u lind në Shkodër, më 6 janar 1920; vdiq më 25 mars 1985) në Tiranë. Pasi mbaroi shkollën fillore vazhdoi gjimnazin e Tiranës. Merr pjesë në dramën "Vilhelm Teli". Shkon për studime në Austri për dentist...

Sulejman Pitarka, aktori që shkëlqeu

Më datën 2 shkurt është ditëlindja e aktorit të madh Sulejman Pitarka. Ndoshta ai mban një rekord ndër aktorët shqiptarë, pasi kryerolin e tij tek drama “Pjata e drunjtë” e luajti në moshën 82 -vjeçare, plot kompetencë, finesë, korrektësi, memorie perfekte...

Rikthim i suksesshëm i Andamion Murataj

Ermira Babamusta - Skenaristi dhe regjizori i famshëm Andamion Murataj e bëri të njohur artin shqiptar në shkallë ndërkombëtare. Me filmin “Fjala e Gjakut” (The Forgiveness of Blood) Andamion arrit të fitojë çmimin prestigjioz “Ariu i Argjendë” për Skenarin më të Mirë në Festivalin Nduerkombëtar ...

Kujtim Shahiqi: Gjilanasit themeluan teatrin në Shkup

Rall kush në kosovë por edhe ne opinjon e gjërë Kosovar e dinë se “Teatri I Kombësive”si e quanin asokohe në Shkup, është themeluar nga dy Gjilanas.Komiteti qëndror I Partis Komuniste të Maqedonis me kërkesën e Komitetit të partis socialiste të Shkupit në përbërjen...

“Jetë të Riciklueshme” - Dokumentari Më i Mirë

Filmi i shkurtër “Jetë të Riciklueshme” me natyrë artistike portret – dokumentar realizuar nga Blerina Goce u shfaq në festivalin “Young Albanian Filmmakers Festival” në New York. Festivali, organizuar me sukses nga Bujar Alimani u mbajt në Manhattan ...

Ermira Babamusta: Suksesi i regjisores Arta Kallaba

Arta Kallaba, ka lindur në Gjilan, Kosovë në shtator 1983 në një familje artistike: babai Izet (kompozitor i njohur), mamaja Safete (edukatore), vëllai Korab (muzikant dhe arsimatar i shkollës së muzikes në Gjilan), motra Hana (fakulteti i Arteve në Prishtinë, perkusione), motra Mrika  ...

Asllan Dibrani: ''Dashuria Bjeshkëve të Nemuna''

Filmi "Dashuria e Bjeshkëve të Nemuna 2" vjen si koordinim  i  shtëpisë filmike “Labia” nga Kosova dhe “Top Channel”, nga Shqipëria,  bashkëpunim  ky i cili i cili nxori në skenë edhe pjesën e dytë të këtij filmi që i plotësoj nevojën  e porosisë   tematike nga pjesa e pare ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese