E enjte, 09.07.2020, 03:44 AM (GMT+1)

Kulturë » Kinema

Ermira Babamusta: Java e Filmit Shqiptar

Java e Filmit Shqiptar në Nju Jork ka shpallur listën e plotë të filmave që do marrin pjesë në konkurim në edicionin e 6-të për vitin 2017. Nga 46 filmat e dërguar, janë zgjedhur 18 filma për të patur premierën botërore në Nju Jork...

Albert Zholi: Flet regjisori dhe aktori Llesh Nikolla

Punëtor dhe i heshtur. Ecën në rrugët e Tiranës gjithmonë me këmbë duke tymosur, a thua se tymi i cigares i nxit më shumë mendimin në krijimtari. Askush që e shikon në këmbë ecjen e tij s’e merr me mend ky njeri ka mbi vete, 10 role në kinematografi, 10 në teatër, regjisor...

Ermira Babamusta: Aktori Vildan Maksuti në Amerikë

Vildan Maksuti është aktor, model, skenarist dhe regjizor i dramave teatrale. Vildan Maksuti është aktor i njohur nga Kumanova që jeton dhe vepron në Belgjikë. Edhe pse tepër i ri, ai ka një karrierë dhe jetë të pasur artistike dhe është një ndër artistët me famë që ka prekur ...

Halil Haxhosaj: Shfaqje me temë të zezë të korrupsionit

Teatri i qytetit të Gjakovës dha premierën e dytë të këtij viti dhe të këtij sezoni, shfaqjen “Dorëzimi në Spokan”, me regji të Ilir Bokshit. “Dorëzimi në Spokan” është vepër e Martin McDonagh, që autori e ka shkruara gjatë periudhës kur ka qenë në Amerikë. Kjo vepër është një ...

Ermira Babamusta: Premiera e Paftuar në New York

New York - Producenti dhe skenaristi Julian Biba trajton në filmat e tij tema sociale, histori të emigrantëve, siç është filmi “Patuar” bazuar në ngjarjen reale përjetuar nga vetë Juliani. Ai gjithashtu aktron edhe është kordinator i skenave aksion. Juliani ka lindur në Shqipëri dhe u...

Halil Haxhiosaj: Komedi me synime gjeneralizimi

Larry Shue: “Budallai”, komedi, premierë, regjia Zana Hoxha- Krasniqi. Përktheu nga anglishtja: Shkëlzen Berisha. Premiera u shfaq në sallën universale të Pallatit të Kulturës “Asim Vokshi” në Gjakovë...

Beqir Cikaqi: Intervistë me Leonard Hamitaj, aktor

Kur e njoha Leonard Hamitaj për herë të parë, ishte një njohje e njëanshme, sepse unë shikoja dhe e dëgjoja duke e përcjell në skenë(maj 2014), e ai nuk e dinte se unë jam njëri nga ata që e përcillja çdo fjalë e lëvizje të tij. Natyrisht se s’kishte mundësi të më njihte edhe...

Albert Vataj: Serafin Fanku - ikona e teatrit Migjeni

Tash 78 vite më parë, më 24 maj 1937, datëlindi në Shkodër, Serafin Fanku, aktor, regjisor, skenograf dhe kostumograf, një prej ikonave të teatrit “Migjeni”, kësaj magje ku u gatuan përvoja dhe personazhe, tipa dhe karaktere, ku erdhën në jetë kryevepra të autorëve shqiptarë dhe të huaj...

Angjelina Xhara: Serbët le të "lehin" historia flet vetë

Tema e këtij dokumentari është përjetimi artistik që i kanë bërë brenda e jashtë vendit tonë, figurës legjendare të Gjergj Kastriot Skënderbeut…Ka mbi 600 vite qe shkruhen libra për të! Kryeqytet europiane mbajnë krenarinë e Heroit Shqiptar...

Remzi Limani: Zhvillimi i personalitetit aktoresk

Kur flasim për aktorët dhe kinematografinë kosovare, pashmangshëm na shfletohet imazhi i aktores së re, Xhejlane Tërbunja. Ky emër, tashmë i prezantuar në ekranet televizive dhe po ashtu edhe në skenat teatrale, na bënë të kuptojmë për një aktore, e cila gjithë frymën e saj prej aktoreje...

Tefik Selimi: Shahiqi e Berisha - themelues të Teatrit

Themeluesit e Teatrit shqiptar të  Shkupit janë aktorët e Gjilanit. Dhe, pak kush në Kosovë, por edhe  më gjërë e dinë se Teatri i Kombësive, si është quajtur aso kohe në Shkup, është themeluar nga dy aktorë gjilanas. Ish Komiteti qendror i Partisë Komuniste të Maqedonisë, me kërkesën ...

Ukshin Zajmi: “Mbledhja n’Parlament”, premierë

Ndonëse me probleme finansiare, Teatri Profesionist i Gjilanit në këtë sezon(28.12.2014) ngjiti në skenë premierën e komedisë “Mbledhja n’Parlament” të Ray (Raymond George Alfred) Cooney-t në regji të Ekrem Sopit me aktorët: Avni Shkodra, Alban Shahiqi, Njomëza Kalaveshi...

Oralda Lahe: Klodi Kadillari në 360 gradë

Klodiana Kadillari është një nga regjisoret e talentuara dhe plot energji të skenës shqiptare. Takimi me Klodin ishte fare i rastishëm kisha dëgjuar shumë për atë çfarë ajo ka bërë dhe pse me modesti shpesh thotë se kam ende gjëra për të bërë. Në të vërtetë atë gjithmonë e sheh duke punuar dhe...

Ukshin Zajmi: Premierë në Gjilan

Teatri profesionist i Gjilanit, në saje të përpjekjeve të regjisorit Bashkim Ramadani  dhe aktorëve: Avni Shkodra, Kushtrim Qerimi, Kreshnik Berisha e Valmira Hoti, vunë në skenë një nga kryeveprat teatrale të Samuel Beckett-it “Fundi i lojës”, ndoshta jo aq për t’u përkushtuar që teatrin...

Halil Haxhosaj: Brendësia e një premiere

Çështja e statusit të Teatrit Profesionist të Gjakovës ende nuk është zgjidhur, por ka mbetur pezull edhe pse ky është teatri i dytë profesionist në Kosovë pas atij të Prishtinës. Edhe këtu, sikur në të gjitha teatrot e tjera të Kosovës, ligji i aprovuar nga Ministria e kulturës ka sjellë disa ngecje...

Gjekë Gjonaj: Ngjarje e thurur artistikisht

Kush  e ka parë shfaqjen premierë “ Servantesi dhe Dulçinea” të  trupës amatore të Ulqinit,  në regji të Munib Abazait e  cila është shfaqur më 16  maj 2014 në Qendrën Kulturore të  këtij qytetij jam i bindur se ka përjetuar mjaft emocione që vetëm arti di t’i dhurojë.  Kjo shfaqje erdhi  në skenë  si ...

Albert Vataj: 77 vite më parë lindi Serafin Fanko

Si sot 77 vite më parë, 24 maj 1937, datëlindi Serafin Fanko, aktor, regjisor, skenograf dhe kostumograf, një prej ikonave të “Migjenit” kësaj magje ku u gatuan përvoja dhe personazhe, tipa dhe karaktere, ku erdhën në jetë kryevepra të autorëve shqiptar dhe të huaj. Serafin Fanko ishte padyshim ...

Luan Kalana: Elida Cangonji, vajza e kinematografisë

Kishim parë e dëgjuar për Elida Cangonjin ,aktoren e talentuar të filmave artistike shqiptare,por pak dinim per jeten e portretine saj.E lexuam me kureshtje intervistën e artistes Elida Cangonji në faqen e saj në facebook,pasi pamë më parë( disa herë) filmin,por nuk na ...

Reshat Kripa: Mendime për teatrin kombëtar

Me termin “Teatër Kombëtar Shqiptar” nuk duhet të nënkuptojmë vetëm teatrin që ndodhet në Tiranë, por të gjitha ato teatro kombëtare që e zhvillojnë aktivitetin e tyre në trevat ku banojnë shqiptarë, në Shkodër apo Prishtinë, në Vlorë apo Gjakovë, në Korçë apo Shkup, në Durrës apo Ulqin...

Albert Vataj: Charlie Chaplin, gjenialiteti i një komiku

Sot 125 vjet më parë lindi Charlie Chaplin, një prej personazheve më të rëndësishme të filmit pa zë. Komiku më i spikatur dhe pantomima më therëse që kishte shpuar ndërgjegjen e një gjenerate. Loja, karakteret dhe personazhet që jetësoi ai ishin dhe mbeten emblematike në historinë ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora