E merkure, 02.12.2020, 09:55 PM (GMT)

Kulturë » Kinema

Oralda Lahe: Klodi Kadillari në 360 gradë

Klodiana Kadillari është një nga regjisoret e talentuara dhe plot energji të skenës shqiptare. Takimi me Klodin ishte fare i rastishëm kisha dëgjuar shumë për atë çfarë ajo ka bërë dhe pse me modesti shpesh thotë se kam ende gjëra për të bërë. Në të vërtetë atë gjithmonë e sheh duke punuar dhe...

Kastriot Dervishi: Kur Koço Devole kërcënohej me vdekje

Veçantia e enveristëve dhe të indoktrinuarve është se preken sa herë publikohen krime të regjimit të Enver Hoxhës në masën sikur t’i kishin kryer vetë ato. Edhe kur u shfaq telekomedia “Gjuetia e fundit” me protagonistë kryesorë aktorët e mirënjohur Vasillaq Vangjeli dhe Koço Devole, kategoria injorante enveriste...

Albert Zholi: Kujtimet e “Artistit të Popullit”, Reshat Arbana

Rrjedh nga një familje modeste tiranase, zanatçinjsh, ku dashuria për fëmijët ishte kult, ku varfëria shpesh ngërthehej në luftë të përditshme me mbijetesën. Shqipëria, një vend i varfër, e ronitur nga krizat dhe e rraskapitur nga luftërat. Në një kohë të pakohë, ku të siguroje bukën e fëmijëve duhet të përballeshe fort për të ...

Sadik Vrajolli: In memoriam - Selatin Asllan Ademi

Selatini Asllan Ademi u lind në Prishtinë, kurse prindërit e tij vijnë nga Malësia e Gollakut. Babai i tij Asllani vjen në Prishtinë prej fshatit Gjelbërisht /Hajkobillë/ lagja Nuraj. Familja e Asllanit  ishin zejtarë modest dhe patriotë,  kurse nana Vahidja prej Mareci, lagja e Vrajollëve e njohtun për...

Albert Zholi: Flet aktori dhe regjisori Alfred Bualoti

-Kam pasur fatin të luaj me aktorët gjigandë, Kadri Roshi, Sandër Prosi, Ndrek Luca, Sulejman Pitarka, Pjetër Gjoka, Violeta Manushi, Prokop Mima, Marie Logoreci, Margarita Xhepa, Roland Trebicka-Prokop Mima mbetet margaritari i të folurit pastër të gjuhës së bukur shqipe...

Albert Zholi: Flet “Artisti i Merituar”, Arqile Lipe

U kthyet para 12 vjetësh nga Greqia, punuat 4 vjet sërish në teatrin  Fierit dhe tashmë keni 8 vjet në pension. Si do ta cilësonit punën  në këto 4 vite? A u ndjetë të respektuar?Kur erdha nga Greqia u takuam dhe zhvilluam një intervistë bashkë ku përcolla mallin e madh që kisha për skenën, për rolet. Në atë kohë...

Albert Zholi: Mark Topollaj - Si më shpëtoi Kol Jakova nga Ramiz Alia

Mark Topollaj ka lindur më 18 gusht 1937 në Rrëshen, në rrethin e Mirditës. Jeta e tij dhe kontakti me artin skenik është e karakterizuar me ngjarje dhe kthesa të pabesueshme. Duke pasur parasysh se në atë zonë mineralet janë pjesë e jetës së vendalinjve, studioi për teknik gjeolog. Gjeologjia ishte profesioni...

Albert Zholi: Flet regjisori, ish-aktori i estradës dhe i teatrit, Bajram Dosti

Me origjinë nga Tepelena por jetën artistike e ka bërë në Fier. Mbaroi për regjisor por dashuria e madhe ishte skena, aktrimi, lëvizjet në skenë dhe sheshet e xhirimit. Një njeri i thjeshtë, i dashur, korrekt që gjithmonë ka një buzëqeshje mirësie. Nuk e kupton dot jetën pa skenën pasi dhe tani që është në pension...

Java e Filmit Shqiptar - Ditën e Pavarësisë

Me 17 shkurt 2019 në kino ABC në Prishtinë, në orën 19.00. do të fillon "Java e Filmit shqiptar". Mbrëmjen e parë do të shfaqet për herë të parë filmi "Skënderbeu", i restaruruar dhe i përpunuar në laboratorët e Italisë. Janë ftuar personalitete publike dhe të kulturës, ndërsa do të vinë edhe kineastë nga Shqipëria...

Aleksander Platunov: Zbulimi i ri - Teatri nga Kosova

Më pëlqen të zbuloj gjëra të reja në teatër. Forma të reja, emra të rinj, autorë të rinj ... Në Festivalin XI Ndërkombëtar të Teatrove Chamber dhe Teatrove  me Small-Form  "Moldfest" të mbajtur në kryeqytetin e Moldavisë Chisinau nga 11 deri në 18 nëntor 2019, fillova të zbuloj një vend të ri teatral - Kosovën...

Albert Zholi: “Netët e Kinemasë Evropiane” në Kukës

Qyteti verior i shqipërisë Kukësi mirëpret nga data 19 – 21 Nëntor magjinë e ekranit të madh aq të munguar në këtë qytet. Tre netë festa e kinemasë Evropiane, do të zhvillohet nën kujdesin e veçantë të Kryetarit të Bashkisë z. Safet Gjici. Vallja e Kukësit do të ushtoj para ekranit të madh duke i uruar mirëseardhjen Artistëve, kineastëve...

Albert Zholi: Kuçova, qyteti i gjelbëruar në festën e kinemasë

Në 7 Qytete të shqipërisë, do të organizohet gjatë sezonit dimror, aktiviteti Kinematografikë “Netët e Kinemasë Evropiane”.Ky aktivitet i rëndësishëm kinematografikë do të startojë në qytetin plot gjelbërim të Kuçovës në datën 15Tetor deri në 18 Tetor 2019. Ai organizohet nën kujdesin e veçantë të Kryetarit të Bashkisë Kuçovë...

Albert Zholi: “Open Cinema” zbret në Gjirokastër

Pas Kryeqytetit tonë Tiranës, “Open Cinema” zbret në qytetin e bukur Gjirokastër. Ky aktivitet organizohet për herë e dytë në këtë qytet me interesimin e veçantë të kryetarit të Bashkisë Gjirokastër z.Flamur Golemi dhe mjeshtrit të këtyre aktiviteteve producentit Skënder Jacce.  Për katër net me radhë...

Albert Zholi: 'Open Cinema' starton nga qyteti i Belshit!

Jemi në sezonin e tretë me formatin Kinematografik "Open Cinema" tashmë ky format ka krijuar shtratin e tij dhe pritet me shumë interes në qytetet e ndryshme të vendit. Ashtu si vjet në verën e nxehtë ky event i rëndësishëm do të sjelli në vëmëndjen e publikut shqiptar projeksionet më të mira të kinemasë shqiptare...

Albert Zholi: Si po troket filmi i ri shqiptar Sfida

Filmi i ri shqiptar “SFIDA” shikon dritën e projeksionit, në premierën e tij te parë në qytetin e Korçës në ambjentet e hotelit simpatik “Casa Gaçe” dt.16 Mars ora 19:00. Filmi “Sfida” , vjen me skenar dhe regji të Lulzim Sulës. Aktori i shquar i kinematografisë, Birçe Hasko është ...

Babamusta: Përfundon Festivali i Filmbërësve

Me 29 Maj 2018 përfundoi me sukses Festivali Ndërkombëtar i Filmbërësve në Nju Jork (International Filmmaker Festival of New York – IFFNY), duke shpallur fituesit e jurisë dhe të festivalit. Organizuar nga Mrika Krasniqi dhe Nil Production, Festivali...

Ermira Babamusta: Igli Zarka - Drama e Dy Karaktereve

Igli Zarka është aktor dhe regjisor i njohur shqiptar. Lindur në Fier në vitin 1991, dhe karrierën si aktor e fillon në Tiranë. Ka ndjekur studimet e larta universitare dhe masterin për “Aktrim” në Akademinë e Arteve në Tiranë...

Ermira Babamusta: 'My Name is Somebody' nominohet

Filmi “My Name is Somebody” me regji dhe skenar nga Orges Bakalli ka fituar çmimin “Best Cinematography” (Kinematografia më e mirë) nga Genre Celebration Festival 2018 dhe ka marrë tre nominime: “Best Screenplay Narrative Short” (Skenari më i mirë për...

Puntorie Ziba: Premiera e dramës 'Gratë'

Premiera e dramës “Gratë” u shfaq në dt. 26 dhjetor 2017 në Teatrin e Komedisë në Shkup. Në atë periudhë kohore unë gjendesha në Njujork. Autori i famshëm Robert Thomas dhe personazhet femra zgjuan kërshërinë tek unë si kultivuese e këtij zhanri dhe si adhuruese e flaktë e lojës së aktorëve në skenë...

Babamusta: Krasniqi - 'Prova' për luftën e Kosovës

Mrika Krasniqi, regjisorja e filmit “Prova” (Proof, 2018), ka konfirmuar projektin e saj të ri.“Prova” është një film autor me metrazh të gjatë, me skenar, regji dhe producente Mrika Krasniqi, prodhim i kompanisë filmike amerikane “Nil Production...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora