Friday, 16.11.2018, 09:50 AM (GMT)

Kulturë » Kinema

Oralda Lahe: Klodi Kadillari në 360 gradë

Klodiana Kadillari është një nga regjisoret e talentuara dhe plot energji të skenës shqiptare. Takimi me Klodin ishte fare i rastishëm kisha dëgjuar shumë për atë çfarë ajo ka bërë dhe pse me modesti shpesh thotë se kam ende gjëra për të bërë. Në të vërtetë atë gjithmonë e sheh duke punuar dhe...

Babamusta: Përfundon Festivali i Filmbërësve

Me 29 Maj 2018 përfundoi me sukses Festivali Ndërkombëtar i Filmbërësve në Nju Jork (International Filmmaker Festival of New York – IFFNY), duke shpallur fituesit e jurisë dhe të festivalit. Organizuar nga Mrika Krasniqi dhe Nil Production, Festivali...

Ermira Babamusta: Igli Zarka - Drama e Dy Karaktereve

Igli Zarka është aktor dhe regjisor i njohur shqiptar. Lindur në Fier në vitin 1991, dhe karrierën si aktor e fillon në Tiranë. Ka ndjekur studimet e larta universitare dhe masterin për “Aktrim” në Akademinë e Arteve në Tiranë...

Ermira Babamusta: 'My Name is Somebody' nominohet

Filmi “My Name is Somebody” me regji dhe skenar nga Orges Bakalli ka fituar çmimin “Best Cinematography” (Kinematografia më e mirë) nga Genre Celebration Festival 2018 dhe ka marrë tre nominime: “Best Screenplay Narrative Short” (Skenari më i mirë për...

Puntorie Ziba: Premiera e dramës 'Gratë'

Premiera e dramës “Gratë” u shfaq në dt. 26 dhjetor 2017 në Teatrin e Komedisë në Shkup. Në atë periudhë kohore unë gjendesha në Njujork. Autori i famshëm Robert Thomas dhe personazhet femra zgjuan kërshërinë tek unë si kultivuese e këtij zhanri dhe si adhuruese e flaktë e lojës së aktorëve në skenë...

Babamusta: Krasniqi - 'Prova' për luftën e Kosovës

Mrika Krasniqi, regjisorja e filmit “Prova” (Proof, 2018), ka konfirmuar projektin e saj të ri.“Prova” është një film autor me metrazh të gjatë, me skenar, regji dhe producente Mrika Krasniqi, prodhim i kompanisë filmike amerikane “Nil Production...

Luan-Asllan Dibrani: Interviste me aktoren Vlora Nikçi

Dibrani: Sot jemi në një fazë  pas zgjedhjeve që u mbajtën të parakohshme zonja Vlora .Deri dje  ishim po ashtu të prokuruar nga politika ditore e politizimit të Demarkacionit të Bjeshkëve të Rugovës etj, por po fillojmë me këtë temë pikërisht për Rugovën dhe me Rugovën ...

Ermira Babamusta: Intervista me aktoren Vilma Hodo

Aktorja e njohur dhe e dashur për publikun shqiptar, Vilma Hodo, është mjaft e përkushtuar në profesionin e saj, të cilin e ka me shumë pasion. Pas suksesit të “100 Fustanet” produksion i Teatrit Metropol me regjisore Jonida Beqo, Vilma Hodo...

Lekë Mrijaj: 'Keqkuptimi'

Komedia “Keqkuptimi” është një komedi shqiptare që merret me problemet tona të përhershme, probleme të cilat i kemi takuar dhe vazhdojmë t’i takojmë pothuajse për çdo ditë. Kjo premierë për herë të parë u dha vitin e kaluar me: 2 Nëntor 2016 në Pallatin e Kulturës ...

Ermira Babamusta: Java e Filmit Shqiptar

Java e Filmit Shqiptar në Nju Jork ka shpallur listën e plotë të filmave që do marrin pjesë në konkurim në edicionin e 6-të për vitin 2017. Nga 46 filmat e dërguar, janë zgjedhur 18 filma për të patur premierën botërore në Nju Jork...

Albert Zholi: Flet regjisori dhe aktori Llesh Nikolla

Punëtor dhe i heshtur. Ecën në rrugët e Tiranës gjithmonë me këmbë duke tymosur, a thua se tymi i cigares i nxit më shumë mendimin në krijimtari. Askush që e shikon në këmbë ecjen e tij s’e merr me mend ky njeri ka mbi vete, 10 role në kinematografi, 10 në teatër, regjisor...

Ermira Babamusta: Aktori Vildan Maksuti në Amerikë

Vildan Maksuti është aktor, model, skenarist dhe regjizor i dramave teatrale. Vildan Maksuti është aktor i njohur nga Kumanova që jeton dhe vepron në Belgjikë. Edhe pse tepër i ri, ai ka një karrierë dhe jetë të pasur artistike dhe është një ndër artistët me famë që ka prekur ...

Halil Haxhosaj: Shfaqje me temë të zezë të korrupsionit

Teatri i qytetit të Gjakovës dha premierën e dytë të këtij viti dhe të këtij sezoni, shfaqjen “Dorëzimi në Spokan”, me regji të Ilir Bokshit. “Dorëzimi në Spokan” është vepër e Martin McDonagh, që autori e ka shkruara gjatë periudhës kur ka qenë në Amerikë. Kjo vepër është një ...

Ermira Babamusta: Premiera e Paftuar në New York

New York - Producenti dhe skenaristi Julian Biba trajton në filmat e tij tema sociale, histori të emigrantëve, siç është filmi “Patuar” bazuar në ngjarjen reale përjetuar nga vetë Juliani. Ai gjithashtu aktron edhe është kordinator i skenave aksion. Juliani ka lindur në Shqipëri dhe u...

Halil Haxhiosaj: Komedi me synime gjeneralizimi

Larry Shue: “Budallai”, komedi, premierë, regjia Zana Hoxha- Krasniqi. Përktheu nga anglishtja: Shkëlzen Berisha. Premiera u shfaq në sallën universale të Pallatit të Kulturës “Asim Vokshi” në Gjakovë...

Beqir Cikaqi: Intervistë me Leonard Hamitaj, aktor

Kur e njoha Leonard Hamitaj për herë të parë, ishte një njohje e njëanshme, sepse unë shikoja dhe e dëgjoja duke e përcjell në skenë(maj 2014), e ai nuk e dinte se unë jam njëri nga ata që e përcillja çdo fjalë e lëvizje të tij. Natyrisht se s’kishte mundësi të më njihte edhe...

Albert Vataj: Serafin Fanku - ikona e teatrit Migjeni

Tash 78 vite më parë, më 24 maj 1937, datëlindi në Shkodër, Serafin Fanku, aktor, regjisor, skenograf dhe kostumograf, një prej ikonave të teatrit “Migjeni”, kësaj magje ku u gatuan përvoja dhe personazhe, tipa dhe karaktere, ku erdhën në jetë kryevepra të autorëve shqiptarë dhe të huaj...

Angjelina Xhara: Serbët le të "lehin" historia flet vetë

Tema e këtij dokumentari është përjetimi artistik që i kanë bërë brenda e jashtë vendit tonë, figurës legjendare të Gjergj Kastriot Skënderbeut…Ka mbi 600 vite qe shkruhen libra për të! Kryeqytet europiane mbajnë krenarinë e Heroit Shqiptar...

Remzi Limani: Zhvillimi i personalitetit aktoresk

Kur flasim për aktorët dhe kinematografinë kosovare, pashmangshëm na shfletohet imazhi i aktores së re, Xhejlane Tërbunja. Ky emër, tashmë i prezantuar në ekranet televizive dhe po ashtu edhe në skenat teatrale, na bënë të kuptojmë për një aktore, e cila gjithë frymën e saj prej aktoreje...
Newsletter