E merkure, 01.04.2020, 05:35 AM (GMT+1)

Kulturë » Muzikë

Gëzim Llojdia: Kantautori Vladimir Koçiraj

Në alkiminë e gjuhëve, stilet dhe formulat letrare bashkëjetojnë. Sentencë e kohëve të sotme.Kantautori dhe bërësi i teksteve të këngëve Vladimir Koçiraj ka  ditur që me format letrare e muzikore  të ndërtoje një emër në shtetin fqinjë. Historia e  emigrantëve shqiptarë ngjason si dy pika uji ...

Flet sopranoja Ulpiana Aliaj

Një soprano që ka luajtur në të gjitha skenat europiane dhe që tashmë vjen në premierë në operën  “Don Giovani”, me muzikë të Mozartit. Kjo vepër ka 15 vjet pa u vënë në skenë në TOB, Tiranë dhe rivënia tashmë me një regjisor gjerman, tregon ...

Aleksandër Lalo kompozitori rebel, pa asnjë titull

Në sallën e orkestrës Simfonike të RTSH-së, këto ditë u shfaq filmi dokumentar “Lalo” me rastin e 65-vjetorit të kompozitorit të madh. Në këtë organizim kishte mjaft këngëtarë, instrumentistë, kompozitor, aktorë, gazetarë miq dhe të afërm të kompozitorit ...

Albert Vataj: Faleminderit Elhaida Dani!

Ka ndodhur. Përmendu, nuk je në ëndërr. E pagjasa, ajo shkallmoi mure të trasha ku ne gjendeshim të rrethuar, dhe u bë reale. Është një 20-vjeçare që guxon dhe fiton. Është ajo, për të cilën ti ke të drejtë të krenohesh. Është ajo, talenti dhe zëri i së cilës ...

Festivali folklorik ''Anadrinia jehon 2013''

Shoqëria Kulturore Artistike “Josip Rela” nga Podujeva u shpall më e mira në mes grupeve pjesëmarrëse në Festivalin  folklorik “Anadrinia jehon 2013” në Dejnë të Rahovecit. Kështu në edicionin e 12-të të Festivalit  Folklorik  “Anadrinia jehon” 2013 ...

Xhevahir Cirongu: Intervistë me këngëtarin Asllan Ibro

E kush nuk e njeh Asllan Ibro nga Vëndresha e Skraparit…! Me zërin e tij aq të ëmbël, të cilin edhe sot ndonëse me mosh të thyerë, e dëgjon kur ia merr këngës në takime të ndryshme qofshin këto edhe spontane; thonë me krenari ...

Nertila Vreto: Folku shqiptar është i pashtershëm

Një këngëtare që ka çarë me vështirësi, por bindshëm në mes këngëtareve të suksesshme të këngës popullore. Këngëtarja e njohur e muzikës popullore të jugut Nertila Vreto, megjithëse, fare e re në moshë ka realizuar shume albume, të cilët ...

Milazim Kadriu: “Josip Rela” prezantoi vlera

Edicioni i 24-të i Festivalit Folklorik “Hasi Jehon”, i cili u mbaj në Kodrën e Pajtimit në Gjonaj të Hasit, grumbulloi grupet më të mira folklorike nga trevat shqiptare.Shoqëri kulturore nga Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe Shqipëria ...

Albert Zholi: Nga viset e Arbërit

Shfaqja e fundit e Ansamblit e Këngëve dhe Valleve “NGA VISET E ARBËRIT TEK MIQTË E BALLKANIT” nën drejtimin e violinistit Zeqir Sulkuqi, ishte një model konkret vizual, strukturor, repertorial, në lojën si dhe komponentët e tjerë që kishte kjo shfaqje ...

Flet këngëtari Gëzim Salaj

Gëzim Salaj ka 10 albume të dala në dritë dhe asnjë kasetë nuk gjendet më në treg. I rritur në Ulqin, dëshirën për këngën e vaditi qysh në fëmini. Sot në repertorin e tij ka të regjistruara mbi 100 këngë dhe qindra të tjera që i këndon por që ka neglizhuar ti regjistrojë. Në regjimin komunist shikonte ...

Intervistë me tekstshkruesin e këngëve të Elitës 5

Lirim Alija është nga F. Çiflik i Tetovës.Në vitet `90 ndërpreu studimet në Fakultetin Filologjik të Prishtinës, dega Pedagogji, për të emigruar në Itali.Tani iu është rikthyer studimeve dhe ka vazhduar me korrespodencë studimet për italisht në Universitetin Shtetëror të Tetovës ...

Babamusta: Intervistë me këngëtarin Gjon Karrica

Artisti Gjon Karrica është një këngëtar nga Gjakova. Në 1998 largohet nga vendlindja për në Zvicër ku jeton dhe sot. Pasionin e tij, muzikën e bëri karrierë në vitin 2008 dhe e mori seriozisht hobin e tij. Në 2010 Gjoni përfundoi shkollën private të muzikës dhe këndimit. Gjatë karrierës së tij ...

Eli Fara - Magjistarja e Serenatave Korçare

E shikon dhe nuk e beson. Ajo ruan akoma bukurinë e saj të spikatur vajzërore dhe pse i ka kaluar të dyzetat. E qeshur, e bukur, elegante, pra sharmante në tërë qenien e saj. Flet qetë dhe me një zë melodoiz si vetë këngët e repertorit të saj, pasi dhe vetë jeta e saj është një këngë. Nuk ...

Vizitë tek “usta” Laver Bariu

Është vlerësuar si mjeshtri i fundit i sazeve dhe një nga krijuesit kryesorë të muzikës popullore qytetare. Laver Bariu, natyrshëm shndërroi klarinetën klasike në një gërnetë popullore.Mes nostalgjisë së lavdisë së dikurshme dhe një dite të zakonshme, të  ...

Nora Kalaja: Arben Rugova me videoklip të ri

Artisti i talentuar PhaZe befason fansat me një këngë të re në anglisht, pas publikimit të superhitit “Jam Shqiptar”. Kënga dhe klipi i ri titulluar “Breakout” është inçizuar nga Soundloft Studios në Connecticut, USA me prodhim të Hollywood Productions. Videoklipi është drejtuar nga regjizori i ..

Cakolli: Nevrije Demolli - Këngëtarja e Flamurit

Nevrije Demolli, është një këngetare- e njohur me kenget e saja te mrekullueshme; ajo i mbanë të gjall adhuruesit e saj dhe ju jep shpirt kengeve te panumerta te tradites sone Arbërore epiko- lirike ajo i ruan me krenari kujtimet te shtrenjta te baballarve te saj dhe te historise sone të lavdishme ne ngritjen e ndjenjes patriotike atdhetare Shqiptare ...

Shaban Cakolli: Meda, Mehedin Pergjeqaj

Mehedin Pergjeqaj (MEDA), sot eshte bere yll i muzikes,i adhuruar nga artedashesit e muzikes anekend trojeve shqiptare.Meda ka lindur ne Hajvali te PRISHTINËS.I ati i tij Hasan Pergjeqaj,rrjedh nga nje familje kengetaresh nga Lumbardhi i Deqanit.Hasani eshte rrapsod,kurse Meda e ka trasheguar kengen prej tij,dhe ka kenduar nga femijeria:Ate bote Meda ka kenduar ne RTP,ne emisionet"BUJKU" dhe"GURRA".Në vitin 199)  ...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese