E premte, 24.05.2019, 04:15 AM (GMT+1)

Kulturë » Muzikë

Flet tenori me famë botërore Agim Hushi

Para disa ditësh në hollin e TKOB, rastësisht takova tenorin me famë botërore Agim Hushi. Njiheshim prej kohësh nëpërmjet FB, por kurrë nuk ishim takuar. Takimi me të qe një befasi. Një njeri i qeshur, i dashur, komunikues, plot mirësi. Bashkë me bashkëshorten Kristinën ...

Jimilian Ismaili = Fitues në Danimarkë

-Jimilian Ismaili jo vetem që mori pjesë por edhe doli fitues në konkurimin si STAR i ri në Danimarkë--Pershendetje (edhe) revistave të respektuara ZemraShqiptare dhe VOAL,Ch.Mirënjohje gazetarit e mikut tonë të dashur Zeqir Lushaj...

Asqerin turkut mos me ja dhanë

Hajredin Pasha ku e ke lanë ushtrinë?Në malet e Dibres te tanë mi grinë.…Jo ma pak se 12.000 (dymbëdhjetëmijë),Kan metë n’istikame e në vorr s’kan hi…

Flet këngëtari i mirënjohur shkodran, Pellumb Vrinca

Pellumb Vrinca djali simpatik dhe i zgjuar, me një talent të lindur prej vitesh, jetoi dhe punoi jashtë vendit. U integrua fuqishëm në jetën e vendeve europiane, por për asnjë moment nuk e harroi vendin ku lindi dhe u rrit...

Hazir Mehmeti: Shkëlqen Ardita Statovci në Gjermani

Tani më në listën e pianisteve me renome botërore, Ardita Statovci, vazhdon sukseset e saj me lojën e saj brilante. Ajo tani ka pushtuar skenat e njohura botërore të muzikës klasike qe nga Njujorku, Londra, Berlini, Boni, Vjena, Roma...

Flet këngëtarja e Malësisë së Madhe Violeta Deda

Këngën e ka filluar që në moshën 10 vjeç për ta bërë pjesë të pandarë të jetës së saj. Ajo qysh  atëherë ka shkelur në shumë skena të botës, ku zëri i saj ka gjëmuar nga kënga e bukur dhe zëri melodioz. Ka fituar çmim të parë në Festivalin e fundit në Gjirokastër ...

Luan Kalana: Mjeshtri i këngës Fatmir Danglli

Sa hap, albumin fotografik me artistët e Devollit, përveç që u çmalla, më shumë prej tyre, njëra foto me kostum folklorik kombëtar, si kjo që po shihni, më befasoi dhe më ngjalli kujtime e mbresa të hershme, para dy dekadave kur jetoja në Shqipëri...

Ksenofon Dilo: Kënga sheperjote

Nuk besoj se ka   qe nuk e dine madheshtine e kengeve  polifonike  . (FAN  NOLI ka thene  edhe “Kur te vdes pèrcillmeni me nje kenge labe “)  Shquan ne to nje individualitet poetik pleksur me nje besim te patundur  ...

Asllan Dibrani: Rapsodi Gani Demolli

Fitorja  dhe sakrificat  e luftës së Kosovës, të robëruar ndër shekuj, që i solli lirinë popullit shqiptar të shtypur  ka hapur dimensione të reja dhe të shumta në krijimtarinë artistike në përgjithësi,  por edhe në të gjitha llojet e artit e të muzikës në veçanti ...

Valbona Peraj: Patjetër bashkëjetesë, para martesës

Bën një jetë intensive, por ende s’e ka gjetur mashkullin e zemrës. “Pas divorcit, duhet diçka shumë e fuqishme që të trokasë në zemër dhe ta dashurosh”, shprehet Bona. Madje, ajo jep një këshillë për çiftet e reja, të bëjnë bashkëjetesë. Plazhin pëlqen ta bëjë në Velipojë dhe në ...

Flet këngëtarja e polifonisë Mimoza Kosturi

Së fundi ka realizuar me grupin zagorit albumin “Polifonia e Zagorisë”  me 25 këngë të vjetra, origjinale por tashmë me zëra të rinj.  Ajo  ka mbaruar Institutin e Lartë të Arteve në vitin 1992 në degën e kantos në klasën e pedagoges Suzana Frashëri. Në vitin 1994 ...

Albert Zholi: Polifonia zagorite

Në sallën “Aleks Buda” të Akademisë së Shkencave Shoqata Patriotike, Atdhetare, Kulturore “Zagoria” organizoi promovimin e një CD-je me 25 këngë polifonike të kënduar nga grupi polifonik “Zagoria” me marrëse këngëtaren e mirënjohur Mimoza Kosturi ...

Gëzim Llojdia: Kantautori Vladimir Koçiraj

Në alkiminë e gjuhëve, stilet dhe formulat letrare bashkëjetojnë. Sentencë e kohëve të sotme.Kantautori dhe bërësi i teksteve të këngëve Vladimir Koçiraj ka  ditur që me format letrare e muzikore  të ndërtoje një emër në shtetin fqinjë. Historia e  emigrantëve shqiptarë ngjason si dy pika uji ...

Flet sopranoja Ulpiana Aliaj

Një soprano që ka luajtur në të gjitha skenat europiane dhe që tashmë vjen në premierë në operën  “Don Giovani”, me muzikë të Mozartit. Kjo vepër ka 15 vjet pa u vënë në skenë në TOB, Tiranë dhe rivënia tashmë me një regjisor gjerman, tregon ...

Aleksandër Lalo kompozitori rebel, pa asnjë titull

Në sallën e orkestrës Simfonike të RTSH-së, këto ditë u shfaq filmi dokumentar “Lalo” me rastin e 65-vjetorit të kompozitorit të madh. Në këtë organizim kishte mjaft këngëtarë, instrumentistë, kompozitor, aktorë, gazetarë miq dhe të afërm të kompozitorit ...

Albert Vataj: Faleminderit Elhaida Dani!

Ka ndodhur. Përmendu, nuk je në ëndërr. E pagjasa, ajo shkallmoi mure të trasha ku ne gjendeshim të rrethuar, dhe u bë reale. Është një 20-vjeçare që guxon dhe fiton. Është ajo, për të cilën ti ke të drejtë të krenohesh. Është ajo, talenti dhe zëri i së cilës ...

Festivali folklorik ''Anadrinia jehon 2013''

Shoqëria Kulturore Artistike “Josip Rela” nga Podujeva u shpall më e mira në mes grupeve pjesëmarrëse në Festivalin  folklorik “Anadrinia jehon 2013” në Dejnë të Rahovecit. Kështu në edicionin e 12-të të Festivalit  Folklorik  “Anadrinia jehon” 2013 ...

Xhevahir Cirongu: Intervistë me këngëtarin Asllan Ibro

E kush nuk e njeh Asllan Ibro nga Vëndresha e Skraparit…! Me zërin e tij aq të ëmbël, të cilin edhe sot ndonëse me mosh të thyerë, e dëgjon kur ia merr këngës në takime të ndryshme qofshin këto edhe spontane; thonë me krenari ...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese