E hene, 30.03.2020, 05:32 PM (GMT+1)

Kulturë » Muzikë

Ramiz Dërmaku: Suksesi i këngëtarëve

Viteve të fundit muzika popullore shqiptare siq po shihet po kalon në një gjendje të rëndë, Që nga vitet e 90-ta, në Kosovë e diasporë fillon një periudhë e rëndë dhe e vështirë, për të gjithë pra edhe për artin muzikor. Mbyllja me dhunë e Institucioneve të Kosovës ( nga pushteti barbar serb...

Ermira Babamusta: Bujar Qamili, ikona e muzikës

Qyteti i Shkodrës është një qendër mjaft e rëndësishme kulturore dhe muzikore e Shqipërisë, e cila paraqet ndër shekuj lashtësinë e traditave artistike shqiptare, me folkorin muzikor, këngëtarët, valltarët, instrumentet dhe veshjet tradicionale. Artisti i madh Bujar Qamili “Mjeshtri i Madh i Artit” ...

Shaban Cakolli: Të këndosh mes bukurive

Dardana ky  vend hyjnor për nga  bukuritë,  e shtrirja gjeografike e saj,njerëzit e saj të mençur e të guximshëm,atdhedashës,bujarë e  mikpritës,punëtorë e të ngrohët  njëri me tjetrin, mbante një emën të bukur të burimit të shqipes Një bukuri e rrallë natyrore,pasuri e shtrenjët ...

Agim Gashi - Shtatë shtator në Kaçanik

Këngëtarin dhe rapsodin e njohur Agim Gashi në vitin 1990, pas mbarimit me sukses të misionit të pajtimit të gjaqeve, do ta gjejmë në Lubjanë dhe Zagreb. Në Lubjanë, Agimi inçizon materialin e albumit të parë me titull “I këndojmë Kosovës...

Irida Dragoti: Jam e para Venus shqiptare

Opera e fundit që ajo ka luajtur është opera e madhe e kompozitorit Vvagner. “Tannhauser”Në këtë vepër ajo luante rolin e Venusit, perëndesha e bukurisë dhe dashurisë. Provat u organizuan me një staf shumë profesional që kishte ardhur nga Amerika. Dhe regjisori Daniel Helfgot...

Flet këngëtari i mirënjohur Frederik Ndoci

Në këtë festival këngëtari i mirënjohur Frederik Ndoci, vjen me një këngë të veçantë, me një këngë, ku pasqyrohen problemet sociale të Shqipërisë, të këtij vendi që zoti e ka bërë të begatë, por që politika e ka lënë në harresë. “Ditë shprese”  titullohet kënga me tekst të Agim Doçit dhe me muzikë ...

Franc Koruni: Muzika nuk ka nevojë për sy

U lind në Tiranë në vitin 1992. Në vitet 2005 – 2010 studioi nën drejtimin e pedagogut Gert Margariti në liceun artistik “Jordan Misja”, ku u diplomua me rezultate të shkëlqyera. Aktualisht është duke ndjekur studimet e masterit për kitare klasike në Universitetin e Arteve Tiranë ...

Flet tenori me famë botërore Agim Hushi

Para disa ditësh në hollin e TKOB, rastësisht takova tenorin me famë botërore Agim Hushi. Njiheshim prej kohësh nëpërmjet FB, por kurrë nuk ishim takuar. Takimi me të qe një befasi. Një njeri i qeshur, i dashur, komunikues, plot mirësi. Bashkë me bashkëshorten Kristinën ...

Jimilian Ismaili = Fitues në Danimarkë

-Jimilian Ismaili jo vetem që mori pjesë por edhe doli fitues në konkurimin si STAR i ri në Danimarkë--Pershendetje (edhe) revistave të respektuara ZemraShqiptare dhe VOAL,Ch.Mirënjohje gazetarit e mikut tonë të dashur Zeqir Lushaj...

Asqerin turkut mos me ja dhanë

Hajredin Pasha ku e ke lanë ushtrinë?Në malet e Dibres te tanë mi grinë.…Jo ma pak se 12.000 (dymbëdhjetëmijë),Kan metë n’istikame e në vorr s’kan hi…

Flet këngëtari i mirënjohur shkodran, Pellumb Vrinca

Pellumb Vrinca djali simpatik dhe i zgjuar, me një talent të lindur prej vitesh, jetoi dhe punoi jashtë vendit. U integrua fuqishëm në jetën e vendeve europiane, por për asnjë moment nuk e harroi vendin ku lindi dhe u rrit...

Hazir Mehmeti: Shkëlqen Ardita Statovci në Gjermani

Tani më në listën e pianisteve me renome botërore, Ardita Statovci, vazhdon sukseset e saj me lojën e saj brilante. Ajo tani ka pushtuar skenat e njohura botërore të muzikës klasike qe nga Njujorku, Londra, Berlini, Boni, Vjena, Roma...

Flet këngëtarja e Malësisë së Madhe Violeta Deda

Këngën e ka filluar që në moshën 10 vjeç për ta bërë pjesë të pandarë të jetës së saj. Ajo qysh  atëherë ka shkelur në shumë skena të botës, ku zëri i saj ka gjëmuar nga kënga e bukur dhe zëri melodioz. Ka fituar çmim të parë në Festivalin e fundit në Gjirokastër ...

Luan Kalana: Mjeshtri i këngës Fatmir Danglli

Sa hap, albumin fotografik me artistët e Devollit, përveç që u çmalla, më shumë prej tyre, njëra foto me kostum folklorik kombëtar, si kjo që po shihni, më befasoi dhe më ngjalli kujtime e mbresa të hershme, para dy dekadave kur jetoja në Shqipëri...

Ksenofon Dilo: Kënga sheperjote

Nuk besoj se ka   qe nuk e dine madheshtine e kengeve  polifonike  . (FAN  NOLI ka thene  edhe “Kur te vdes pèrcillmeni me nje kenge labe “)  Shquan ne to nje individualitet poetik pleksur me nje besim te patundur  ...

Asllan Dibrani: Rapsodi Gani Demolli

Fitorja  dhe sakrificat  e luftës së Kosovës, të robëruar ndër shekuj, që i solli lirinë popullit shqiptar të shtypur  ka hapur dimensione të reja dhe të shumta në krijimtarinë artistike në përgjithësi,  por edhe në të gjitha llojet e artit e të muzikës në veçanti ...

Valbona Peraj: Patjetër bashkëjetesë, para martesës

Bën një jetë intensive, por ende s’e ka gjetur mashkullin e zemrës. “Pas divorcit, duhet diçka shumë e fuqishme që të trokasë në zemër dhe ta dashurosh”, shprehet Bona. Madje, ajo jep një këshillë për çiftet e reja, të bëjnë bashkëjetesë. Plazhin pëlqen ta bëjë në Velipojë dhe në ...

Flet këngëtarja e polifonisë Mimoza Kosturi

Së fundi ka realizuar me grupin zagorit albumin “Polifonia e Zagorisë”  me 25 këngë të vjetra, origjinale por tashmë me zëra të rinj.  Ajo  ka mbaruar Institutin e Lartë të Arteve në vitin 1992 në degën e kantos në klasën e pedagoges Suzana Frashëri. Në vitin 1994 ...

Albert Zholi: Polifonia zagorite

Në sallën “Aleks Buda” të Akademisë së Shkencave Shoqata Patriotike, Atdhetare, Kulturore “Zagoria” organizoi promovimin e një CD-je me 25 këngë polifonike të kënduar nga grupi polifonik “Zagoria” me marrëse këngëtaren e mirënjohur Mimoza Kosturi ...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese