E enjte, 13.08.2020, 12:44 PM (GMT+1)

Kulturë » Muzikë

Albert Vataj: Faleminderit Elhaida Dani!

Ka ndodhur. Përmendu, nuk je në ëndërr. E pagjasa, ajo shkallmoi mure të trasha ku ne gjendeshim të rrethuar, dhe u bë reale. Është një 20-vjeçare që guxon dhe fiton. Është ajo, për të cilën ti ke të drejtë të krenohesh. Është ajo, talenti dhe zëri i së cilës ...

Albert Zholi: Flet këngëtari i mirënjohur i kombit Ylli Baka

Edhe pse situate në botë është e vështirë nga Covid-19 sërish këngëtari i mirënjohur Ylli Baka në asnjë rast nuk neglizhon me profesionin. Në 4 muajt e fundit ai ka realizuar 3 këngë të reja që kanë tërhequr vëmendjen e publikut  dhe hedhja e tyre në Youtube  ka marrë mijëra klikime...

Ibrahim Kabili: Arif Vladi, një legjendë e gjallë e këngës epiko-historike

Eshtë nder, privilegj dhe kënaqësi për mua të bëj një shkrim modest për këngëtarin virtuoz Arif Vladi. Unë kam rënë në kontakt me këngët e tij që herët, në fundin e viteve '80 kur ai ka filluar dhe interpretimet e tij të para. Vazhdoj ti dëgjoj me shumë kënaqësi dhe sot këngët e tij. Krijimtaria artistike...

Tahir Bezhani: Hysen Kurti, krenaria e rapsodisë shqiptare

60 vite jetë në ansamble të ndryshme folklorike nëpër Kosovë, Shqipëri ,Evropë e Amerikë, janë madhështia e këtij rapsodi, plot krenari kombëtare. Këtij thesari do ishte mrekulli t’i bashkohej edhe ndonjë lëvdatë shtetërore, pa dallim nga Kosova apo Shqipëria...

Timo Mërkuri: Një elegji monofonike nga Piluri

Këto ditë këngëtarja e famëshme pilurjote Erimioni Mërkuri ka publikuar një lloj të “ri” kënge, pikërisht një “elegji monofonike” me temë emigracionin e ri shqiptar nëpër botë. Si të gjitha këngët me temën e emigracionit dhimbja dhe trishtimi pikon mbi melodinë e këngës , sa që kjo melodi i përafrohe...

Albert Zholi: Flet Mjeshtri i Madh Bashkim Alibali

Vjet këngëtari i talentuar Bashkim Alibali mori titullin e ëndërruar nga çdo këngëtar “Mjeshtër i Madh”. Ndërsa po një çmim inkurajues ai e mori para disa ditësh nga Fondacioni “Harpa”. Bashkim Alibali një nga këngëtarët më në zë shqiptar. Lindur në Tiranë dhe rritur në Shkodër, ai ka një jetë interesante, mbushur...

Albert Zholi: Flet këngëtari i mirënjohur Ylli Baka

Ylli Baka ka vite që është një ndër këngëtarët më të kërkuar në tregun muzikor. Me një zë karakteristik, me një zë plot ngjyra dhe  bukuri natyrale ai është i kërkuar kudo në botë ku ka emigrant shqiptarë por më shumë në Amerikë.  i thjeshtë i dashur, miqësor, Ylli të bën për vete në bisedë. Të bën çudi mënyra e komunikimit, pasi ai në çdo ...

Albert Zholi: Flet këngëtari i mirënjohur i Skraparit Dule Malindi

Një artist korrekt, kërkues dhe shumë njerëzor. Fillesat e tij si këngëtar përkojnë  tek Shtëpia e Pionierit Skrapar, kur ishte rreth 12-13 vjeç, Këngët e para ishin ato patriotike, polifonike. Kur mbushi 20 vjeç, shkoi në një kurs për klarinetë dhe kështu filloi aktiviteti i tij artistik në zonën e Skraparit. Ndërsa fillimi i këngës solo  përkon me...

Marjana Bulku: Lahim Kola... diapazoni i një instrumentisti

Nuk ishin heronjtë e skenës e mbase emrat e tyre as nuk citoheshin kur sallat e mbushura plot duatrokitnin protagonistët por natyrisht që skena nuk do të mund të quhej e tillë pa ata që vetëm me 7 nota dhurojnë miliona tinguj muzikorë duke krijuar emocione të bukura të cilat ua mbushnin sado pak shpirtin qytetarëve...

Albert Zholi: Flet këngëtarja e mirënjohur Vida Kunora

Një këngëtare  e  qetë  në  bisedë  por  shpërthyese   në skenë.   Hapat  e para  i hodhi  në  një  koncert   në  TVSH, pastaj  në Festivalin   e  Gjirokastrës dhe  tashmë  e  sheh  kudo ku  ka  emigrantë  shqiptarë. Në yotube ka rreth 100 klipe e ndërsa  në  treg 6 albume. Thuajse ka kënduar  në  të  5  kontinentet...

Lekë Mrijaj: Gjergj Tunaj - Bekimi i Prindërve

Fjala është për këngëtarin e mirënjohur Kosovar e klinas, z. Gjergj Tunaj, shkruan gazetari i pavarur shqiptar, Lekë Mrijaj.Këngëtari në fjalë është mjaftë i pranuar dhe shumë pëlqyer jo vetëm në trevat shqiptare por edhe në rrjetet sociale...

Bexhet Jagodini & Vehbi Haziri: Xhevit Sadiku - Bilbili i i këngës burimore kërçovare

Kënga rrënjore kërçovare paraqet element konstitutiv i kulturës mbarkombëtare shqiptare, si edhe paraqet një nga shtyllat e këtij trungu. Këtë e karakterizojnë shumë komponenta të saj, të cilët i krijuan këngëtarët e mishëruar me baltën dhe shkëmbinjtë e këtyre trojeve shqiptare. Ishin të shumtë ata kolosë që ndërtuan dhe lane ...

Kadri Tarelli: Treshja kosovare që ringjalli legjendën

Çdo ditë, madje dy herë në ditë, me biçikletë kaloja në Shënavlash dhe “Nish Tulla“, (lagje e Durrësit), kështu që, më jepej rasti të ndeshja në udhë apo në kafene rapsodët Demush Neziri e Dervish Shaqa. Demushi i gjatë dhe me trup të mbushur, të lidhur e ...

Gëzim Loka: Intervistë me repistin Elvis Hata

Elvis Hata, 20 vjeç nuk vjen nga ndonjë shkollë muzike, por nga shkolla e pasionit për rreth këngën, e cila e ka çuar në rrugëtimin e tij drejt artit. Ai e konsidron muzikën si artin e komunikimit masiv emeocional, që buron nga shpirti dhe derdhet në mijëra tinguj e nota...

Simsia: Mjeshtri Altin Metohu dhe dasma beratase

Në këto ditët e nxehta të stinës së verës, kur numri i turistëve vendas dhe të huaj që vizitojnë Beratin turistik, qyteti që është në mbrojtjen e trashëgimisë botërore, UNESCO, qyteti që po i afrohet moshës së tij 2500 vjeçare, qyteti me vlera të larta arkitketurore dhe kulturore dhe ...

Ibrahim Hajdarmataj: Loti i Dervish Shaqes

Disa vite kam  punuar  si drejtor i Shtëpisë së kulturës dhe kryetar  i këshillit  të fshatit  të  bashkuar  në  Zogaj, Tropojë. Kështu detyra  me ka bërë  të njihem  me shumë artistë, sidomos  të  sektorit  të folklorit, në aktivitetet e zhvilluara, lokale dhe kombëtare  në vecanti ...

Vahit Nasufi: Bastardimi i këngës folklorike

Sigurisht se rreth kësaj teme, është folur, shkruar dhe komentuar shumë, por, siç thotë - fjala e urtë popullore, „Ku dhemb dhëmbi, shkon gjuha“, dhe duke u nisur nga ajo, se  muzika është një element i pa shmangshëm në jetën tonë të përditshme, pa marrë para syshë se...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora