E hene, 21.10.2019, 11:06 AM (GMT+1)

Kulturë » Muzikë

Albert Vataj: Faleminderit Elhaida Dani!

Ka ndodhur. Përmendu, nuk je në ëndërr. E pagjasa, ajo shkallmoi mure të trasha ku ne gjendeshim të rrethuar, dhe u bë reale. Është një 20-vjeçare që guxon dhe fiton. Është ajo, për të cilën ti ke të drejtë të krenohesh. Është ajo, talenti dhe zëri i së cilës ...

Marjana Bulku: Lahim Kola... diapazoni i një instrumentisti

Nuk ishin heronjtë e skenës e mbase emrat e tyre as nuk citoheshin kur sallat e mbushura plot duatrokitnin protagonistët por natyrisht që skena nuk do të mund të quhej e tillë pa ata që vetëm me 7 nota dhurojnë miliona tinguj muzikorë duke krijuar emocione të bukura të cilat ua mbushnin sado pak shpirtin qytetarëve...

Albert Zholi: Flet këngëtarja e mirënjohur Vida Kunora

Një këngëtare  e  qetë  në  bisedë  por  shpërthyese   në skenë.   Hapat  e para  i hodhi  në  një  koncert   në  TVSH, pastaj  në Festivalin   e  Gjirokastrës dhe  tashmë  e  sheh  kudo ku  ka  emigrantë  shqiptarë. Në yotube ka rreth 100 klipe e ndërsa  në  treg 6 albume. Thuajse ka kënduar  në  të  5  kontinentet...

Lekë Mrijaj: Gjergj Tunaj - Bekimi i Prindërve

Fjala është për këngëtarin e mirënjohur Kosovar e klinas, z. Gjergj Tunaj, shkruan gazetari i pavarur shqiptar, Lekë Mrijaj.Këngëtari në fjalë është mjaftë i pranuar dhe shumë pëlqyer jo vetëm në trevat shqiptare por edhe në rrjetet sociale...

Bexhet Jagodini & Vehbi Haziri: Xhevit Sadiku - Bilbili i i këngës burimore kërçovare

Kënga rrënjore kërçovare paraqet element konstitutiv i kulturës mbarkombëtare shqiptare, si edhe paraqet një nga shtyllat e këtij trungu. Këtë e karakterizojnë shumë komponenta të saj, të cilët i krijuan këngëtarët e mishëruar me baltën dhe shkëmbinjtë e këtyre trojeve shqiptare. Ishin të shumtë ata kolosë që ndërtuan dhe lane ...

Kadri Tarelli: Treshja kosovare që ringjalli legjendën

Çdo ditë, madje dy herë në ditë, me biçikletë kaloja në Shënavlash dhe “Nish Tulla“, (lagje e Durrësit), kështu që, më jepej rasti të ndeshja në udhë apo në kafene rapsodët Demush Neziri e Dervish Shaqa. Demushi i gjatë dhe me trup të mbushur, të lidhur e ...

Gëzim Loka: Intervistë me repistin Elvis Hata

Elvis Hata, 20 vjeç nuk vjen nga ndonjë shkollë muzike, por nga shkolla e pasionit për rreth këngën, e cila e ka çuar në rrugëtimin e tij drejt artit. Ai e konsidron muzikën si artin e komunikimit masiv emeocional, që buron nga shpirti dhe derdhet në mijëra tinguj e nota...

Simsia: Mjeshtri Altin Metohu dhe dasma beratase

Në këto ditët e nxehta të stinës së verës, kur numri i turistëve vendas dhe të huaj që vizitojnë Beratin turistik, qyteti që është në mbrojtjen e trashëgimisë botërore, UNESCO, qyteti që po i afrohet moshës së tij 2500 vjeçare, qyteti me vlera të larta arkitketurore dhe kulturore dhe ...

Ibrahim Hajdarmataj: Loti i Dervish Shaqes

Disa vite kam  punuar  si drejtor i Shtëpisë së kulturës dhe kryetar  i këshillit  të fshatit  të  bashkuar  në  Zogaj, Tropojë. Kështu detyra  me ka bërë  të njihem  me shumë artistë, sidomos  të  sektorit  të folklorit, në aktivitetet e zhvilluara, lokale dhe kombëtare  në vecanti ...

Vahit Nasufi: Bastardimi i këngës folklorike

Sigurisht se rreth kësaj teme, është folur, shkruar dhe komentuar shumë, por, siç thotë - fjala e urtë popullore, „Ku dhemb dhëmbi, shkon gjuha“, dhe duke u nisur nga ajo, se  muzika është një element i pa shmangshëm në jetën tonë të përditshme, pa marrë para syshë se...

Florim Zeqa: Madona shqiptare në Gjermani

Donika Hoxha, Madona shqiptare në Gjermani - Arti muzikor i kultivuar në familjen Hoxha, i filluar para shumë viteve me Doruntinën, po vazhdon me një sukses të jashtëzakonshem me Doniken, vajzen e  lindur në vitin 2001 në Munih të Gjermanisë...

Dukagjin Hata: Intervistë me këngëtarin Zaim Tollja

Zaim Tollja, rreth 50 vjeç ka mbaruar Shkollën e Muzikës “Jordan Misja” Shkodër  dhe ka mbi tridhjetë vjet që merret me këngën, si një krijues dhe intepretues virtuoz i saj. Ai e konsidron muzikën si artin e komunikimit masivemeocional, që buron nga shpirti dhe derdhet në...

Diadema Stil: Një “Elvis Presli” dibran?!...

Lindur dhe rritur në një fshat të Dibrës, ai ka jetuar dhe jeton me ëndrrën për t’i ngjarë Elvis Preslit, idhullit të tij. Që kur ishte fare i vogël, blinte cd të reperit me famë të përbotshme dhe dëgjonte me orë të tëra atë zë magjik, që i zgjonte sensacione të forta dhe që do ta ...

Timo Mërkuri: Honestera e një kënge

Gjithnjë kam qënë i bindur se dalja e një kënge popullore i ngjan shpërthimit të një burimi të ri nga një honesterë e tejëmbushur.. Honesterat, dmth stera në hone, ku sterë quhet vendmbedhësi, natyror ose i punuar në/me shkëmb ku mblidhet uji i shiut ...

Ndue Dedaj: Kërcimtari i Tërbunit

Në Pukë Riza Hoxhën e njohin të gjithë, si artist të kërcimit (herët edhe si futbollist), po dhe gjithandej në mjediset koreografike dhe të folkut kombëtar, ku Ansambli “Puka” ka dhënë shfaqje me sukses, në Gjirokastër, Tiranë, Shkodër, Berat, Lushnje, Kosovë, apo jashtë ...

Dukagjin Hata: Zëri i veçantë i një profesionisti

Muzika është arti i dashurisë, që buron nga shpirti dhe derdhet në mijëra tinguj e nota, në ujëvarën e së bukurës, që na joshë të bëhemi pjesë e saj, thotë një i urtë i kësaj bote.“Muzika është gjuhë botërore që s'duhet përkthyer” thoshte...

Demir Krasniqi: Këngët tona me tematikë amorale

Çdo frymëmarrje , hapërim  dhe veprim në jetën tonë , që nga lindja e deri në vdekje është e përshkruar dhe e kënduar në mënyrën më besnike  nga ana e krijuesve dhe interpretuesve burimorë popullor .Qëllimi i krijimit dhe interpretimit të këngëve popullore me tematika ...

Entela Binjaku: DJ Baku, e vetmja femër!

Ajo mori përsipër të bënte DJ në dasmën e vëllait të saj, një gjë e pazakontë për kulturën  tonë, ku ky profesion edhe pse tërësisht i ri, nuk i shpëtoi stereotipizimit duke u shndërruar në një domen mashkullor. Ndiqni në vijim intervistën me Bajame Plakun, ose DJ Baku...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese