E enjte, 17.10.2019, 11:29 AM (GMT+1)

Kulturë » Kozeta

Kozeta Zylo: Atdheu dhe Feja

Shqiptarët e vërtetë asnjëherë se kanë ngatërruar Atdheun me fenë.  Atdheu për të gjithë ne në të gjitha kohrat qëndron mbi çdo gjë.  Luftrat shekullore, gjaku i derdhur lumë për gjuhën dhe Atdheun kanë bërë që ne të jemi bashkë kur thërret nderi i Tij...

Kozeta Zylo: Profecitë me maska

Nën strehëzën e ballkonit s'ka më dallandyshe,folenë me kokrriza ja gëlltiten të uriturit,ato fluturuan drejt botës së madhe,duke lënë pas demonët, të shtirurit. Mes fluturimit të tyre në pendë pikëllimi,ca shtëllunga mjegulle i fshehin nën terr...

Kozeta Zylo: Mirënjohja e Dr. Matathia për shqiptarët

Në ditën ndërkombëtare të Holokaustit famëkeq që kreu masakrën më të madhe botërore duke zhdukur 6 000 000 hebrenj nga Hitleri, po sjellim pranë jush Dr.Zino Matathia.  Dr.Matathia është një nga figurat më të spikatura intelektuale izraelite, i lindur dhe rritur në Shqipëri...

Kozeta Zylo: Koka e Djallit

Dhe heshtin zemrat me gjak të shprishur,siç heshtin meitët, të pakallurit në varr,frikshëm më endet në mjegull papritur,Koka e djallit, qe të lë pafjalë. Dhe ecën ai mbi hijet e natës ...

Kozeta Zylo: Ja pse protestoj për Janullatosin

Ardhja e kryepeshkopit të Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë Anastas Janullatos "pranë" Diasporës shqiptare amerikane është jo vetëm shumë larg, por nuk mbërrin kurrë pranë saj.  E them këtë se vërtetë Janullatosi nuk është ftuar nga Diaspora shqiptare në Nju Jork që ka ...

Kozeta Zylo: Dhurata Asllani fiton ''Rose Awards''

Znj.Dhurata Asllani erdhi nga Tirana në vitin 1998 dhe u vendos në shtetin e Floridës.  Ndonese kishte provuar emigrimin pak vite më parë në Gjermani dhe atje ishin rregulluar mirë, përsëri Amerika për të dhe familjen e saj ngelet më e mira...

Kozeta Zylo: Bisedë me Republikanin Maksim Begeja

Mbas çlirimit të vendit ish kryetari i Bashkisë së Tiranës për vitin 1922-1923, Ali Begeja vazhdoi profesionin e tij si avokat deri në vitin 1947, kur u arrestua me grupin e deputetëve nga regjimi komunist. Në qelitë e hetuesisë së Tiranës iu nënshtrua torturave çnjerzore derisa vdiq...

Kozeta Zylo: Zëri i Kryepotit Agim Shehu

Në portën e një poeti kombëtar mund të shkohet dhe pa trokitur siç ndodh rëndom, ta vizitosh, të bësh foto me poetin, t'i publikosh, të marrësh vetëm energji pozitive prej tij, se kjo racë poeti veç këtë lloj energjie njeh, por të shkosh realisht në portën e Labërisë, apo në Zvicër ku jeton azilanti politik ...

Kozeta Zylo: Punë të mbarë Kryetarit të Nju Jorkut

Është tepër interesante se si zhvillohen zgjedhjet në Amerikë, në mënyrën e organizimit apo dhe paraqitjen e kandidatëve të mundshëm në forumet më të larta shtetërore.  Takimet e kandidatëve me masën e gjerë të popullit të krijojnë idenë sikur janë takuar me njerëzit kokë ...

Kozeta Zylo: Poezi të qëndisura nën dritë hëne

Është ngazëllyese të lexosh librat e një poeti, kur më parë ke dëgjuar tingullin e zërit të tij aq melodioz që kanë hovur si dallgë anembanë Atdheut, por veçanërisht në Jug nga dhe e ka origjinën poeti.  Muzikaliteti dhe poezia e tij janë dy sinonime që s'mund të kuptohen ...

Poezi nga Kozeta Zylo

Sa herë vdes e ngjallesh prapë,Ti e ëmbla dashuri,Çuditërisht ti helm kurrë s’ke,Veç me afsh më ndjell në gji! Herë me ndroje, herë pa ndroje,Rrëshqet mëndafshit në kaltërsi ...

Kozeta Zylo: Hapja e shkollave shqipe në Diasporë

Jemi në vitin e 101 Vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, vit që na vë në mendime të thella.  Janë shumë gjëra kardinale të parealizuara që së bashku me gëzimin e 101 vjetorit jeton brenda saj dhe dhimbja!...  E dhimbjet zakonisht janë më të fuqishme ...

Kozeta Zylo: Poezi e pjekur me Diell Kosove

Sot mund të marrësh dhe të japësh dhurata të ndryshme nga miq dhe shokë, por një dhuratë që ka librin brenda ka dhe pjalmin shpirtëror.  Pastaj është në shijen e lexuesit apo të kritikës se si e përzgjedh ...

Kozeta Zylo: Bisedë me shkrimtarin Hasan Qyqalla

Poeti i mirënjohur Hasan Qyqalla është autori i disa vëllimeve poetike, si "Dua të vdes shqip", "Robi i lirisë", "Prekja e ëndrrës", "Arkeologji e shpirtit", "Meshari modern", bashkautor me z. N. Lulaj "Trinomi i lirisë", ndërsa kohët e fundit ka botuar antologjinë "Një shekull drite", me poezi ...

Kozeta Zylo: Festohet 5 vjetori i Pavarësisë

Në kryeqytetin e botës në Manhattan qindra shqiptarë, përfaqësues organizatash dhe të ftuar amerikanë me të drejtën legjitime u mblodhën të gëzuar për të festuar 5 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. Ishte një e dielë e bukur, një ditë pushimi ku njerëzit grupe grupe përqafoheshin dhe ...

Kozeta Zylo: Se ç'ka një kod...

Mbi shikimin tonë të parë,Hëna blu nxirrte mallin,ndërsa ti me ëndrra djali,më prekje flokët që mbi sup vareshin... Janë gjurmë dashurie,në gjithë stinët ngricë a zjarr,përmbi thinjat e argjendta,shkoj e vijë si një pulëbardhë...

Kozeta Zylo: Ngacmimi dhe etika e të shkruarit

Duke pasur fatin të merrem me edukimin e brezave si në Shqipëri dhe këtu në Amerike desha që me këtë shkrim të ndajë shqetësimin që ka preokupuar sot mbarë shoqërinë amerikane dhe botërore për sjelljet dhe aktet e dhunshme (byllying) që kryhen midis adoleshentëve dhe njerëzve të rritur...

Kozeta Zylo: Mirëardhsh Ali Pashë Tepelena

Deklaratën e kreut të ekzekutivit të shtetit shqiptar z.Sali Berisha në mbledhjen e komitetit ndërshtetëror për 100 Vjetorin e Pavarësisë se do të sjellë së shpejti kokën e Ali Pashë Tepelenës, Bonapartin e Ballkanit, nga shteti turk e mirëprita.Berisha pohoi se Aliu është një strateg dhe i tha botës se ky komb është i ...

Kozeta Zylo: Pritet me madhështi 100 vjetori

Dita e shumëpritur për të festuar 100 vjetorin e Pavarësisë erdhi me plot frymëzim dhe dashuri nga nxënësit, prindërit dhe mësuesit e Shkollës Shqipe në Staten Island dhe Brooklyn. Të festosh 100 Vjetorin e Pavarësisë është një privilegj për të gjithë shqiptarët, është nder, respekt, por dhe detyrë për ata Burra të Kombit që derdhën gjak dhe që na dhanë Pavarësinë ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese