E shtune, 25.01.2020, 04:27 AM (GMT)

Kulturë » Kozeta

Kozeta Zylo: Kadare në Kongresin Amerikan

Të nderosh kulturën e popullit shqiptar në zyrat e kongresit amerikan është ogur i mirë për Kombin tonë dhe kjo në saje të penës brilante të shkrimtarit Kadare.Shkrimtari i shquar botëror, SHQIPTARI Ismail Kadare nderohet për vepren e tij në Washington DC...

Kozeta Zylo: Në përkujtim të Anita Bitrit

Ndonëse ka kaluar një dekadë që nga ikja tragjike e artistes së madhe shqiptare Anita Bitrit, përsëri Diaspora, gjithë dashamirësit e Anitës dhe artdashësit e kujtojnë me dhimbje tragjedinë që ndodhi në qytetin ku jetoi në Staten Island...

Kozeta Zylo: Festivali i shkollave shqipe në Amerikë

Në Konsullatën e Përgjithshme të Kosovës në Manhattan u mblodh Këshilli organizativ i përgatitjes së Festivalit të parë të fëmijëve në Diasporën amerikane me nxënësit e shkollave shqipe që do të zhvillohet në Bronx të Nju Jorkut...

Kozeta Zylo: Mbrëmje Gala në Manhattan

Në restorantin "Battery Garden" në Manhattan qindra shqiptarë të Diasporës amerikane erdhën krenarë për të festuar së bashku sukseset që kanë arritur në fusha të ndryshme të jetës. Në këto ditë të bukura Maji pas ...

Kozeta Zylo: Limo Paza eci gjurmëve të historisë

Kur jeta e një njeriu këputet në mes para kohe padyshim që kujtimet që lë pas janë  gjurmë në memorje, si një Hënë e bukur vere.Në këtë esse e kam fjalën për autorin e disa shkrimeve, librave, kryeredaktorin e gazetës së mirënjohur "Trebeshina" e cila është bërë një...

Kozeta Zylo: Një kupë muzgu si verë e piva

Përhumbem e tëra në qiellin e muzgut,Dhe si me magji hap portën e tij,Hëna e malluar më shkel ethshëm syrin,Si nje mjellmë fluturimthi atje mbërrij. Ca yje të florinjta si qirinj ndizen,Dhe ulem përmbi rѐ, rozë të sedefta,..

Kozeta Zylo: Me qerpikët e Diellit

Një degë mimoze qiellit ja nisa,për nënëmirën time që aq shumë i donte,me qerpikët e Diellit lotin rrokullisi,magjia e saj dhimbshëm më pushtonte...

Kozeta Zylo: Për Ty Kosovë

Kosova jone pikë gjaku përmbi hartë,Plisat e bardhë shenjëza qytetesh,të lidhin Ty me trungun Amë.Me musht Rugove,pi verën e fitores,dhe dehem në Pavarësinë e saj...

Kozeta Zylo: Tungjatjeta Kosovë!

Tungjatjeta Kosovë!Tungjatjeta Princesha ime,Sot po udhëtoj kudo,Me medalionin e Lirisë në gjoks,Medalion që s’do të ndryshket kurrë!Në kujtesën e dhimbjes shkulmëzon shpirti,Për rrëmbimin e të artit medallion...

Kozeta Zylo: Dashuri me parfum Hëne

Dashuri me parfum Hëne,me shigjetë Erosi më shpon,si Laureshë nën qiell mbështillem,Pranë gjoksit tënd që përvëlon. Po si s'u ndal ky afsh i nxehtë,në syth të shpirtit çelëm bashkë...

Kozeta Zylo: Atdheu dhe Feja

Shqiptarët e vërtetë asnjëherë se kanë ngatërruar Atdheun me fenë.  Atdheu për të gjithë ne në të gjitha kohrat qëndron mbi çdo gjë.  Luftrat shekullore, gjaku i derdhur lumë për gjuhën dhe Atdheun kanë bërë që ne të jemi bashkë kur thërret nderi i Tij...

Kozeta Zylo: Profecitë me maska

Nën strehëzën e ballkonit s'ka më dallandyshe,folenë me kokrriza ja gëlltiten të uriturit,ato fluturuan drejt botës së madhe,duke lënë pas demonët, të shtirurit. Mes fluturimit të tyre në pendë pikëllimi,ca shtëllunga mjegulle i fshehin nën terr...

Kozeta Zylo: Mirënjohja e Dr. Matathia për shqiptarët

Në ditën ndërkombëtare të Holokaustit famëkeq që kreu masakrën më të madhe botërore duke zhdukur 6 000 000 hebrenj nga Hitleri, po sjellim pranë jush Dr.Zino Matathia.  Dr.Matathia është një nga figurat më të spikatura intelektuale izraelite, i lindur dhe rritur në Shqipëri...

Kozeta Zylo: Koka e Djallit

Dhe heshtin zemrat me gjak të shprishur,siç heshtin meitët, të pakallurit në varr,frikshëm më endet në mjegull papritur,Koka e djallit, qe të lë pafjalë. Dhe ecën ai mbi hijet e natës ...

Kozeta Zylo: Ja pse protestoj për Janullatosin

Ardhja e kryepeshkopit të Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë Anastas Janullatos "pranë" Diasporës shqiptare amerikane është jo vetëm shumë larg, por nuk mbërrin kurrë pranë saj.  E them këtë se vërtetë Janullatosi nuk është ftuar nga Diaspora shqiptare në Nju Jork që ka ...

Kozeta Zylo: Dhurata Asllani fiton ''Rose Awards''

Znj.Dhurata Asllani erdhi nga Tirana në vitin 1998 dhe u vendos në shtetin e Floridës.  Ndonese kishte provuar emigrimin pak vite më parë në Gjermani dhe atje ishin rregulluar mirë, përsëri Amerika për të dhe familjen e saj ngelet më e mira...

Kozeta Zylo: Bisedë me Republikanin Maksim Begeja

Mbas çlirimit të vendit ish kryetari i Bashkisë së Tiranës për vitin 1922-1923, Ali Begeja vazhdoi profesionin e tij si avokat deri në vitin 1947, kur u arrestua me grupin e deputetëve nga regjimi komunist. Në qelitë e hetuesisë së Tiranës iu nënshtrua torturave çnjerzore derisa vdiq...

Kozeta Zylo: Zëri i Kryepotit Agim Shehu

Në portën e një poeti kombëtar mund të shkohet dhe pa trokitur siç ndodh rëndom, ta vizitosh, të bësh foto me poetin, t'i publikosh, të marrësh vetëm energji pozitive prej tij, se kjo racë poeti veç këtë lloj energjie njeh, por të shkosh realisht në portën e Labërisë, apo në Zvicër ku jeton azilanti politik ...

Kozeta Zylo: Punë të mbarë Kryetarit të Nju Jorkut

Është tepër interesante se si zhvillohen zgjedhjet në Amerikë, në mënyrën e organizimit apo dhe paraqitjen e kandidatëve të mundshëm në forumet më të larta shtetërore.  Takimet e kandidatëve me masën e gjerë të popullit të krijojnë idenë sikur janë takuar me njerëzit kokë ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese