E diele, 05.02.2023, 01:30 AM (GMT)

Mendime » Fetahu

Adil Fetahu: Kodoshët e 'Ballkanit të Hapur' - Rama e Vuçiq, u bënë miq!

Historia e miqësisë së Edi Ramës mde Aleksandër Vuçiqin ka kalua nëpër faza  të ndryshme, me xixa, zënka, ngritje e rënie, varësisht nga situatat e krijuara dhe nga temat dhe narrativat e bisedave të zhvilluara, qoftë në Beograd apo në Tiranë., në Shkup apo në Bruksel. Ajo histori nuk është e...

Adil Fetahu: Elbasani i Normales apo Normalja e Elbasanit

Kohë më parë  doli nga shtypi libri i autorit Roland Gjini, me titullin e dhënë këtu brenda kllapave. Pas Parathënies (fq.7-19), autori ka shtjelluar “Pak histori për Elbasanin” (fq.10-37)  ndërsa tekstin tjetër e ka ndarë në katër pjesë...

Adil Fetahu: Serbia n'tetik

“Ka ardhur koha që Republika e Serbisë haptas të shikohet ashtu si është: Aleat i ngushtë i Rusisë dhe Kinës të cilën e udhëheqë pushteti gjysëmautoritar, i cili proaktivisht synon zgjërimin territorial në bazë të ideologjisë irredentiste në Ballkanin Perëndimor”.Kështu thotë në analizën e tij Riçard Kremer...

Adil Fetahu: Kur kërkohej plebishiti për bashkimin e trojeve shqiptare

Pas përfundimit të Luftës së Parë Botërore filloi Konferenca e Paqës në Paris, e cila zhvilloi punimet prej 18 janarit 1919 deri më 21 janar 1920.Shqipëria që kishte shpallur pavarësinë në vitin 1912 dhe  kishte marrë njohjen ndërkombëtare në Konferencën e Ambasadorëve në Londër në vitin 1913...

Adil Fetahu: Nga historiku i Fakultetit Juridik të Prishtinës

Fakulteti Juridik i Prishtinës është themeluar dhe ka filluar punën në vitin 1961. Kuvendi Popullor i Republikës së Serbisë, më 23 qershor 1961, në bazë të propozimit të Këshillit Ekzekutiv të Republikës, miratoi Ligjin, të quajtur: Zakon o osnivanju Pravno-ekonomskog fakulteta u...

Adil Fetahu: Rade Radovanoviq - Lufta e parë serbo-botërore

Më 24 mars 1999, ushria zuri pozicionet e veta nëpër Serbi, kurse Shtabi i Përgjithshëm u informua nga kolegët e NATO-s në Mons, se gjithçka ishte e gatshme dhe se do të nisë së shpejti. U pozicionua poshtë në Karash, dikur strehimorja më e rëndësishme nëntokësore në is-Jugosllavi...

Adil Fetahu: Nerrativ real për politikën gjenocidale serbe kundër shqiptarëve

Autori i romanit, Rade Radovanoviq, është  gazetar e kolumnist i cili ka punuar për disa media të vendit e të hueja, është njëri nga themeluesit e gazetës së pavarur “Danas”. Është edhe dramaturg e skenarist. Mbi të gjitha, është njeri, antifashist dhe antiracist.  Në kohën e bombardimeve të NATO-s mbi forcat serbe...

Adil Fetahu: Fishta ishte dhe mbeti i paarritshëm në letërsinë shqipe

Gjergj Fishta (23 tetor 1871 – 30 dhjetor 1940), lindi në fshatin Fishtë të Zadrimës, në rrethin e Shkodrës. Emrin e lindjes e kishte Zef, ndërsa Gjergj është emri kishtar i tij.Mësimet e para i kreu në Kolegjin Françeskan në Troshan, që mbaheshin në gjuhët latine, italiane e greke, ndërsa ato të mesme dhe studimet...

Adil Fetahu: Duke lexuar satirat e At Gjergj Fishtës - 'Taralloqja e Ballkanit'

Para dy muajve, djali im (Arbeni) ma bëri një dhuratë të vlefshme: më pruni nga Shkodra kompletin veprave të At Gjergj Fishtës, një kolanë prej 7 tome librash: Epika, Lirika, Dramatika, Publicistika, Satira, Letërshkëmbimi dhe Shkrime të ndryshme në shtypin e kohës. Është ky kompleti të cilin  e ka botuar Biblioteka Françeskane...

Adil Fetahu: Pse dhe si u nda Mali i Zi nga Serbia

Para Kongesit të Berlinit (1878), principata e vogël e Malit të Zi tubonte disa fise, në një territor të vogël, i mbyllur dhe izoluar në bjeshkët dhe shkëmbijtë e thatë. Numri i popullsisë as që dihet sa ishte asokohe. Gjatë luftërave ruso-turke (1876 – 1879), principata e vogël e Malit të Zi  shfrytëzoi rastin e dobësimit të pushtetit otoman...

Adil Fetahu: 'Libri i kaltër' tentativë për tkurrjën e autonomisë së krahinave

Krahinat autonome (Kosova dhe Vojvodina)  që ishin  në ish-Jugosllavi, në periudhën 1945 deri më 1992, kanë pësuar ndryshime në statusin dhe pozitën e tyre kushtetuese-juridike, të përcaktuar me kushtetutat e Jugosllavisë dhe të Serbisë: me Kushtetutën e RDFJ (1946), me Ligjin Kushtetutes të RFPJ (1953), me Kushtetutën e...

Adil Fetahu: Letërshkëmbimi i At Gjergj Fishtës

Para një jave, djali im Arben Fetahu, më solli dhuratë nga Shkodra kompletin e shtatë blejve të veprave të At Gjergj Fishtës: Epika; Lirika; Dramatika; Publicistika; Satira; Letërshkëmbimi; dhe Shkrime të ndryshme në shtypin e kohës. Prej këtyre veprave, nuk i kisha lexuar tri të fundit, prandaj më së tepërmi...

Adil Fetahu: 'Regnum'' - broshurë e propagandës ruso-serbe kundër Kosovës

Më 25 shtator 2021, në kulmin e “Krizës së targave” në  kufirin verior  të Kosovës, të cilën e shkaktoi pushteti kriminal i Serbisë, përmes  ekspoziturës së vet në Kosovë, e quajtur “Lista srpska”dhe ekstremistëve tjerë serbë,- një agjension informativ i gënjeshrave dhe propagandës ruso-serbe e botoi dhe lëshoi në...

Adil Fetahu: Serbizimi i Universitetit të Prishtinës (1990-1998)

Universiteti i Prishtinës ka qenë halë në fyt e terr në sy për politikën ultranacionaliste e shoviniste serbe kundër shqiptrëve. Atë e quajtën me epitete më urrejtëse gjatë tërë kohës, ndërsa në periudhën e suprimimit të autonomisë dhe të okupimit të Kosovës (1990-1999), e  serbizuan totalisht...

Adil Fetahu: Diskutimi i Aleksandar Rankoviqit për ngjarjet në Tivar, 1945

“Ne do të gabonim poqese në këtë mbledhje të Partisë nuk do të përmendim disa gabime strategjike që janë bërë  kundër Shqiptarëve, për të cilët këtu folëm aqë shumë. Ju e dini se në Kosovë-Metohi është caktuar detyra e mobilizimit. Ai mobilizim është zbatuar, por organizata e Partisë...

Adil Fetahu: Një shkrim korrekt (nga një autor serb) për Masakrën e Tivarit

Autori Nikolliq me një akribi të lakmueshme shkencore e profesionale i është qasur temës, duke bërë hulumtime, por mjerisht  jo aq të suksesshme për shkak se nuk ka gjetur burime plotësisht të besueshme për numrin e saktë të të vrarëve e të plagosurve në atë masakër. Megjithatë, falë angazhimit dhe hulumtimeve...

Adil Fetahu: Libër i veçantë, për një grua të veçantë

Pak ditë më parë, doli nga shtypi libri i doktoreshës familjare, drejtoreshës së Qendrës Shendetësore në Shëngjin, dr.Domenika Gjekmarkaj – Kapllaj, titulluar: Gruaja fisnike, Sabrie Lushaj. Ky liber është i veçantë nga shumë aspekte. I kushtohet një personaliteti jopublik, krejtësisht privat, por të veçantë për...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora