E merkure, 07.12.2022, 10:31 PM (GMT)

Mendime » Fetahu

Revista "ShqipëriEtnike" Nr. 4/2012 (III)

Nga një numer në tre muaj që ka qenë tradita e mëparshme shumëvjeçare, për nderë të 100-vjetorit të Pavarësisë, gjatë ketij viti 2012, redaksia,( perkatësisht zv/kryeredaktori Zeqir Lushaj), ka përgatitur e publikur 12 numëra të fletores modeste ShqipëriEtnike…Me shuarjen në këtë jetë dhe ikjen në amshim të pronarit ...

Adil Fetahu: Marrëveshje Zogu-Pashiq?

Historia dhe gjeografia e Shqiptarëve dhe e Shqipërisë është histori dhe gjeografi e copëtimit, grabitjes, rrudhjes dhe tkurrjes së dhembshme nga të gjitha anët, nga fqinjët e pangopur, por edhe nga fuqitë e mëdha, të cilat, përveç Amerikës, asnjëherë nuk i mbrojtën interesat legjitime të Shqiptarëve. Copëtimi dhe tkurrja ...

Adil Fetahu: Duke lexuar tmerrin

Arben Kondi është një intelektual e patriot i mirëfillt shqiptar nga krahina e Çamërisë,, i cili tërë krijimtarinë e vet letrare, poetike e publiçistike ia ka kushtuar Çamërisë dhe Kosovës. Ka botuar më se 20 vepra, ndërsa në panairin e sivjetshëm të librit në Prishtinë u paraqit me botimin e tetë veprave të zgjedhura nga opusi i tij letrar...

Adil Fetahu: Normalistët kremtuan 51-vjetorin e maturës

Ish-nxënësit e Shkollës Normale të Prishtinës, të gjeneratës 1956-1961, tash e shumë vjet e kanë praktikuar traditën që për çdo vit takohen, të shtunën e fundit të muajit maj. Zakonisht takimet i mbajmë në sallën e ish-Normales së Prishtinës (tash: Shkolla e Mesme “Gjin Gazuli”), ndërsa pas “orës së madhe” qe e mbajmë aty, shkojmë në një drekë të përbashkët, në ndonjë restorant në kryeqytet apo jashtë qytetit...

Adil Fetahu: Pensionistët humbësit më të mëdhenjë të tranzicionit

Transicioni për shumëkend është një fjalë abstrakte, të cilën e përdorin politikanët për t’i arsyetuar dështimet, për t’ia hedhur fajin dikujt, ndonëse as vet nuk e dinë kuptimin e mirëfilltë të fjalës. Kështu, transicioni është bërë shpjegim dhe arsyetim për të gjitha çështjet e pakëndshme të cilat e mundojnë këtë vend e këtë popull të Kosovës, por kjo pothuajse gati kështu është edhe në vendet e tjera në transicion, veçmas në këto vendet e Gadishullit Ilirik...

Adil Fetahu: Korrupsioni si dukuri

Se korrupsioni është dukuri negative në shoqëritë në tranzicion, e cila si gangrenë e brenë zhvillimin ekonomik edhe moralin shoqëror, kjo nuk mund të mohohet...

Adil Fetahu: Komente në website serb

Në faqen e Internetit, në adresen: http://mediji.yuportal.com, emetohen lajme të mediave të ndryshme, të shkruara, elektronike, të radiove, televizioneve, agjensive, gazetave e revistave...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora