E merkure, 29.01.2020, 10:39 AM (GMT)

Komente » Kaltrina

Kaltrina Hoti: Në Serbi fabrika, në Kosovë xhami!

- Turqia, në Serbi ndërton fabrika e në Kosovë xhami, ndërsa në anën tjetër ajo ka marr nën kontroll sistemin arsimor. Në këtë drejtim ka vepruar qysh para një dekade kur kërkoj ndryshimin e historisë shqiptare nën sundimin...

Kaltrina Hoti: Të dijme të respektojmë femrën

Po të futemi në historinë tonë të lasht ne vjelim një kulturë dhe civilizim që sot e kanë perëndimi apo ta veçojë shtetet skandinave sa i përket gjinisë së bukur. Këto shtete tani janë në nivelin e lartë të civilizimit ku femra jo vetëm që respektohet e çmohet por ka vendin ...

Kaltrina Hoti: Fjala kërkon aromë

Ne që kemi kulturë të përbashkët, të lashtë e të stërlashtë, duhet të mos gjykojmë të kaluarën por të shtrojmë tryezën e përbashkët ku të kuvendojmë për bashkim resursesh njerëzore, intelektuale dhe ekonomike që ende janë në duar të huaja...

Kaltrina Hoti: Dy të këqija kundër shqiptarisë!

Ne tani por edhe në të kaluarën merremi me pasojat dhe jo me shkaqet që i krijuan ato. Çdo të keqeje po nuk i dole në kohë përpara dhe t’ia ndalosh hovin ajo edhe pse duket e vogël gjëmën e ka të madhe. Të lejosh që gjithkush të merret me vlerat tona kombëtare ...

Kaltrina Hoti: Zgjohu!

Zgjohu motër shqiptare, zgjohu  ta ndezim oxhakun e ardhmërisë… Shamia, ferexhetë janë të huaja, nuk na nderojnë, tek Zoti na afron nderi, shpirti i pastër, fisnikëria. Dija e dituria na nderojnë tek Perëndia, Zoti ynë i do të diturit...

Kaltrina Hoti: Vendi i Gruas në Shoqëri

Gruaja sot është një subjekt shoqëror, nëse lexohen ligjet shqiptare si në Kosovë ashtu edhe në Shqipëri ka të drejtën e përfaqësimit edhe në pushtet. Bile atje demokracia perëndimore i kushtëzoj me një kuotë të cilën edhe duhet ta plotësojnë...

Kaltrina Hoti: Arti dhe kultura shtrat i shpirtit

Armiqtë e moçëm, të djeshëm dhe të sotëm duke e parë çfarë i dhurojmë botës nëpërmes të artit dhe kulturës nga dëshpërimi  mundohen ta godasin frymën  tonë letrare. Kultura dhe arti janë shpirti i popullit dhe ambasadori i tij që ne na bënë të nderuar në të ...

Kaltrina Hoti: Atdheu - dashuri dhe sakrificë

Shpesh lexojmë se si ka mundur të jetë e kaluara. Edhe më shpesh se ky udhëheqës i bëri dëm Shqipërisë, ai e shiti dhe ai tjetri e vodhi. Letra e bardhë pranon të gjitha njollat dhe lëvdatat por duhet pasur parasysh nga kush shkruhen, përse shkruhen dhe kujt i dedikohen...

Kaltrina Hoti: Përse duhet ta duam veten?

Jemi popull i lashtë me një gjuhë që dallon nga fqinjët. Origjina e gjuhës shqipe është ilirishtja, e ka thënë dhe e ka vërtetuar shkenca botërore. Këtë e them me qëllim se nuk kemi nevojë të ndihemi inferior, nuk duhet të ndihemi të varfër si nga ana shpirtërore...

Kaltrina Hoti: Konaku i atdheut

Njeriu është qenie me vetëdije. Çdo qenie ka një qëllim që i lëvizë si ëndërr nëpër shpirt dhe mundohet me të gjithë forcën për ta realizua. E ushqen çdo ditë me punë dhe mësime të ndryshme, qoftë nga përvoja e vete apo nga dështimet e të tjerëve. Nganjëherë nga ...

Kaltrina Hoti: Shqipëria kufizohet me shqiptarë

-Fjala shqipe, plisi i bardhë, guri i pleqërisë e bëjnë Kuvendin. Këtu qëndron fuqia jonë. Bashkimin tonë e ka bekuar edhe Zoti duke baraspeshuar popujt në këtë Gadishull. Bashkimi ynë qetëson dhe paqëson Gadishullin dhe kontinentin e vjetër...

Kaltrina Hoti: Me vepra ta duam atdheun!

Ne të gjithë mendojmë që jemi të lirë në vend të huaj, por jo, nuk jemi sepse kjo liri është liri e imponuar për luftë ekzistuese. Dhe pa e vërejtur shndërrohemi në: “Njeri pa hije”, harrojmë ta ushqejmë atdhedashurinë shpirtërore, rrajët e të cilit janë tek shpirti i popullit...

Kaltrina Hoti: Trimëria e shekullit që jetojmë

Sot bota është gati të kapërcen në një episod të ri të civilizimit nëpërmes të teknologjisë të lartë të artit dhe shkencës.  Po, ç’është trimëria?Shpesh thuhet, ky apo ai është trim. Ajo atje, thonë është trimëreshë. Me se matet trimëria? Vetem me këngë trimërie? Unë mendoj se jo....

Kaltrina Hoti: E dua lirinë e Shqiponjës

- Liria individuale kur largohesh metropoleve mund të jetë emocionale dhe si e tille ajo kalon lehtë në shkrirje. Duke menduar se je i lirë, pa e kuptuar mirë se Si, Qysh, Tek..., e sheh që je shkrirë në lirinë e imponuar. Edhe unë e dua ...

Kaltrina Hoti: Kush duhet të na mbrojë nga vjedhjet historike?

Dhe e gjithë kjo ndodh se ne kemi lejuar që islamistë radikal dhe rrymat salafiste, bashkë me ca kinse analistë të hedhin gur e dru mbi figurën e Kryeheroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti dhe të nxisin për heqjen e busteve të tij nga viset shqiptare...

Kaltrina Hoti: Nga qilimi i xhamisë... thirrje në mohim të kombit?!!

Ku janë sot udhëheqësit tanë kur rrugët pushtohen në mbështetje të një diktatori ish pushtuesit tonë 500 vjeçarë që s’la asgjë këtyre tokave vetëm mjerim. A thua nëse mbulojmë fytyrën tonë i jemi fshehur Zotit dhe kemi fshehur mëkatet ndaj gjuhës, kulturës e traditës...

Kaltrina Hoti: Mirëmëngjesi Bashkimi kombëtar!

Për ku janë nisur udhëheqësit (qeveritarët) tanë?! A e njohin ata plagën tonë (të popullit që i përkasin)?! Mos është enigmë apo duhet përsëritur kërkesat “Një Abetare, Një Komb, Një Flamur, Një At’Dhe”. Kush e krijoj hendekun midis popullit dhe udhëheqësve...

Kaltrina Hoti: Ardhmëria jonë duhet të flasi shqip!

Sot hasim në shkrime të ndryshme, kemi opinione nga në të ndryshmet për vepra e ngjarje politike, për manifestime organizime që bëhen për qëllime të caktuara, kjo është bukur por kur të gjithë e dimë se ku duhet të arrimë, apo më mirë për ku jemi nisur...

Kaltrina Hoti: Ne jemi një popull i fuqishëm!

Shqiptarët (dikur Arbër) si emërtim popullor përmenden që nga vitet 1368-1402 (sipas studiuesit Eqrem Çabej) janë një ndër popujt antik të cilët i mbijetuan gjithë kohërat, pasi historikisht dihet që disa popuj u zhdukën. Dihet që Pellazgët janë paraardhës të cilët ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese