E merkure, 07.12.2022, 11:04 PM (GMT)

Kulturë » Berisha

Sejdi Berisha: Kufiri si formulë e studimit të dhembjes dhe lumturisë

Muharrem Kurti: “Kufiri i gjakut”-roman, botoi “Bogdani”- Bruksel-Prishtinë, 2020 Romani “Kufiri i gjakut” e ka peshën e veprës moderne, dhe si i tillë mund të lexohet edhe si roman, edhe si tragjedi, edhe si dramë, edhe si melodramë, e që të gjitha këto janë të fiksuara në çelësin e lumturisë dhe të ...

Sejdi Berisha: Ajne Ibërhysaj - Do vij me hijen e erës

Krijimtaria i ngjanë rrugëtimit të cilin nuk ta shpjegojë kurrë dhe asnjëherë, ashtu siç e thotë dhe e këndon mendja dhe shpirti i autorit. Ndërsa, poezia është vetë shpirti, dhembja, lumturia, malli dhe ëndrra, e cila asnjëherë nujk përfundon, asnjëherë nuk pushton. Të gjitha këto atribute i takojmë tek libri...

Sejdi Berisha: Mesazhi i jetës që përkundet në djepin e kohës dhe të dhembjes

Krijuesit e mirëfilltë, edhe kur shkruajnë, ata përpiqen që përveç ngjarjes dhe temës që shtjellojnë, mesazhin e tyre ta bëjnë sublimë të jetës dhe të veçantive të saja, të cilat shpeshherë sikur shndërrohen në obligim njerëzor dhe rrugëtim jetësor të vetë krijuesit. Për këtë arsye, temat që trajtohen në librin me tregime “Pesha e lotit” të autorit Tahir Bezhani...

Sejdi Berisha: Cili ishte ky univers

Cili është ky universTë cilin nuk e prek dotTë cilin nuk arrita ta shohë kurrëAs ta nisi mësimin për teBile për një grimë hartëTë atdheut tim...?! Në teatrin e tij hyraDhe ngela në sallënKu heshtja dhe zhurmaPërqafoheshin fortë e fortëKurse në skenëDritë e terr bashkëI prisnin aktorët për lojë...

Sejdi Berisha: Rrogoz jeta...

Aq shumë të deshaE kurrë buzëqeshjen nuk ta pashëAq shumë ëndrra kam parë për tyAsnjëra nuk m’u realizuaAq shumë këngë këndova për TyAsnjëra nuk më bëri të lumtur...

Sejdi Berisha: Babai nuk e ndante shikimin nga varrezat

Atë ditë, në varrezat e xhamisë kishte kositur më shumë se ditëve të tjera dhe sigurisht se ishte lodhur, të them nga puna e jo nga mosha që mbante mbi supet e veta si një histori të trishtë, jo vetëm të vetën por edhe të kombit dhe të atdheut. Por, si duket, kjo nuk i bënte përshtypje, ngase, ai e kishte...

Sejdi Berisha: Jam i mërzitur populli im

Jam i mërziturJam i mllefosurJam edhe i dëshpëruarPër mendjen aq të ultëPër kokën aq të sëmur Kështu nuk ecën përparaKështu atdhedashuriaSikur i ngjanë plagëve të pashëruara...

Sejdi Berisha: Peja, dhembja dhe krenaria ime

Në ty u rritaNë ty fëmijërinë e kalovaNë ty me rininë u mashtrovaNë ty krijova familjeNë ty Zoti jetën ma stolisiMe gjashtë fëmijët engjëj Në ty djersa e babaitLa gjurmë të përjetshmeNë ty nëna fshihteDhembjen për rriten time...

Sejdi Berisha: O miku im, atë natë çdo fjalë rridhte lot...!

Kur bisedonim për jetën, fjalët e Nazmiut ishin më ndryshe se ato të rëndomtat, ishin plotë elan e dashuri për lumturinë, pa marrë parasysh sfidat dhe përplasjet. Kështu që, kjo forcë, Nazmiun e bënte të dashur por ndonjëherë  edhe enigmatik. Enigmatik, sepse, dot nuk arrinte t’i mbërthente dhe ...

Sejdi Berisha: Fjalë të ngujuara në zemër

Sa herë që kam dëshirë të shkruaj apo të them diçka në shkrimin tim, në të njëjtën kohë ndjej një dridhje por edhe kënaqësi, e kur të bashkohen këto, sikur më bëjnë më të lumtur për guximin që kanë njerëzit. Ndoshta, një gjë e tillë edhe të detyron të futesh në brendinë e njeriut dhe të nxjerrësh gjëra që i ngjajnë ...

Sejdi Berisha: Kur treni lëshoi fishkëllimën e fundit

Ishte kohë lufte. Kudo në Kosovë frymonte liria edhe pse me shumë lëvizje jo edhe aq të sigurta, me tortura, vrasje, burgosje dhe me dëbime popullate. Atëbotë, në asnjë vend rrugët nuk ishin të sigurta për të lëvizur nga qyteti në qyet. Vetëm treni bënte rrugë deri në Prishtinë, e që ding mbushej me...

Sejdi Berisha: Thana dhe rrëfimi për varrin e gjyshes

Sa herë më kishte shpjeguar babai për punën e trenit, për binarët si përralla e tregime të lashta, se çfarë kanë bartur e çfarë kanë fshehur binarët, lokomotivat dhe vagonët që i kanë sjellë rrotat nëpër ata hekura të pakëputur. Por, po e nisi me një rrëfim të thjeshtë por shumë të rëndësishëm e kurrë...

Sejdi Berisha: Libraria Nobel në Pejë me sallon librash me vlerë

Edhe pse nuk është asgjë e re të thuhet se qyteti i Pejës ka traditë kulturore dhe historike, të cilën e lakmojnë shumë qytete mbase edhe vende të tjera, sot u njoftova edhe me një thesar të veçantë. Fjala është se në librarinë, “Nobel” të Albijon Studenicës, i cili mbi dy dekada i kushton kujdes afirmimit të librit, këtu...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora