E shtune, 16.01.2021, 12:02 AM (GMT)

Kulturë » Drita

Drita Lushi: Tringëllimi i festave të një qyteti

-Ka momente kur na pëlqen tё besojmë nё ёndrra dhe ëndёrrojmë, të besojmё në përralla dhe i dёgjojmё, tё besojmë nё legjenda dhe i lexojmё.Kur dhjetori vë kёmbën, në shkallën e parë tё tij, mbi  qytet seç ndjehet njё aromë e veçantё, aromë Feste, aromё bredhi, aromë Krishtlindjeje. Ndjen aromën e njё viti...

Drita Lushi: Orё bukurshkrimi

Ndërsa ky libër me ra në dorë në verё të vitit të shkuar,munda ta shfletoj e lexoj së fundmi,në prag të datlindjes së autorit! Sabiti jeton në Zelandën e Re,po mendja dhe shpirti,kanë mbetur atje në vendlindje,kujtimet i zgjojnë mall,dhe malli bëhet vargje për shumëçka…

Drita Lushi: Kur n’foltore ngjiten poetët

Teksa shkoja drejt bibliotekës kombëtare “Pjeter Budi” ku do të zhvillohej dita e parë e festivalit ndërkombetar “Drini poetik”,  ndër të tjera i thashë mikut tim Azem Osmani, ( i cili na shoqëroi gjithë atë ditë mua dhe poeten Lumturi Ymeri në Prishtinë) se biblioteka ishte ...

Drita Lushi: Perëndim mbi Danub

Që të gjykosh drejt, duhet ta shohësh diçka me sy,ta shkelësh më kembë,të prekësh dhe të bisedosh me njerëz;E vërteta dhe e Rrejshmja janë gjithmonë relative,andaj çdo njeri shpreh veten, pa marrë përsipër përfundime dhe gjykime gjithpërfshirëse...

Drita Lushi: Illz, Yjet që ndriçojnë mendjet e njerëzve

Ndërsa kam në duar nënte numrat e revistës letrare të Tiranes Illz, mendoj, që ajo e meriton plotesisht emrin e saj, që do të thotë yll - yje.Është konceptuar në një mënyrë, ku çdo lexues gjen veten dhe autorin e tij të preferuar,dhe jo vetëm kaq...

Drita Lushi: Lot burri

Atë mëngjes prilli, qyteti i vogël buzë lumit të moçëm u mbulua nga një diell, që ishte i rrallë për stinën dhe muajin. Njerëzit kishin hequr rrobat pranverore dhe kishin nxjerrë nga dollapët rrobat më të lehta, thuajse verore...

Drita Lushi: Mes nxënësish, në Lalm

”Takim për një libër”- ishte ftesa nga drejtoria e shkollës së Lalmit, si dhe nga Mikja e Poetja,  që jep mesim po në këtë shkollë Lumturi Ymeri.E prita me dëshirë natyrisht,  se do takoja lexues të rinj dhe nxënës të një shkolle 9- vjeçare,  që e duan librin.Por dëshira ime i tejkaloi ...

Drita Lushi: Një këngë Dashurie më shumë

Ishte vjeshtë e dytë e këtij moti...!Lule,sa shumë lule kishte atë ditë,dhe Tetori ishte në fund të tij.Lule nga të gjitha ngjyrat,madje edhe nga kopshtijet,që hepohen në këtë stinë nga hurmat, mollët dhe ftonjtë. Kishte shumë diell,shumë ...

Drita Lushi: Jo vetëm, det, blu, qiell dhe diell

Udhëtimet janë pasioni im i kahershëm dhe i gjithhershëm..Ndërsa pushimet janë liri dhe të japin mundësinë të fluturosh jo vetem me fantazi por të shkelësh edhe me këmbë vende të largeta të Atdheut tënd me të cilat të lidhin kujtime ose do të lindin kujtime...

Drita Lushi: Zemra ka vite sa dashuria

Ai s’është princPor një burrëMadje, as sytë s’i ka bluNdërsa herë pas herevesh kemishë të kaltërDhe kur ikën, sytë mi lë këtu Ai s’është princSe pesëdhjetë vite ka në flokë...

Drita Lushi: Kënga e prillit

Dëgjoj një muzikë në ecje dhe shoh pentagramet e lëndinave të thurin vallen e diellit.Është prill,është prill,është prill…E ndiej në imtësinë e indeve, në harlisjen e fantazisë, në çmendjen ...

Drita Lushi: Mbi të gjitha njerëzorë

Gjithnjë kam qenë dhe jam e mendimit, që diplomën  çdo njeri  e ka për vete dijet dhe paratë i ka për vete, ndërsa komunikimin,thjeshtësinë, mirësjelljen ia kemi borxh çdokujt. Së pari jemi njerëz dhe në thelb jemi të gjithë të ngjashëm...

Drita Lushi: Për pranverën

Nje plis të vogël dheu me pak bar, dy degë me lulekumbulla, pesë gjashtë luledele i mora dhe i vura tek dera e shtëpisë.U ngrita herët, hapa dritaret dhe derën, që të takoja pranverën sa më shpejt, e po qeshja me vete me tradicionalizmin tim...

Drita Lushi: Ojna dashnie

Nëse të kam dashur,S’ kam menduar se ke qenë më i miri,sepse Dashuria nuk përzgjedh.është aq naive dashuria ime;Di të dojë si rrjedhë maji e qetë,edhe një qiell me re, në rrugën time...

Drita Lushi: E fundit është puthja

Mesnatës,Një hije bie mbi mua...më puthNje herëdy herëtri herë…këmbanat bien 12 herë…!Pastaj, gjumin ma tremb, dhe orët e natës m’i gremis  n’ag!Është...

Drita Lushi: Edhe zogjtë i mashtrojmë

Personalisht, metaforat dhe figurat artistike në përgjithësi i ndaj ne dy grupe: njerëzoret, që lexuesi i gjerë i perqafon, i do, që i jeton dhe përjeton së bashku me vargun dhe poetin, dhe ato të pakapshmet,te pakuptueshmet, që ndonjëhere nga tepria humbasin logjikën dhe ...

Drita Lushi: Vjershat e Vjeshtës

Të dua në një mënyrë të veçantëJashtë trupit dhe prekjes.Të dua jashtë saj tërësisht.Jashtë saj që e quajnë “dashuri fizike”Kështu të ndiej, kështu thellësisht. Unë, në trishtim ty të dua,Po ashtu në të gjitha gëzimet...

Drita Lushi: Luljeta - Gruaja që dashuron punën

U diplomua më 16 maj  dhe pas katër ditesh  lindi fëmijën e saj të parë.E kjo, ndodhi para më shumë se dyzet vitesh, kur ajo ishte një bukuroshe me një gërshet të gjatë…“ Fustani i nusërise e bëri si borëbardhë…” tregon Leta, vajza që e bëri në atë kohë nuse...

Drita Lushi: Një mbi një dritaret

Pak qytete në Shqipëri identifikohen  sipas karakteristikave, që kanë;Dhe besoj, që kur njerëzve u thuhet “Qyteti i Një mbi një dritareve”, të kujtojnë përnjëherë Beratin;Kur përmend malet dhe thua “Tomorri”,mendja nuk ka si të mos ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora