E shtune, 16.01.2021, 03:41 PM (GMT)

Mendime » Saro

Vangjush Saro: Kinemaja shqiptare në një stad të ri

Kur flasim për çfarë kemi lexuar e parë pas 90-ës, pra për prurjet në kinema apo edhe në letrat shqip në këtë periudhë të rëndësishme për krejt fatet e shoqërisë shqiptare, nuk kemi pse të përsërisim argumente të konsumuara. Por duke qenë se herë pas here, individë ndonjëherë pa ndonjë emër kushedi...

Vangjush Saro: Bexhet Braho, Gramshi, Shqipëria, Italia…

Këto ditë jam duke shfletuar librin “IL TITANICO DELL’ ADRIATICO”, (publikuar në Amazon). Duke lexuar për fatin dhe sakrificat e një familjeje e të një individi, në sfondin e një drame të madhe kombëtare, që më pas rrezatoi në performimin e mëtejmë të Diasporës shqiptare, është e natyrshme të ndalem dhe të...

Vangjush Saro: Privilegjet si krim…

Çka do të përpiqemi të themi në këtë shënim, është një ndër problemet e rënda që kemi aktualisht; dhe përballja me të, na çon në një nga alternativat ku mund të shikojmë e besojmë për ndonjë ndryshim a përparim të vendit. Është shumë e thjeshtë: pjesa e privilegjuar e politikanëve dhe zyrtarëve të lartë po ushtron pushtet...

Vangjush Saro: Partnerë apo padronë?

Zyrtarët e lartë shqiptarë, edhe ata që drejtojnë aktualisht, vetë Kryeministri Edi Rama, gjenden në një situatë komike sa i përket marrëdhënieve me Perëndimin, domethënë me Amerikën dhe BE-në. Nuk e besoj se ka ndonjë vend a shtet tjetër në Ballkan, në Evropëjo se jo, që të jetë kaq i varur nga...

Vangjush Saro: Që Shtypi të mos ‘shtypë’…

Në këto dekada të fundit, pavarësisht pakënaqësive që ne formulojmë heraherës, ka një zhvillim të shoqërisë shqiptare, ka arritje në disa fusha, si cilësia e jetës dhe Turizmi, ndërtimi, lëvizja e lirë, shërbimet në disa zyra të shtetit, por edhe qasjet në letërsi e kulturë. Shtypi ...

Vangjush Saro: Kriza e frikshme e mosndëshkimit…

Po hyn nëntori dhe perspektiva e termave SPAK, BKH e Gjykatë Kushtetuese, ka mbetur ende diku përtej mjegullës. Përpara verës që shkoi, kur opozita u bë dysh për të rrëzuar Kryeministrin, me hir e me pahir, thuhej se ishte ajo që po e ‘pengonte’ ngritjen e institucioneve në fjalë. Shtatori shpallej muaji i çudirave...

Vangjush Saro: Çështjet tona, si teatër…

Është e vështirë të përcjellësh në publik ndonjë propozim konkret lidhur me atë që po ndodh sërish me Teatrin Kombëtar, çështje qëështë vënë disa herë në fokusin e mediave dhe të opinionit publik në tërësi. Por është e pamundur të rrish indiferent, ndërkohë që një pjesë e mirë e komunitetit të artistëve dhe shkrimtarëve...

Vangjush Saro: Vangjush Ziko - Përsiatje

Libri më i ri i shkrimtarit Vangjush Ziko, i titulluar “Përsiatje”, është një përmbledhje me studime, ese dhe analiza letrare; poeti dhe përkthyesi i njohur qaset këtë herë në fushë të letrave me ‘armët’ e estetit dhe kritikut letrar. Padyshim, shënimet janë shkruar në vite të ...

Vangjush Saro: Precedentët e sherrit shqiptar

Lajme e komente kontradiktore përplasen pareshtur, sa i takon zhvillimit ekonomik e social, si dhe jetës politike; në Shqipëri dhe në Kosovë. Gjithnjë lindin apo sajohen gjarje të vogla dhe të mëdha, të rëndësishme dhe të parëndësishme, por që shndërrohen në ...

Vangjush Saro: Shqipëria, Kursi i Plepave

Është e njohur për të gjithë historia e krijimit të ‘shkollës’ për gjyqtarë aty nga fillimi i viteve ‘90, domethënë Kursi 6-mujor i Plepave, siç u quajt më pas. Nuk mëtoj t’i fus të gjithë njerëzit e Drejtësisë në një thes; le t’i heqim kapelen kujt e ka karrierën të ...

Vangjush Saro: 'Qentë' e parasë…

Këto ditë, u bë shumë zhurmë në lidhje me atë që u cilësua “Skandali i financimeve të mediave shqiptare dhe Kishës nga Ministria e Jashtme e Greqisë”. Nuk ka shumë për t’u habitur, jo ngase para të dyshimta kanë ardhur e vijnë nga ana e anës, por sepse, më e pakta...

Saro: Kasta e të përkëdhelurve të demokracisë

Në Shqipëri vazhdojnë spektaklet politike dhe kasta vetëm dikton. Autori i këtyre radhëve nuk ka asnjë frymëzim kundër emrave të përveçëm, në politikë, biznes apo art, po ashtu kundër gjithë të përkëdhelurve a hipokritëve të këtij vendi; në atë kohë dhe në këtë ...

Vangjush Saro: Hapi tjetër - Negociatat mes vedi

Me zhurmë, kundërshti e debate, po përcillet edhe marrja e rekomandimit për hapjen e negociatave me BE-në, fundja një ëndërr e kahershme e shqiptarëve, ëndërr a projekt për çka janë shprehur me padurim (pavarësisht sa dhe si kanë punuar) të gjitha qeveritë ...

Vangjush Saro: Kthim apo krim në identitet(?!)

Ky term kaq posesiv e shpresëdhënës (Kthim në identitet) është përdorur përpara disa vitesh edhe nga kryeministri aktual i këtij vendi, kur ai, i sapokthyer nga Franca, ku ishte emigrant, u thirr të drejtonte Ministrinë e Kulturës dhe më pas Bashkinë e kryeqytetit. ...

Vangjush Saro: 'Çakej' mbi Tiranë

Konflikti i rihapur, në media dhe në publik, për shkak të mendimeve dhe vendimeve të ndryshme për Teatrin Kombëtar, na bën të shohim më qartë se si pushteti abuziv i sotëm, i djeshmi gjithashtu, luajnë me njerëzit dhe me historinë, me kujtesën dhe me perspektivën e vendit...

Vangjush Saro: Kundër interpretimeve moniste

Dhomat e Tregtisë dhe Industrisë vazhdojnë të jenë në një gjëndje të dëshpëruar dhe jashtë e larg funksionit të tyre real, si institucione që (duhet të) ndihmojnë dhe udhëheqin biznesin e sipërmarrjen, duke mbrojtur dhe lobuar interesat e këtij komuniteti: me asistencë ligjesh ...

Vangjush Saro: Pengu shqiptar i së djathtës

Në Shqipëri, e djathta vazhdon të jetë më shumë një koncept se sa një realitet; dhe vetëm sa përmendet herë pas here. Edhe ajo pjesë formale e saj, që pretendon se shikon djathtas, është konfuze, e paorganizuar dhe ndonjëherë qesharake...

Vangjush Saro: 'Shitja' e Shqipërisë

E di që përpara çdolloj radhe a opinioni, si qytetar dhe si shkrimtar, më së pari do të duhej të uroja sa më pak lëndime e dëmtime nga situata e jashtëzakonshme e përmbytjeve. Dhe këto që do të kumtoj më poshtë, nuk janë doemos në njëlloj lidhjeje shkakësore me çfarë ...

Saro: Simbolika e shkollave shqipe në diasporë

Ndër mësimet më të vlefshme të Historisë së Shqipërisë, për të gjithë ne, mbetet përpjekja e madhe e përfaqësuesve më në zë të Rilindjes Kombëtare për shkollën shqipe. Pikërisht, një nga dukuritë më interesante të emigracionit të sotëm shqiptar, të jetës së diasporës...

Vangjush Saro: Shqipëria, teka dhe interesa

Drafti për rishikimin e dekorimeve në kohë të Socializmit, duket se po kthehet pas. Në fakt, që në fillim, pata përshtypjen se përsëri do të kishte thjesht zhurmë, si zakonisht. Shoqëria shqiptare do t’i hynte prapë ndonjë debati të “madh”, si ai për Ahmet Zogun, si ai për ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora