E marte, 26.01.2021, 03:28 PM (GMT)

Mendime » Saro

Vangjush Saro: Histori me miliona dhe milionerë

Edhe pse prodhohen skena dhe lajme të "gëzuara", si ai nga Samiti i Berlinit, që gjithsesi duhet ta përcjellim me shpresë, skena shqiptare e ekonomisë dhe protagonistëve të saj, ka kaq shumë hije dhe paqartësi. Ndjek shpesh një emision të quajtur "Dragons' Den"...

Vangjush Saro: Precedenti i gradës zero...

Vjedhja monstruoze në Bankën e Shtetit, për çka po flitet e do të flitet gjatë, në një vështrim, ishte një përpjekje e dëshpëruar për ta trazuar vendin dhe për ta kthyer atë në nivelin zero; jo thjesht nga pikëpamja e sigurisë financiare, por edhe në kontekstin e mungesës së shtetit...

Vangjush Saro: Kakofonia ekonomike

Në një tragë paralele me shumë probleme të politikës së sotme shqiptare dhe asaj të trevave ku jetojnë shqiptarë, edhe rrokëpuja e kakofonia ekonomike është një realitet në vendin tonë. Asnjëherë nuk e ditëm çfarë na mungon, çfarë do të na duhej më shumë, përse fundja gjendemi pareshtur ...

Vangjush Saro: Çerek shekulli reforma...

Prej të paktën 23 vitesh, në Shqipëri sajohen dhe pastaj (bëhet sikur) zbatohen dita-ditës reforma gjithfarë. Së paku, kështu i quajnë. Reforma. Por, gjithnjë është mirë të fillohet me atë që do ta quanim "Marrëveshja e fjalës". Ndryshime cilësore e të domosdoshme në të gjitha fushat dhe...

Vangjush Saro: Fryma e OJF-ve, si sundim

Ajo çka ndodhi këto ditë në atë gjysmëproteste, kur ministri Erion Veliaj iu drejtua dikujt në një mënyrë të padenjë për emrin e tij, më risolli edhe njëherë në mendje idenë se njerëzit e OJF-ve kanë kontribuar edhe ata, me ç’kanë mundur, për ta bërë lëmsh këtë vend. E them haptazi, kam menduar...

Vangjush Saro: “Urgjenca” e turpit

Nuk kisha qenë ndonjëherë në Urgjencën e QSUT-së; kam dëgjuar se shumë kohë më parë, ka qenë edhe më e mjerë, por ajo në mjerim notonte sërish. M’u desh të shoqëroja një të afërm dhe le ta themi pa doreza, ato dy orë atje mezi i kam shtyrë; madje jo vetëm kaq. Lus Zotin të mos kthehem...

Vangjush Saro: Qeverisje apo spektakël…

Duket se qeverisja e shumicës aktuale nuk ka ende arritje apo tregues bindës përmes të cilëve mund të përcjellë në publik përgjigjet që kanë pritur qytetarët e këtij vendi duke votuar “ndryshimin”. Ka vetëm një përmirësim të dukshëm në etikë; (përjashto skandalin e fundit përgojues e përleshës ...

Vangjush Saro: “Shkolla” shqiptare e ekstremizmit

Slogani me të cilin kreu i PD-së, L. Basha dhe drejtuesit e tjerë, të vjetër e të rinj të kësaj partie, po rreken të thërrasin njerëzit në një protestë, është një rast tipik i praktikës më të zezë të fjalës “sebep” (me origjinë nga Lindja). Natyrisht, opozita ka gjithë të drejtën e vet për të kundërshtuar anë të ...

Vangjush Saro: Çfarë po ndodh me ne shqiptarët?

Edhe pse shumë përpjekje në këtë vend shkojnë dëm, midis tyre edhe të shkruarat, prapë e vlen të ndalemi në ndonjë temë të vështirë dhe ku kolegët shkelin rrallëherë. Është fjala për sjelljen gjithnjë të vjetëruar dhe në kundërshtim me parimet e kohëve moderne, kur ndryshe nga bota ...

Vangjush Saro: Shqipëria në “dimër”...

Dy gjëra të bëjnë përshtypje më së shumti këto ditë: Ngazëllimi i një pjese të opozitës pse Shqipëria nuk po arrin të bindë BE-në t’i japë statusin e vendit kandidat për anëtar në këtë komunitet; dhe së dyti, zhurma (gjithaq e opozitës) për “shkatërrimin e administrates ...

Vangjush Saro: Çmimet letrare, një turp si shumë turpe të tjera

Përpara disa vitesh, dikush që shkruan vetëm përralla me derrkucë dhe që ishte anëtar në një Juri komike, e priti me njëlloj bezdie pranimin me vonesë të novelës sime “Aventurat e Don Kishotit në Shqipëri” në konkursin letrar. “Phh...Si të them...

Vangjush Saro: Çmimet letrare si mjerim

Nuk se shkojnë të tjerat mirë dhe s’na mbetet veçse të “kapemi” me letërsinë; po ashtu, jo për t’i prishur ndokujt festën...Por disa gjëra duhen thënë. Përzgjedhësit e kësaj here, Juria të themi, kanë rrëfyer ç’iu është dukur më e mirë nga letërsia e botuar vitin e kaluar dhe (pothuaj) kanë dhënë çmimet ...

Vangjush Saro: Festa shqiptare e Vankuverit

Shqiptarët e Vankuverit kanë festuar 28 Nëntorin, Ditën e Pavarësisë, në një mbrëmje të gëzueshme në “Riverside Hotel” - Richmond (British Columbia). Është Shoqata Shqiptare Eagles Low Mainland BC, ajo që mban të gjallë frymën e komunitetit dhe përcjell vlera të atdhedashurisë ...

Vangjush Saro: Koketat pushtojnë zyrat e shtetit

Krijimi i ekipeve që të punojnë më shumë dhe të pispillosen më pak, duket ende nuk është ndonjë shqetësim i madh për administratën e re. Ndërkohë që vendi përjeton një gjendje ekonomike të vështirë dhe një situatë politike pa shumë dritë - për shkak të mosbesimit të thellë mes pozitës dhe opozitës ...

Vangjush Saro: Nuk ka armiq të përjetshëm

Ditët e fundit, janë shtuar zërat se në politikën e jashtme shqiptare ka paqartësi dhe mbase ngutje, madje flitet edhe për nënshtrim të saj ndaj të huajve, një term, mendoj, mjaft i konsumuar ...

Vangjush Saro: Fjalë për një takim Rama-Basha

Politikanët shqiptarë kanë qenë dhe mbeten shumë konfuzë sa i takon rolit të institucionit të opozitës në një vend demokratik. Aktualisht, në një mjedis të rënduar politik, si shpesh herë në këto 22 vjet tranzicion, ende po ...

Vangjush Saro: “Letër” mikut tim Edi Paloka

I dashur Edi, të uroj shëndet dhe suksese, duke të kujtuar njëherësh se tashmë ke në dorë të kontribuosh edhe më shumë për vendin tënd dhe për fatet e partisë më të cilën je lidhur që nga pranimi i pluralizmit në Shqipëri. Në vitin 1994, atëherë të dy gazetarë ...

Vangjush Saro: Nuk është mirë të shkruash me zor...

Duke u kthyer nga plazhi (për të cilin do të shkruaj njëherë tjetër) m’u desh të ngas makinën një copë herë krejt ngadalë, ngase po shtrohej diku një pjesë e rrugës. Isha duke menduar fillimisht për një personazh të librit tim në proces, xha Dhorin...

Vangjush Saro: Magjia dhe “të fshehtat” e poezisë

Kjo është një bisedë me kolegët më të rinj, jo për t’iu ofruar tutelë, por për të shtuar diçka më tepër në njohuritë dhe përpjekjet e tyre për të zotëruar mjeshtërinë e poezisë. E di që poezia - ca më tepër në fillimet e krijimtarisë - është një sprovë tejet intime ...

Vangjush Saro: S’kam asgjë kundër telenovelave...

Nuk kam asgjë kundër telenovelave, madje edhe kundër gjithçkaje që emërton fjala në kuptimin e dytë të saj, anipse me një mbartje disi përkeqësuese. Une kisha një shoqe shumë të mirë në punë, krahas shumë të tjerave gjithaq; ajo shikonte rregullisht telenovela ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora