E premte, 27.11.2020, 12:33 AM (GMT)

Komente » Saro

Vangjush Saro: Dhomat e Tregtisë, dalja nga koma

Asnjëherë nuk u bë e qartë (vite më parë) përse u hoq me ligj detyrimi (po ligjor) për anëtarësimin e bizneseve në Dhomat e Tregtisë dhe Industrisë. Një gjë është e vërtetë; që nga ajo kohë, rrjeti i këtyre institucioneve filloi të bjerë e të dobësohet, derisa u bë...

Vangjush Saro: Ku-vendi që i duhet vendit…

Sipas një studimi të disa kohëve më parë (bërë publik në një gazetë të përditshme) përbërja e Kuvendit të Shqipërisë, kultura dhe shkollimi i anëtarëve të tij, mund të konvertohen vetëm në fjalën modest/e. Dhjetë nga deputetët në fjalë, kanë mbaruar Universitetin e Kamzës...

Vangjush Saro: Banaliteti, si ofertë e kohës…

Ka shumë arsye pse nuk i shkojnë punët mbarë një vendi, një populli, një kohe të caktuar. Njëra prej këtyre arsyeve, është roitja e përgjithshme, për shkaqe të ndryshme; kjo roitje pasqyrohet, mes të tjerave, edhe në shndërrimin e banalitetit në një ofertë (gjoja) të ...

Vangjush Saro: Festë shqiptare në Vankuver

Përkujtohet Dita e Pavarësisë dhe kontributet e popullit shqiptar në Luftën e II Botërore. Këngë e valle nga të gjitha trevat. Ankand bamirësie. Traditë e konsoliduar tashmë, që ngrihet mbi kujdesin e munguar të institucioneve shqiptare për diasporën...

Vangjush Saro: Histori shqiptare me vetëshkatërrim

Kryetari i opozitës, Lulëzim Basha, ka krahasuar këto ditë masakrat që po kryen mbi popullin e tij një mbret i çmendur dhe i toleruar nga Lindja e Perëndimi, me qeverisjen e sotme në Shqipëri (!) Zotëria në fjalë, për mendimin tim, ngutet. Dhe natyrisht, jo vetëm në këtë rast...

Vangjush Saro: Pozitë-Opozitë, fyellit në një vrimë

Mënyra se si vazhdon të sillet opozita shqiptare, opozitat në tërësi, është e njëjta për gati një çerek shekulli. Le të kujtojmë se në deklaratat për shtyp të drejtuesve të opozitave të çdo kohe, gjithnjë ka qenë në krye të radhës zelli për të mohuar çdolloj arritjeje...

Vangjush Saro: Ikja e një prozatori të spikatur

Komuniteti i shkrimtarëve dhe artistëve shqiptarë humbi këto ditë një nga prozatorët e spikatur të letërsisë për të rritur dhe të asaj për fëmijë e të rinj, Petraq Zoton. Mes nesh, nuk është më autori i librave “Gjahu i së dielës”, “Verka” dhe “Burimi i drerit”, fituesi i çmimit “Pena e argjendtë” dhe i një ...

Vangjush Saro: Përtej një pikniku tradicional

Në kulturën dhe traditat shqiptare, sidomos të shqiptarëve që jetojnë e punojnë në diasporë, koncepti i piknikut nuk është thjesht ai i një shëtitjeje në natyrë, ndonjë sofër e shtruar, pak muzikë, e kështu më tej. Pikniku, si koncept dhe si akt, vjen nga kohë të largëta, pse jo të vështira...

Vangjush Saro: Arsim profesional, stop retorikës

Në këto kohë që në Shqipëri duket se ka “mjegull” më shumë se kurrë, me ikje të vazhdueshme nga vendi, me shkëmbime akuzash e mërish politike tashmë të bëra bozë, me banalitete që do ta lodhnin edhe atë më harbutin e të tjera këso, më tërhoqi vëmendjen një nga temat e cekura gjatë një vizite...

Vangjush Saro: O(h)pozita!

Afrimi i zgjedhjeve vendore, po shpalos edhe njëherë me intensitet huqet e vjetra dhe prirjet e turbullta të partive politike dhe të drejtuesve të tyre, të vjetër e të rinj, (gjë në të cilën asfare nuk kemi parasysh moshën fizike). Nëse nuk e rëndojmë pritshmërinë e lexuesit të nderuar për këto radhë...

Vangjush Saro: Kohë për kameleonë…

Një emër i nderuar, ai i Gjergj Bojaxhiut, po lakohet mjaft këto kohë. Zgjedhjet vendore e kanë risjellë edhe njëherë në publik problemin e karakterit dhe mendësisë së politikanëve shqiptarë. Duke parë interesimin e disa mediave dhe qarqeve qytetare për këtë emër...

Vangjush Saro: Nga tutela dhe moralizimet...

Ndërsa lexojmë e rilexojmë letërsinë më të mirë të krijuar në kohëra, vetvetiu na bëjnë përshtypje: rrëfimi i veçantë, thurrja e pamërzitshme e ngjarjeve, forca imponuese e tekstit, vizatimi organik i personazheve, etj. Dhe themi me vete se pikërisht për këtë, ato vepra na pëlqejnë, ndonjëherë ...

Vangjush Saro: Dy poetë në trajektoren e fatit (2)

Nëse vendos të rimarrësh një shënim, kjo do të thotë se lënda që ke ndër duar, prapë të jep mundësi të thuash diçka. Edhe pse nuk ndërhyn dot në imazhet e fatit (artistik). Jam i ndërgjegjshëm ndërkaq, se në ndonjë nënvizim a detaj të pjesës së dytë të këtij shënimi, mund edhe të cek në...

Vangjush Saro: Pse kaq e palumtur Shqipëria!

Dy çika vend dhe na e merr lumi; në të gjitha kuptimet. S’jemi në gjendje ta mbajmë, ta mbrothësojmë. Por nga llafet dhe zënkat s’heqim dorë. Si tha ai i mënçuri, që dinte ç’do të thotë ekuilibër dhe qytetari: “Shqipëri, të kam… ndjerë, s’të kuptova asnjëherë…” Ndoshta përmbytjet e këtyre ditëve dhe ...

Vangjush Saro: Sa do vazhdojnë rrëfimet e Bllokut

Kohë pas kohe, e shkuara ngrihet dhe zë kryen e vendit në median shqiptare, në letra, në debate gjithfarësoj, në dëshirën për të sulmuar përpjekjet aktuale për mirëqenien dhe qetësinë e qytetarëve shqiptarë, patjetër edhe në jetën e tyre të përditshme, me gjithë ngarkesat apo ...

Vangjush Saro: Letrat shqipe, në hall…

Duke parë se çfarë ndodh dita-ditës në Shqipëri dhe në përgjithësi atje ku shqiptarët përpiqen të krijojnë letërsi dhe art, të bëhet se e gjithë kjo është një punë në… erë. Me të vërtetë, letrat shqipe sot janë në një gjendje të tillë, që vështirë se mund të pozohen ose paraqiten në një dimension bindës...

Vangjush Saro: Vodevili i dosjeve

Këto ditë, për të disatën herë, në mjediset shqiptare, përfshi edhe mediat, shoqërinë civile dhe politikën, është hapur sërish debati për hapjen e dosjeve; ato të ish-Sigurimit të Shtetit. Kjo është një histori e vjetër, një plagë e hershme, një dramë, sipari i së cilës dikur duhet të ulet...

Vangjush Saro: Kodi i vjetër i patetizmit

Ndonjëherë, qasja në disa tema sociale delikate, është më shumë se e domosdoshme. Kohët e fundit, na duket se jo vetëm mendjemadhësia, kapadaillëku, gjaknxehtësia dhe provincializmi - të meta që i kemi analizuar edhe më parë - janë të vetmet dukuri e cilësi që për fat të keq i “frymëzojnë” ...

Vangjush Saro: Një “lutje” për institucionet shqiptare

Është bërë e zakonshme; sapo ndodh ndonjë ngjarje e rëndësishme, njerëzit vihen sakaq në garë me njëri-tjetrin në lidhje me qëndrimet që duhen mbajtur, madje shpesh duke bërë edhe median, edhe gjyqtarin, edhe prokurorin; e kështu më tej. Ka një përfshirje të të gjithëve në të gjitha...

Vangjush Saro: Piknik shqiptar në Vankuver

Një ditë e veçantë, e përcjellë me një sërë aktivitete dhe shumë dashuri nga shqiptarët në Cresent Park, pranë White Rock, (Greater Vancouver Area). Veprimtaria përkoi me atë që këtu e quajnë Dita e Punës. Shoqata Shqiptare "Eagles Land" BC (Provinca British Columbia - Kanada) kishte...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora