E merkure, 21.04.2021, 03:17 PM (GMT+1)

Mendime » Saraçi

Hilmi Saraçi: Takimi i Mulla Asllan Muratit me komandantët e UÇK-së

Në Shalë të Bajgorës mjekët tanë në krye me dr. Adem Ademin dhe dr. Sami Beqirin kishin formuar një ambulancë për UÇK-në për t’u ndihmuar në këto kushte të vështira të luftës. Mulla Asllani kishte kontaktuar shpeshherë me komandantët dhe me ushtarët e UÇK-së . Një ditë kontakton me komandantin për logjistikë, Xhevat Isufin...

Hilmi Saraçi: Fejzullah Saraçi njëri ndër luftëtarët më të njohur të Artakollit

Fejzullah Saraçi ishte një luftëtar dhe një përsonalitet i njohur i rezistencës kombëtare në Artakoll dhe më gjerë . Ai bashk me vëllëseritë Saraçi e të tjerë ishin të dalluar në lëvizjet për resistenncë kombëtare, për çlirimin e Kosovës dhe për Shqipërinë etnike. Fejzullah Saraçi dhe Avdi Saraçi janë dalluar, në veçanti...

Hilmi Saraçi: Ali Riza luftëtar i shquar i Zhabarit të Poshtëm

Fshati Zhabar i Poshtëm, si shumë fshatra të tjera nga Kosova ka përjetuar shumë luftëra dhe ngjarje tjera edhe në të kaluarën e hershme.Gjatë këtyre periudhave kohore zhabarasit kurrë nuk u pajtuan me pushtuesin, sidomos atë serb, por e kundërshtuan dhe  e luftuan me trimëri dhe me  guxim.Në këtë fushë...

Hilmi Saraçi: Angazhimi arsimor, Shkencor dhe atdhetar i Mulla Asllan Muratit

Mulla Asllan Murati shquhet për angazhimin e tij, jo vetëm në atë fetar , por edhe në atë shkëncor dhe politiko-shoqëror, sidomos në fushën e shkencave të historisë ka dhënë kontribut të dalluar. Në këtë fushë ka merita të veçanta. Ai është një historian, por edhe një fetar mjaft i spikatur , sepse në këto fusha me kumtesat dhe fjalimet e tija...

Hilmi Saraçi: Mjegulla

Shpeshëherë flitet për mjegullen.Për mjegullen në natyrë dhe për “mjegullen” në fytyrat e njerzëve.Ç’është ,pra, mjegulla në të vertet? Ç’rëndësi ka në jetën e përditëshmë? Si krijohet mjegulla në natyrë dhe në hapsirën e jetës së njeriut. Sa është e vështirë jeta nëpër mjegull?...

Hilmi Saraçi: Përdorimi dhe preardhja e disa toponimeve në gjuhën shqipe

Gjuha shqipe është e pasur me fjalë ,fjali, shprehje, emra, emertime e të tjera të duhura autentike  dhe adekvate, prandaj dallohet shumë nga gjuhet të tjera për këtë pasuri gjuhësore. Ajo ka një histori me rëndësi të veçantë të lashtësisë dhe të përdorimit- është  e vjetër nder më të vjetrat në Ballkan, por edhe më gjerë ...

Hilmi Saraçi: Familja Jashari dhe Mulla Asllan Murati

Nuk kishte kaluar kohë e gjatë ( me 5 mars 1998) forcat kriminale serbe kishin sulmuar familjen Jashari. Ishte një luftë e ashpër me rezistencë të madhe nga familja Jashari në krye me Adem Jasharin. Armiku duke parë këtë rezistencë, kishte përdorë armatimin e rëndë , të llojeve të ndryshme duke granatuar shtëpinë....

Hilmi Saraçi: Kah po shkon Qeveria e Kosovës

Kanë kaluar disa javë nga formimi i Qeverisë së Kosovës në krye me Albin Kurtin. Por sikur nuk po dihet kah po shkom Qeveria e Kosovës pas koalicionit LVV dhe LDK .Qytetarët ishin për ndryshime sepse qeverisjet e deritanishme nuk ishin për një jetë dhe zhvillim më të mirë për qytetarët, për vëndin. Për të gjitha këto dobsi kishte mjaft...

Hilmi Saraçi: Fotografia

Këto ditë u folë shumë për fotografinë, rendësinë individuale, shoqëre por edhe politike dhe obliguese- për fotografinë  e kryetarit të shtetit, respektivisht për fotogravinë e Hashim Thaqit. Institucionet tona shtetrore fotografinë e kryetarit aktual e vejnë në një kënd të vendit ku punojnë, por duke mos përcaktuar këndin obligativ. Disa këtë...

Hilmi Saraçi: Reciprociteti

Reciprociteti  fjalë me rëndësi të vecantë dhe me përmbajtje  aktuale  në këto kohë dhe për të ardhmen e vendit, sidomos për Qeverinë Kurti që mëndon ta parashtroj në dialogun me Serbinë. Reciprociteti kaherë është përmend dhe është analizuar përmbajtja dhe efekti i tij nga shumë analistë dhe të tjerë të cilët kanë shpieguar se është...

Hilmi Saraçi: Arritja e koalicionit LDK – LVV dhe zgjedhja e kabinetit qeverisës

Më në fund pas shumë përpjekjeve dhe lëvizjeve të pa “kontrolluara” gjatë bisedave për formimin e koalicionit LDK dhe LVV u arritë pajtimi për pushtetin e ardhshëm- formimin e organëve përkatëse shtetrore- formimin e qeverisë. Deri kah fundi pak kanë besuar se do ta arrijnë marrëveshjen për një koalicion të përbashkët...

Hilmi Saraçi: Ura e Vjetër e Gurit në Vushtrri dhe tjetërsimi i saj

Kuvendi Komunal në Vushtrri , në kohen e negociatave për statusin e Kosovës në krye me presidentin Ahtisarin (2006-2007) ka drejtuar një letër qarkore me vërejtje në propozimin e pakos së Ahtisarit organëve më të larta shtetrore dhe mjetëve të informimit në të cilen bëhet fjalë se dokumenti i Ahtisarit "propozimi gjithëpërfshirë...

Hilmi Saraçi: Përpjekjet e fundit për formimin e koalicionit LDK dhe LVV (?)

Albin Kurti tani  më në fund  e ka parë së LDK-ja nuk është “kafshatë e vogël”  për ta “gëlltitë” leht   është duke u përpjekur për të gjetur rrugë të ndryshme për ta bindur dhe për ta “detyruar” LDK-në për koalicion, sepse  nese deshton koalicioni, Albin Kurti është humbës, sepse në të ardhmen nuk do të ket shancë për të qenë kryeministër ...

Hilmi Saraçi: Mulla Asllan Murati dhe Gjenerali Kermabo

(Në shënjë respekti dhe përkujtimi për Mulla Asllan Muratin i cili kohë më parë ndërroi jetë po shkëpus një fragment nga libri (im) monografik “Mulla Asllan Murati persomalitet i shquar kombëtar dhe fetar”- për të treguar kështu se ai (Mulla Asllani) ka qenë dhe mbetet njëri ndër figurat të mëdha kombëtare dhe fetare...

Hilmi Saraçi: Dështimi i koalicionit LDK dhe LVV?

Kohë më parë pata shkruar për ngërqin e panevojshëm për formimin e qeverisë në mes të koalicionit LDK dhe LVV për të cilin u debatua shumë, ku qytetarët filluan të mërziten dhe të humbasin besimin që kishin ndaj këtyrë subjekteve politike. Megjithatë nuk u arrit pajtimi për një zgjidhje të duhur për të dyja palët...

Hilmi Saraçi: Mjekrroshat

Njerëzit për shumë arsyera dëshirojnë ta ndryshojnë pamjen e tyre dhe të duken tjetërfare , të dallohen nga të tjerët, të duken më të “bukur” më “tërheqës”, por edhe të kamuflohen. Ata kanë gjetur mënyrën si të dallohen më lehtë , si të maskohen dhe si t’i mbulojnë gjurmet e hapave të tyre gjatë ...

Hilmi Saraçi: Nga vizita në Fushë Krujë

Sipas planit që kishim, arritem në Fushë Kruajë për ta vizituar lapidarian e Shotë Galicës. Ishte mesi i ditës, rrezet e diellit përcellonin me nxehtësinë e tyre terë qenjën tonë, por këto rreze sikur na forconin shpirtin dhe zemren, ishin rrezet e shtetit amë të ...

Hilmi Saraçi: Nga vizita në Lezhë

Arritëm në Lezhë për ta vizituar Mauzoleun e Varrit të Skenderbeut.Qyteti ishte i qetë.  Kishte shumë pak qarkullim të njerëzve dhe të mjetëve të komunikacionit.Ishte mesi i ditës dhe bënte vapë e madhe, por megjiate ishim mjaft të preokupuar për ta vizituar këtë qytet me...

Saraçi: S’ka ndryshim as shkëmbim dhe as korrigjim

Për veriun e Kosovës tani që sa kohë flitet dhe komentohet në forma të ndryshme si individuale ashtu edhe institucionale.  Tani ky   problem ende ka mbetur i pazgjidhur. Përgjegjesinë më të madhe në këtë fushë e mbajnë  institucionet tona shtetrore, por edhe  ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora