E merkure, 13.11.2019, 08:04 AM (GMT)

Kulturë » Libra

Vatikani dhe Shqiptarët- në një libër i ri

Lazër Stani - Vizita historike Papa Françeskut nga njohës të ndryshëm të rrethanave ndërshqiptare: politikanë, historianë, shkrimtarë, klerikë, e njerëz të medias,  njëzëri u vlerësua të jetë historike.Në kuadër të aktiviteteve të shumta që u organizuan  për vizitën e Atit të ...

Gjon Keka: Antropologjia Politike

Se shpejti Shtepia botuese BOTART do te botoj librin e radhes te autorit Gjon Keka, "ANTROPOLOGJIA POLITIKE", me parathenie nga Mr. Blerim Latifi, ligjerues i filozofise politike ne Universitetin e Prishtines...

Jaho Brahaj: Kronikë e derës së Gjon Buzukut

Libri: “Kronikë e Derës së Gjon Buzukut”, i autorit Jaho Brahaj sjell risi në ndriçimin e një prej figurave më të spikatura të kulturës kombëtare shqiptare, të qëndresës kulturore, krahas luftës së armatosur të shqiptarëve në shekujt e parë të robërisë turke...

Murat Gecaj: Zef Mulaj - ''Lumenj ëndrrash''

Këto ditë, në sallën “Biageti” të bibliotekës së qytetit Porto Recanati, Ankona-Itali, dr. Zef Mulaj, poet e shkrimtar dhe studiues në farmaceutikë, përuroi librin me poezi “Pieni di sogni i fiumi” (Lumenj ëndrrash). Ishin të pranishëm lexues të profesioneve të ndryshme, shumica italianë, poetë e...

Kaltërina Meka: Nexhat Halimi - “Angështia”

Brenda një shkrimi letrar-një drame, po s`ngjau të  jetësohen çaste, ngjarje, rrjedha,  po s`ngjau të krijohen  rrugë të shumta përjetimi,  të krijohen  zgjidhje të  shumta  rikrijimi dhe rikuptimi,  të zgjohen të fshehta-magjike, që të ngjallet fjala e fjetur  në libër dhe të marrë shpirt  në skenë,  atëherë ...

Hysen Matoshi: Rrustem Berisha - “Guri i Gjeranës''

Në krijimtarinë letrare të secilit poet mbetet diçka e papërfshirë në vëllime të veçanta. Ngurrimi i autorit për t’i bërë pjesë të përmbledhjeve, qoftë si rezultat i një vetëvlerësimi më rigoroz, qoftë si rezultat i shkujdesjes, jo rrallë e varfëron ndjeshëm opusin autorial. Përqendrimi i Rrustem Berishës...

Remzie Zekolli: Fatmire Duraku - Puthja e peshkut

Me një bagazh  të pasur  librash (publicistikë, romane, eseje, poezi  për të rritur,  tregime të shkurtra për fëmijë), Fatmire Duraku del para lexuesit me përmbledhjen e re me tregime “Puthja e peshkut”. Libri  ka katërmbëdhjetë tregime të shkurtra dhe secili shquhet për rrëfimin e lehtë...

Shefqet Dibrani: Studime për kulturën shqiptare

Mr. Zef Ahmeti, është i njohur si studiues dhe përkthyes letrar, ndonëse vazhdimisht është marrë edhe me shkrime e trajtesa të tjera. Punimet e tij shkencore janë publikuar në revista të shumta në shqip dhe gjermanisht. Ai është autor i librave: “Mendimi mbi shtetin dhe ...

Xhevahir Cirongu: Shtegtimet e shkrimtarëve

Sa bukur është kur në dorë të zbret një zog  mali dhe pastaj e përkëdhel  me duar atë. E shikon me kureshtje, dhe diçka ndjen brenda vetes magjishëm krijesën e zotit që këndon aq bukur me zërin e tij melodioz. E rrok  pas vetes e nuk e lëshon të iki të fluturojë hapsirës qiellore...

Xhevahir Cirongu: Këndi i Librit

Janë të shumtë krujuesit që vujnë me krijimet e tyre aq të bukura në cilësinë e botimeve të librave, falë edhe teknologjisë moderrne që ka rritur cilësisht formatin e librit nga shtypi. Por, kur shfleton librin në brendësi,aty gjen arritje cilësore artistike e të mbushin gjoksin me frymarrje plot ngjyra...

Drita Lushi: ''Flirt''

Shtëpia Botuese “ADA” nxjerr nga shtypi librin e saj më të fundit “FLIRT” të autores Drita LUSHI nën redaktimin e poetit e gazetarit Agim Pipa...

Simë Dobreci: ''Identiteti Etnolinguistik dhe Kulturor...''

Gazetari dhe publicisti Gjekë Gjonaj u prezentohet lexuesve shqiptarë edhe me një vepër të re.  Ai  botoi , nën firmën e Shtëpisë Botuese “ Gjeregj Fishta”  në Lezhë,    librin me titull    “Identiteti etnolinguistik dhe kulturor i shqiptarëve”, i cili u financua me mjetet financiare të Fondit për Mbrojtjen ...

Rexhep Shahu: ''Qyteti i lutjeve''

Qyteti i Lutjeve është libri më i ri poetik i poetit Rexhep Shahu që doli në qarkullim në mars 2014. Ky është libri i katërt poetik i këtij poeti e gazetari dhe i nënti në radhë nga librat e tij. Libri  poetik Qyteti i Lutjeve, në 176 faqet e tij ka 138 poezi, e mes tyre, dy poema, me titujt, Një mijë vjet që...

Vangjush Saro: “Trumcaku ftillon ferrën”

Pas librit “Dhelpra shpërblen lepurin”, shkrimtari Vangjush Saro vjen sërish te lexuesit me një përmbledhje tjetër me fabula. “Trumcaku ftillon ferrën” titullohet libri i tij i ri, me rreth 30 fabula që iu drejtohen lexuesve të një spektri të gjerë. Autori e shikon këtë lloj si një mundësi ideale për të ...

Edhe një libër nga Prof. Dr. Sabile Basha

Ditë më parë në botim të Institutit të Historisë- Prishtinë, doli nga shtypi libri më i ri shkencor, i pesëmbëdhjeti me radhë, i shkencëtares më të frytshme në Kosovë, Prof. Dr. Sabile Keçmezi-Basha: “Programet Politike të Lëvizjes Kombëtare Shqiptare 1878-1990” ...

Xhevahir Cirongu: Këndi i librit

Kuvendo me librin, sepse ai të ngroh shpirtin e të ndriçon mendjen!...Në këtë rubrikë,  ne jemi munduar që të ekspozojmë disa autorë të ndryshëm shkrimtarë e poet,  të cilët kanë sjellë para publikut e lexuesit të librit  vlera sa historike ,  po aq edhe letrare ...

Kristaq Turtulli - Pianisti

Doli nga shtypi libri i shkrimtarit Kristaq Turtulli ''Pianisti''.Libri me novela gjendet në Panairin ''Tirana 2013'' ...

Nexhat Halimi - Vjedhësit e hënës

Shkrimtari i shquar Nexhat Halimi ( shkruan poezi për fëmijë e të rritur, prozë të shkurtër dhe të gjatë, si dhe dramë)  botoi  librin e vet të radhës  “Vjedhësit e hënës”. Ky libër për fëmijë, i botuar nga Shtëpia Botuese “Fad” e Prishtinës, në shumë rrjedha ...

Entela Binjaku: Elvi Sidheri - ''Emigrantja''

Ai pëlqen Pablo Nerudën, njeh mirë  7 gjuhë të ndryshme, ekipi i tij i zemrës është  Milani,  i pëlqen  shumë Roma është njohës shumë i mirë i historisë, mendon se “dashuria bën mirë gjithmonë”.Kështu e njoh unë Elvi Sidherin ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese