E diele, 31.05.2020, 04:46 AM (GMT+1)

Kulturë » Libra

Entela Binjaku: Elvi Sidheri - ''Emigrantja''

Ai pëlqen Pablo Nerudën, njeh mirë  7 gjuhë të ndryshme, ekipi i tij i zemrës është  Milani,  i pëlqen  shumë Roma është njohës shumë i mirë i historisë, mendon se “dashuria bën mirë gjithmonë”.Kështu e njoh unë Elvi Sidherin ...

Doli nga shtypi romani ''Mona'' i shkrimtarit të mirënjohur Jusuf Buxhovi

Proza mbetet në kuadër të orbitrit tematik nga romanët e fundit “Dosja B” dhe “Dushkaja”. Vepra fokuson dramën e një Koloneli, ish ushtarak i armatës jugosllave, që mbahet i mbyllur për vite të tëra i rrethuar nga forcat ndërkombëtare diku në një ambient të izoluar të Rekës së Keqe nga dyshimi...

Fetah Bahtiri: Hysen Ibrahimi - Avdyl Uka hero i dëshmuar i atdheut

Në të vërtetë autorit Hysen Ibrahimi i është dashur të bëjë hulumtime të thukëta, të takojë personalitete të shumta, të bisedojë me ta gjerë e gjatë për të nxjerrë në dritë argumentet pse Avdyl Uka është hero i dëshmuar i Atdheut. Autori ka bërë një punë voluminoze dhe ia ka arritur qëllimit që para lexuesve ta prezantojë në...

Libra të rinj: Shefqet Dibrani - Letra Ambasadorëve

Libri “LETRA AMBASADORËVE”, është i sajuar nga 15 letra klasike të cilat gjatë muajit gusht-shtator 2019, iu kanë dërguar Ambasadorëve dhe Misioneve Diplomatike Ndërkombëtare në Kosovë. U nisën si revoltë e situatës nëpër të cilat po kalonte Kosova, duke krijuar një koncept më të zgjeruar...

Libri më i ri i autorit Gjon Keka: 'Pjetër Bogdani - zëri i gjeniut dhe patriotit'

Libri mbi figurën e Pjetër Bogdanit është i mbështetur në dokumente arkivore dhe bibliotekare. Bogdani këtu shihet si një gjeni, patriot dhe ringjallës i ndërgjegjës kombëtare arbërore. Roli i tij i madh i tij në shërbimin ndaj atdheut dhe lirisë së saj. Zëri i tij në atë kohë ishte zë i një gjeniu dhe patrioti sepse i zgjoi nga gjumi dardanët dhe u tregoi ...

Fatmire Duraku: Guri nga pasqyra magjike

Dea Halimi hyri në rrjedhat e shkrimit për fëmijë me tregime, me prozë të gjatë dhe me poezi. Shkrimet e para i punoi ndërsa ishte ende e vogël, me një entuziazëm të dukshëm dhe dritëdhënës. Në klasën e parë të shkollës fillore botoi librin me tregime  “Yjtë farfuritës”. Gjërat e vogla, të përditshme, të cilat i haste në orët dhe çastet e lojës...

Doli libri i ri ‘’Metapolitika’’ i autorit Gjon Keka

"Edhe në këtë botim të radhës! Një cikël leksionesh me vlerë në ndihmë të studentëve dhe njohuri për këdo që ka interes për politikën."[Vlerësim për librin nga znj. Dhurata Agalliu - redaktore]Qëllimi që po e ofroj këtë vepër e që besoj se do të ...

Sejdi Berisha: ''Ofelia nuk kthehet më...''

Doli na shtypi libri më i ri me poezi, “Ofelia nuk kthehet më...” i shkrimtarit dhe publicistit Sejdi BERISHA. Ky libër sikur është sublimë e këndimit të veçantë e këtij krijuesi, i cili kësaj radhe, në këtë vepër opinionit dhe lexuesit i ka ofruar veçantinë e themeltë të së bukurës, të dhembjes dhe lumturisë, shenjtërisë të tokës dhe atdheu...

Libri i ri i autorit Gjon Keka: Gjergj Kastrioti (Skënderbeu) në literaturën lituane

I bindur se Emri dhe të bëmat e Gjergj Kastriotit - Skënderbeut janë dëgjuar edhe në vendet më të thella të botës,  madje mund të them edhe tek popullësia indigjene si dhe në të gjitha skajet e Universit.Prandaj,  nuk do të ndalem te kjo se si arriti figura e Gjergj Kastriotit në literaturën Lituane , sepse kjo tanim është një realitet , jo vetëm...

Idris Mazreku: Libra të rinj nga Prof. Dr. Resmi osmani

Romancieri tashmë i njohur nga lexuesi, Prof.dr.Resmi osmani, këto dit vjen para lexuesit me tri libra të reja: dy romane dhe një vëllim me novela, të publikuara nga shtëpia botueso”Enja”Të dy romanet janë vijim i kolanës “Libri i mbretërve”, ku bëjnë pjesë edhe pesë romane të tjerë, botuar vite më parë...

Milazim Kadriu: Isak Guta - Moisiu dhe bëma e librit

Në një ambient e Shtypshkronjës Lena Graphic në Prishtinë, posa doli nga shtypi u bë përurim i  librit  “Moisiu dhe bëma e librit” të autorit Isak Guta. Dalja nga shtypi dhe përurimi i librit u bë pikërisht në 140 vjetorin e lindjes së aktorit shqiptar  me renome, që dridhi ...

Hysen Ibrahimi: Bahri Shyti - Ti je dora e Zotit

Krijimtaria e fillimviteve të shekullit XXI, e z. Bahri Shyti, me të drejtë mund të themi se paraqet poezinë në tri rrafshe:1. Poezi të gjinisë artistike duke shprehur ndjenjat përmes vargut poetik;2. Poezi që i rri rojë fatit të trojeve etnike shqiptare, e njëjtë me ...

Ku mund t'i gjeni "Kalorësit e Dardanisë"?

Shtëpia botuese "Titanic" informon:"Romanin "Kalorësit e Dardanisë" të Gani Mehmetajt mund ta gjeni në libraritë: "Artini" afër Institutit të Albanologjisë, "Dukagjini" e Gjon Buzuku", në qendër të qytetit dhe në libraritë e vogla të Sheshit "Nëna Terezë". Jashtë qytetit në restorantin : "Gërmia" në Gërmi...

Florim Zeqa: Iluzionistët e Specailes

Këto ditë doli nga shtypi libri "ILUZIONISTËT E SPECIALES", i autorit Florim Zeqa, i cili është vazhdimësi e dy librave publicistik "NJOHJA E VONUAR" dhe "THIRRJE NGA SHPIRTI".Libri "ILUZIONISTËT E SPECIALES" është përzgjedhje e shkrimeve...

Florim Zeqa: Thirrje nga shpirti

Këto ditë doli nga shtypi libri "THIRRJE NGA SHPIRTI" e autorit Florim Zeqa, i cili është vazhdimësi e librit të parë publicistik "NJOHJA E VONUAR",  botuar në "Lena Graphic" në fund të tetorit të vitit të kaluar.  Ky libër është përmbledhje e shkrimeve të botuara nga data 11.02.2014 deri...

Nexhat Halimi - A vuan më pse nuk vuan

Libri është një këndim i veçantë për jetën e vdekjen. Një këndim i dhembjes, këndim pikëllues dhe plot mallëngjim për nënën. Ajo qe lulja më e bukur e jetës e tashmë nuk është, është shuar. Si të pajtohet kjo rrjedhë me këtë të vërtetë, si të gëlltitet diçka kaq e rëndë ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora