E shtune, 24.08.2019, 02:58 PM (GMT+1)

Aktualitet » Njoftime

Njoftim për Mediat i IKIJSH - së

Me rastin 1 Qershorit, Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Prof Dr. Bamir Topi, organizon ditën e premte, dt 1. 6. 2012 - ora 10, në mjediset e Pallatit të Brigadave, një ceremoni pritëse për fëmijët jetimë dhe përfaqësues të fëmijëve jetimë të Shqipërisë nga gjithë vendi si dhe personalitete nga ky komunitet që janë shquar në fushat e artit, shkencës e kulturës dhe Shoqërisë Civile...

Ftesë nga Shoqata Kulturore Shqiptaro-Gjermane ''Jetullah Islami' në Kiel

Ftohen të gjithë bashkatdhetarët me vendbanim në Kiel, rrethinë dhe nga mbarë Gjermania që të marrin pjesë në Akademinë Përkujtimore të organizuar nga Kryesia e Shoqatës me rastin e trembëdhjetë vjetorit të vrasjes nga forcat okupatore serbo-çetniko-sllave të Dëshmorit të Kombit Prof. Jetullah Islamit. Shoqatë kjo që me krenari e mban emrin e tij...

Invitation - Conference on Albanian Minority in Montenegro

On behalf of the Organizing Committee (Stefan Wolff, Cafo Boga, ViktorIvezaj and Shinasi Rama), I have the distinct honor and pleasure toinvite you to participate in the proceedings of the Conference on theAlbanian Minority in Montenegro. The Conference will take place at 405Silver Building, (100 Washington Square East New York, NY 10003) at...

Agim Vatovci: Votoni për Rona Nishliun në Eurovizion

Të dashur bashkëatdhetar kudo që jeni në Shqipëri, Evropë, Amerikë, Australi ejani e ti gëzohemi sukseseve të këngëtares sonë zonjushës Rona Nishliut nga Mitrovica, mbesës së Qerime Shote Galicës dhe një herit motrës së Majlinda Kelmendit. Se di se sa jeni të vedishëm se kurrën e kurrës nuk na u ka nevojitë ndihma e juaj o vllëzer e motra se sa diten e Shtunë ku në Azerbejxhan, në qytetin e...

Vetëvendosja në Zvicër: Takim me publicistin Virgjil Kule - 27 maj 2012

Në kuadrin e 100 vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, Qendra e LëvizjesVetëvendosje në Zvicër ju fton në organizimin e takimit me publicistin Virgjil Kule metitullin :« KULME SHQIPTARE DJE DHE SOT »Takimi do të mbahet në dy pjesë :1. Pjesa e parë është promovimi i librit të autorit Virgjil Kule, me titullin «Kryqtari i fundit », në të cilën pjesë do të ketë edhe një bisedë me autorin mbi këtë libër...

Ftesë nga LSHAKSH në Gjermani

Përzemërsisht ju ftojmë të merrni pjesë në: Manifestimin tradicional “AZEM SHKRELI” kushtuar figurës madhore të kulturës shqiptare- Azem ShkrelitRrjedha e programit:Pjesa e parë:Se bashku me Azem Shkrelin1. Referim kushtuar jetës e krijimtarisë shumëdimensionale të Azem Shkrelit 2. Dokumentari “Se bashku me Azemin”- Video- incizim nga promovimi ...

"Lidhja qeparotase dhe miqte e saj": Njofton dhe Uron nga zemra Z. Luan Cipi

"Lidhja qeparotase dhe miqte e saj" Njofton dhe URON nga zemra Z. Luan Cipi,shkrimtar,poet, publicist, mik dhe bashkepuntor i ketij grupimi, si dhe antar i Klubit te Shkrimtareve "Petro Marko" VLORE te cilit me dt 12 Maj ora 11.00 i behet promovimi i krijimtarise se Tij ne sallen e po ketij Klubi. Lutemi te merni pjese ne kete perurim !...

Nexhmije Mehmetaj: Seminari mbarë kombëtar për mësuesit e Gjuhës Shqipe

Më 30.07 deri më 02.08.2012 do të organizohet për të tetën herë Seminari mbarë kombëtar për mësuesit e shqipes jashtë atdheut. Ky eveniment që tash më zhvillohet me suksese të madh për gjithë arsimdashësit që prej tetë vitesh, në bashkë veprim të dy ministrive MASH e Shqipërisë dhe MASHT e Kosovës,mikpritës do të jetë qyteti i bukur i Korçës...

Ilmi Veliu: Ftesë dhe informatë

Sivjet eshte 100 vjetori i ngritjes së Flamurit në Vlorë dhe 90 vjetori i lindjes të profesorit tonë të nderuar Akad. dr. Hasan Kaleshi. Institucioni historik dhe kuflturore, "Muzeu Historik i Maqedonise Perendimore"-Kërçovë, dhe Kërçova, vendëlindja e profesorit me intelektualet qe ai la pas, kanë vendosur të organizojnë >>Akademi kushtuar punes shkencore te  ...

Ftesë nga Ministria e Kulturës dhe Muzeu Historik Kombëtar

Ministria e Kulturës dhe Muzeu Historik Kombëtar kanë kënaqësinë t'ju ftojnë, më 4 maj 2012, ora 18 në sallën qendrore të Muzeut për celjen e Ekspozitës ''Shpirti i Arbrit në Shekuj'' dhe për promovimin e Antologjisë ''Arbëreshët e Italisë, 1413-2007'', nga Fotaq Andrea...

Ndihmë financiare për bartjën e një kufome shqiptare për në atdhe

Të dashurë bashkëatdhetarë, Jeta dhe vdekja rrinë gjithëmon afër njëra-tjetrës dhe, si për njërën si për tjetrën, njeriu ka vetëdije. Mirëpo, nëse çdo njërit i kërkohet ta drejtoj dhe menaxhoj në mënyrë të lirë jetën e tij duke i lënë për fund përgjegjësinë vetëm atij, asnjërit nuk mund ti kërkohet që ta drejtoj dhe menaxhoi vdekjën e tij dhe asnjërit nuk mund ti kërkohet përgjegjësi për vdekjën e tij. Fillimi i...

Kadri Mani: Ftesë në tre përvjetorë

-Ftohen farefisi, miqtë, bashkëpunëtorët e të njohurit e çiftit Shukrije e Kadri Mani, në 75-vjetorin e lindjes dhe 55-vjetorin e kurorës së tyre, më 18 qershor 2012, në Prishtinë, ku Kadriu feston edhe 55-vjetorin e krijimtarisë letrare publiçistike-...

Krah pune nga Tetova

KRAH PUNE nga Tetova ka në dispozicion mbi 40 punëtorë krahu ,nga 18 deri 55 vjeç,që janë të gatshëm të bëjnë çfarëdolloj pune fizike që ju mund t`u ofroni.Ngarkim -shkarkim,punë fushe,hapje kanalesh dhe ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese