E marte, 07.07.2020, 11:26 AM (GMT+1)

Aktualitet » Njoftime

Ftoheni në ''Takimet e Dom Mikelit'', 22.09.2012

Ftoheni të merrni pjesë në manifestimin tradicional kulturor e shkencor “Takimet e Dom Mikelit”, që do mbahet në Stubëll të Epërme (Viti), më 22. 09. 2012, me fillim në orën 10:00...

Njoftim për poetët shqiptarë kudo në botë

Miq te dashur Poete !Ju qe i kendoni se vertetes me vargje shpirti, ju qe i kendoni bukur dashurise, miresise, ju qe percillni mesazhe me vlera njerzore per te gjitha kohrat, ju qe i kushtoheni me dashuri dhe kujdes Atdheut me vargjet e juaja, ju qe mbani qendrime edhe duke u rrebeluar poetikisht ndaj veseve, kunder servilizmit, kunder korruptit, ju qe nuk komprementoheni asnjehere me asgje qe shkel te drejtat e njerzve ...

Miho Gjini: Thirje - Bashkefshatareve te mi piqerasjote!

Me qene se desheroj t'u jap bashkefshtareve te mi librin "Piqerasiotet",mbeshtetur ne pervojen time si shkrimtar e gazetar, po me shume si bir i Piqerasit,dy muaj me pare kam bere nje thirje verbale dhe nepermejt Iternetit, per nje ndihme financiare ne perballimin e ketij botimi.Libri,me nje kosto te larte botimi,ne cilesi dhe tirazh,me rreth 300-400 faqe dhe me 120 foto te ndryshme,si edhe hulumitimet e bera ne Shqiperi, Greqi, Itali arrin shumen e 7 (shtate mije) Euro,pa llogaritur vleren krijuese dhe ...

Ipeshkvia e Kosovës: Meshë për Nënë Terezen

Ju njoftojmë se në Katedralen Nënë Tereza në Prishtinë, mbahet Mesha Solemne, në Festën e Nënës Tereze, të cilën do ta prijë Shkëlqesia e tij Imzot Imzot Dodë Gjergji, Ipeshkëv i Kosovës dhe do të mbahet në Katedralen e kryeqytetit, me 5 shtator 2012, në ora 11.Në këtë meshë, do të marrin pjesë personalitete vendore dhe ndërkombëtare të Kosovës...

Ipeshkvia e Kosovës organizon “Ditën e Mërgimtarëve”

Ipeshkvia e Kosovës, me datën 1 gusht, organizon “Ditën e Mërgimtarëve”.Në vazhdim programi i kësaj ngjarje, në të cilën do të marrin pjesë edhe shumë figura të rëndësishme të jetës shoqërore dhe politike.Dita e mërgimtarëvePrishtinë, 1 gusht 2012Akademia solemne11:00 Mesha Solemne, të cilën e...

Njoftim nga LSHAKSH

Lidhja e Shkrimtarëve, Artistëve dhe Krijuesve Shqiptar në Gjermani,në bashkëpunim me Drejtoratin për Rini Kulturë dhe sport në Pejë bejnë Përurimin-Promovimin e Antologjisë "Trinomi i lirisë" kushtuar 30 vjetorit të vrasjës së Jusuf e Bardhosh Gërvallës dhe Kadri Zekës,libri i botuar me ...

Akademi Shkencore për Prof Dr Hasan Kaleshi

-Hapja : Dr.sc. Ilmi Veliu, Drejtor i Muzeut dhe Organizatori i Akademisë-Fjalë përshëndetëse nga të ftuarit-Fjalë rasti: Prof. Dr. Riza Sadiku SESIONI I PARE,Kr. e punes:Tahir Zajazi, Feti Mehdiu, Ilaz Kadriu, Mehdi Polisi,Riza SadikuREFERUESIT : ( 10 minuta 1. Dr.sc. Ilmi V e l i u, Drejtor i Muzeut të Kërçovës ...

Me 08.07.2012 ne JuZe Steinstr. 1a ne Emmendingen

Takim konsultues rrethe pergaditejeve per manifestimin e 100 - vjetorit te pavarsise se ShqiperiseTe mireseardhur jan te gjithe ata qe kan deshire dhe mundesi te kokntribuojne per kete pervjetor te shenjet.Vetem pjesemarrja juaj nuk mjafton,mirepo ne presim gatishmerin tuaj duke...

Augustin Përgega dhe Mal Myrtaj ekspozojnë në Singen

Dy artistët shqiptarë nga Kosova që jetojnë në Gjermani, skulptori akademik Mal Myrtaj dhe piktori Augustin Përgega do të hapin sot një ekspozitë arti në Singen të Gjermanisë. Tema e ekspozitës është: “Forma & Ngjyra”.Augustin Përgega, i cili punon në disenjim për prodhuesin e çokoladës...

Turne futbolli në Stuttgart

Njoftojmë të gjithë bashkëatdhetarët tanë në Stuttgart me rrethinë, se me datën 07.07.2012, duke filluar prej orës 9:00 të mëngjesit, do të mbahet një turnir i futbollit enkas për fëmijët shqiptar. Turniri do të organizohet nga shkollat shqipe, në bashkëpunim me një grup bashkëatdhetarësh tanë të cilët janë të kyqur në jetën sportive në Stuttgart ...

Maratona Rinore Shqiptare

Albania Live Quality Union (ALQU), me te drejten ekskuzive, do te zbatoje fazen e trete te projektit MARATONA E PAVARESISE e cila titullohet MARATONA RINORE SHQIPTARE. Zbatimi i ketij projekti ne kete faze perkon me levizjen ne forme stafete te nje grupi te madh studentesh nga te gjithe trojet shqiptare si dhe nga europa perendimore, amerika dhe kanadaja te cilet do te jene realizues te...

Akademi Perkujtimore per deshmorin e kombit Gjeneral Major Agim Qelaj

Te nderuar bashkeatdhetareJu njoftojme se ne kuader te Manifestimit tradicional " Dita e Agimit", Klubi Shqiptare "Kosova" ne Singen organizon Akademi Perkujtimore per te nderuar jeten dhe vepren e deshmorit te kombit Gjeneral Major Agim Qelaj.Ne kete Akademi Perkujtimore do te marrin pjese;Zevendesministri i Diaspores Zoti Nuredin Lushtaku,...

Dita e Traditës Shqiptare në New York, 23-06-2012

Westchester County Parks dheQendra Nena Tereze prane Kishes Katolike "Zoja e Shkodres"paraqesinDITA E TRADITES SHQIPTARETe Shtunen me 23 Qershor 201212 p.m. deri 7 p.m.Kensico Dam Plaza Valhalla, New York...

Takim me krijuesit e artit pamor ne Diaspore

Klubi " Kosova" nga Singeni fton te gjithe krijuesit e artit pamor per nje takim konsultativ rreth idese per mbajtjen e nje ekspozite me rastin e 100 Vjetorit te Pavaresise.Me kete rast ftohen te gjithe krijuesittane ne Diaspore ne lemin e Piktures,

Takim me krijuesit e artit pamor ne Singen

Klubi " Kosova" nga Singeni fton te gjithe krijuesit e artit pamor per nje takim konsultativ rreth idese per mbajtjen e nje ekspozite me rastin e 100 Vjetorit te Pavaresise.Me kete rast ftohen te gjithe krijuesittane ne Diaspore ne lemin e Piktures,Skulptures,Grafikes etj, qe te marrin pjese ne kete takim konsultativ.Ky takim mbahet me date 24.06.2012...

LSHAKSH: Antologji për një shekull dritë

Edhe pak ditë na ndajnë nga 99 – VJETORI I FESTËS SË FLAMURIT, PËRKATËSISHT SHPALLJES SË MVETËSISË SË SHTETIT SHQIPTARË NË VLORËN HISTORIKE (edhe pse të copëtuar), që ndryshe njihet si „Nëntori i dytë“, pas „Nëntorit të parë“ të epokës së lavdishme të Gjergj KASTRIOTIT. Andaj, “NËNTORIN E TRETË - 2012”, duam të këndojmë tok përmes vargut...

Kadri Mani: Një Garazh në shitje

Kadri Mani, shet një garazhë, në rr. “Mehemet Gradica”, pallati (II në përfundim e sipër) “ONTEXI” 3/45 10000 Prishtinë, çmimi 6000.- euro: në trekëndëshin midis: Shkollës fillore “Ismanil Qemajli”-Shtëpisë së Shëndetit-Qendres Tregtare në Kodrën e Diellit; cell phone: 049/877-722.- e-mail: kadrimani@hotmail.com...

Tubim përkujtimor për Dëshmorët - Bllacë, Therandë 07-06-2012

TE ENJTEN ME 7 QERSHOR ORA 11.00NE BLLACE TE THERANDES MBAHET TUBIMPERJKUTIMOR PER DESHMORET E KETIJ FSHATI .F T E S EJu ftojmë të merrni pjesë në përvjetorin e dëshmorëve të rënë për lirinë e Atdheut .Manifestimi mbahet në Bllacë më 7 qershor 2012 (e enjte) në ora 11.00 .Ardhja juaj nderon dëshmorët e kombit.Qershor 2012BllacëShoqata e veteranëve të luftës së UÇK-sëPër informata tel : 044 991 258 dhe 049 402 249...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora