E marte, 07.07.2020, 09:29 AM (GMT+1)

Aktualitet » Njoftime

Promovim në Prishtinë, 14 dhjetor 2012

Ju njoftojmë se Shtëpia Botuese “Drita”, me datën 14 dhjetor, të premtën në ora 12:00, në ambientet e Rezidencës Ipeshkvnore në Prishtinë, bën promovimin e tre librave të botuara se fundi. Don Lush Gjergji, “Të ftuar dhe të dërguar”, libër meditimesh, për të cilin do të flasë Don Albert Jakaj, redaktor...

Konkurs poetik për verën (pijen)

Bashkia Pogradec, deklaron te hapur konkursin e nates poetike " poezia me e mire per veren " ( pijen ) ne edicionin e tij te 6 - te.Ftohen poetet shqiptare, kudo qe ndodhen, te marrin pjese ne kete konkurs te veçante!Krijimit te dergohen brenda dates 21 dhjetor 2012 ne adresat elektronike ...

Konkurs për përzgjedhjen e realizimeve skenike

Këshilli Organizativ i Manifestimit Tradicional Kulturor "Flaka e Janarit 2013" me rastin e organizimit të Festivalit të Dramës Kombëtare “Talia e Flakës” në Gjilan, shpallë:KONKURSpër përzgjedhjen e realizimeve skenike të Teatrove profesioniste nga mbarë trevat shqiptare për Festivalin e Dramës Kombëtare “Talia e Flakës 2013”Përzgjedhjen e pesë (5) shfaqjeve do ta bëjë Selektori i Festivalit/pas ...

Panairi i Librit "Tetova 2012"

Shoqata e Botuesve Shqiptarë në Maqedoni, prej 19 deri më 23 dhjetor 2012, në Qendrën Tregtare ILIRIA CENTER, e cila gjendet në sheshin e qytetit të Tetovës, organizon Panairin e librit shqip “Tetova 2012”.Panairi i librit shqip në Tetovë tani më veç ka marrë karakterin e një manifestimi tradicional kulturor, duke shtuar në këtë mënyrë dukshëm ...

Dita e Flamurit në Gjenevë, 01-12-2012

Të nderuar bashkatdhetarë, të nderuar miq,Ju informojmë se me datë 1 dhjetor 2012 në ora 20h00 fillon festimi i Ditës së Flamurit dhe 100 Vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë për kantonin e Gjenevës. Manifestimi mbahet në Av. du Tranchet 18, 1226 Thonex (hapja e dyerve në orën 19h00) ...

Shfaqje filmi mbi të moshuarit migrantë në Zvicër

Në kuadrin e veprimtarive me Diasporën Universiteti Popullor Shqiptar, në bashkëpunim me “Cité seniors”të qytetit të Gjenevës, organizojnë më 5 dhjetor 2012 një shfaqje filmi mbi të moshuarit migrantë në Zvicër titulluar: „Në fakt ne donim të ktheheshim“.Por ata janë ende këtu, në mëdyshje ...

Simpozium në Preshevë

L A J M Ë R I MSHOQATA PËR TRASHËGIMI DHE KRIJIMTARI KULTURORE E LUGINËS SË PRESHEVËS ME SELI NË PRESHEVË ORGANIZONSIMPOZIUM SHKENCORTEMA :“LUGINA E PRESHEVËS NË LËVIZJEN SHQIPTARE GJATË HISTORISË”NË SHËNIM TË 100 VJETORIT TË PAVARËSISË...

Festë madhështore në Stuttgart - 01.12.2012

Festë madhështore me rastin e 100- vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë në Stuttgart-FilderstadtJu njoftojmë se KF Kosova nga Bernhauseni në bashkëpunim me shkollat shqipe„Migjeni“ Stuttgart, “Shpresa” e Ruit- Ostfilndernit dhe shkolla “Dituria” nga Wendlingeni organizojnë një mbrëmje festive-kulturore dhe familjare në Stuttgart- Filderstadt...

Krijuesit ekspozojnë për 100 vjetor në Gjermani

Shoqata„Yjet e Kosovës -Sterne Kosovas“ Emmendingen në bashkpunim me krijuesit shqiptar në Gjermani hap ekspozitë më 02.12.12 në ora 12,30ne Lessingstrasse 36/1 Emmendingen Gjermani.Punimet e këtyre krijuesëve kulminant si: Mal Myrtaj-skulpturë në bronz dhe guri, Dan Gashi-piktura në vaj,Augustin Përgega pikturë në akryl,Bukurije Dalladaku-pikturë portretim ,Habib Shasivari- pikturë moderne ...

Njoftim për të pame për Brahim Berishën

Me dhembje e pikellim, i njofojm te gjithe Miqet,Shoket dhe Mergimtaret ne Essen dhe me gjere se hapim te pame per Brahim Berishen.Ngushllimet i presim te Shtunen, me 10.11.12, ne Adresen:Kothagen52a, 45239, Essen-WerdenDhe te Dielen, me 11.11.12,Ne Adresen:Heidhauser str 64,45239,Essen-Werden ...

Libra shqip në bibliotekat e Romës - Itali

E diela nëntor 11 në 16,30 në Teatrin Quarticciolo Library, Shërbimi Ndërkulturor të Bibliotekave të Romës, përuron seksion të ri të librave në gjuhën shqipe, drejtuar qytetarëve shqiptarë dhe të gjithë te huajve.Takimi do të zhvillohet në prani të Ambasadorit të Republikës së Shqipërisë, e cila këtë vit feston 100 vjetorin e pavarësisë nga Perandoria Osmane...

Ftesë nga Lëvizja për Bashkim

FtesëNesër, më 24.10.2012, në ora 14.00, në seli të Lëvizjes për Bashkim, Kryetari i LB-së, z. Avni Klinaku do të mbajë konferencë për media.Tema e konferencës do të jetë: Platforma politike e Kosovës në bisedimet me Serbinë.Gazetarëve do t’u shpërndahet nga një kopje e dokumentit programor të LB-së: Platforma Politike për Zgjidhjen Përfundimtare të Çështjes Shqiptaro-serbe.Ju ftojmë ta ndiqni këtë ngjarje!...

Nderron jete Riza Rexha - Njoftim per ngushellime

Me dhembje e pikellim te thelle, njoftojme gjithe miqte, shoket, bashkatdhetaret e bashkeveprimtaret, me rastin e vdekjes se Babait tone Riza Rexha (Rize Kaqaniku) nga Ivaja e Kaqanikut, se djemte Jetoni e Dritoni me bashkefamiljaret e shoket, presin per NGUSHELLIME te Dielen me 28. 10. 12. nga ora 09.00 gjer n'ora 17.00; ne kete adrese: Zentrum SINZIG, Koblenzerstr. 94; 53489 Sinzig (Gjermani). ...

Ditët e "Veli Selimit" në Jülich, Gjermani

Për nder të 100 Vjetorit të Pavarsisë së Shqipërisë, një grup Organizativ nga Jülichi i Gjermanisë përkujton veprimtarin e paepur të cështjes kombëtare, mërgimtarin Veli Selimin me moton “Ditët e Veli Selimit.Mbrëmja finale mbahet më 21.10.2012Në Jülich-BourheimRuga: Zur Burg 252428 Jülich-Bourheim, duke filluar në ora 14-të.Ftojmë miqët dhe dashamirët e familjes Selimi të na ...

Orë letrare - Homazh poetit Ali Podrimja

Në mbështetje tëSHOQATËS KULTURORE GJERMANO - SHQIPTARE "ATDHEU" në AugsburgF T O J N Ëgjithë bashkëkombasit,krijuesit, artdashësit dhe pasionantët e FJALËS SË SHKRUAR POETIKE,se ditën e SHTUNË më 27 Tetor 2012, duke filluar n'ora 15.00; organizojmëOREN LETRARE - POETIKE " HOMAZH POETIT ALI PODRIMJA ...

Nesër në BKUK përurohet “Komunikimi muzeor I”

Këtë vepër etnografike e ka shkruar Shefki Stublla, kurse është botuar nga Shoqata Kulturore e Kosovës “Anton Pashku” në Prishtinë.Përurimi i veprës së Shefki Stubllës “Komunikimi muzeor I” bëhet në BKUK, ditën e enjte, më 20 shtator, në orën 12.Kjo vepër, si literaturë e mëngët te opinioni shqiptar, konsiderohet shumë e nevojshëm për dashamirët e muzeologjisë, përkatësisht konsiderohet çelës ...

Njoftim - ''Një shekull dritë''

Të nderuar krijues të fjalës së shkruar të artit poetik qe jetoni në mërgim, kudo qe jeni në Evropë, Amerikë apo Australi:Ju njoftojmë se ka hapësire edhe për disa autorë dhe poezi për Antologjinë "NJE SHEKULL DRITE",mbase duam të arrijmë numrin e 100 - shit të poetëve me nga një poezi ose dy, kushtuar 100 vjetorit te pavarësisë së Shqipërisë, prandaj ju ftojmë qe ti dërgoni poezitë e juaja brenda afatit sa ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora