E shtune, 24.08.2019, 02:36 PM (GMT+1)

Aktualitet » Njoftime

Aulona International Folk Festival 2013 - Vlorë

Dita e parë, e shtunë, 11. 05. 2013Ora 11 e 30  Koncert i grupeve të Festivalit në Skenen e çeljes së Sezonit Turistik – 2013, në Shëtitoren e Skelës.Ora 19: 30 Ceremonia e Hapjes sè festivalit, Defile e grupeve pjesëmarrëse ...

Në mbështetje të poetit Abdullah Konushevci

Ne dhe askush prej atyre që pretendojnë të merren me art nuk mund të jemi indiferent për jetët njerëzore, aq më tepër kur dihet se vetë thelbi i artit është humanizmi, pa këtë domethënie në shtjellim të tij, asnjë lloj krijimi nuk ka vlerë...

LSHAKSH: Takim poetik dhe promovime

Alban. Bund der Schrift. Künstl. & Kulturschaff. in Deutschland e.V.Lidhja e Shkrimtarëve, Artistëve e Krijuesve Shqiptarë në GjermaniNË KOORDINIM ME Shoqatën Shqiptare „DARDANIA“ në Mannheim ...

Pemiera e “Obelisku pa adresë'' të S. Berishës, 16-04-2013

Të martën, më 16 prill 2013, Teatri i Qytetit të Pejës, shfaq premierën e monodramës “Obelisku pa adresë” të shkrimtarit dhe publicistit, Sejdi BERISHA, cila shfaqet në sallën e teatrit në orën 20:00. Regjinë e kësaj pjese teatrore ka bërë, Halil Gashi ...

Takim shkrimtarin Kristaq Turtulli

Të shtunën më 23 mars 2013, një grup artdashësish në bashkëpunim me Shoqatën Shqiptaro-Kanadeze në Toronto, organizon një takim tematiko-letrar me shkrimtarin shqiptaro-kanadez Kristaq Turtulli.Z. Turtulli është një nga krijuesit më prodhimtarë ...

LB: Protestë, të martën në ora 12:00

Më 20 mars 2013, pritet të mbahet takimi i radhës Thaçi-Daçiq në Bruksel. Në këtë takim pritet të arrihen marrëveshje shumë të dëmshme për Kosovën. Lënia e Kosovës Lindore jashtë agjendës së bisedimeve, pranimi i ndarjes së Mitrovicës ...

LB: Thirrje për protestë

Të martën, më 19.3.2013, në ora 12.00, para Teatrit Kombëtar, Lëvizja për Bashkim organizon protestë qytetare për të shprehur pakënaqësinë me rrjedhën dhe rezultatin e bisedimeve Kosovë­-Serbi.Moto e protestës do të jetë: “Kundër ndarjes së Mitrovicës ...

E pame për Enver Camajn

Njoftojmë të gjithë: Miqtë, Shokët; Farefisin , Dashamirët dhe të Njohurit se:Me rastin e vdekjes së bashkëshortit, prindit, vëllait, shokut, mikut, Enver Camaj, Familja Camajorganizojnë të pame, ditën - E Dijelë me: 24.02. 2013 prej orës 8.00 ...

Konferencë, mjekët shqiptarë nga diaspora

Organizuar nga Ministria e Diasporës, në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë, Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, Fakultetin e Mjekësisë të Universitetit të Prishtinës, Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, Akademinë e Shkencave Mjekësore të Kosovës, Organizatën Botërore të Shëndetësisë, në Prishtinë ...

Shoqata Iliria feston pavaresine, Lahr 16.02.2012

Shoqata Kulturore Iliria e.V - e regjistruar ne organet Gjermane ne vitin qe lam pas, feston pavarsine e Kosoves ne LahrFillimisht do te kete program kulturor nga shoqata "Yjet e Kosoves" e.VE me pas do ju argetojne me muzike live: Nexhdet Hasani, Lumnije Grajqevci  ...

Kundër politikës diskriminuese serbe

Këshilli Kombëtar Shqipëtar për Beneluks në bashkpunim me Shoqatat Humanitare – “Lugina e Preshevës“ dhe “Medvegja“ me seli në Zvicër, për qytetarët, partitë politike, Shoqatat dhe asociacionet tjera Shqipëtare lëshon këtë:LajmërimMë datë 09.02.2013 ditë e shtunë me fillim në ora 13h00 në Bruksel Rond Point Schuman ...

Njoftim nga LSHAKSH

Konkursi mbetet i hapur nga dita e publikimit, deri më 31.03.2013. Pas kësaj date veprat e konkuruesve nuk do të mirren në shqyrtim.Të gjithë të interesuarit, mund të postojnë librat e tyre nga tri copë (kopje) në adresën: ...

Ftesë nga Ipeshkvia e Kosovës‏

Me rastin e 50-vjetorit të lindjës së ipeshkëvit tonëImzot Dodë GjergjitJu ftojmë të merrni pjesë në kremtimin e meshës së falenderimitNë Kishën e Shën Ndout në PrishtinëE mërkurë16 janar 2013ora 10:00 ...

Promovim në Prishtinë, 14 dhjetor 2012

Ju njoftojmë se Shtëpia Botuese “Drita”, me datën 14 dhjetor, të premtën në ora 12:00, në ambientet e Rezidencës Ipeshkvnore në Prishtinë, bën promovimin e tre librave të botuara se fundi. Don Lush Gjergji, “Të ftuar dhe të dërguar”, libër meditimesh, për të cilin do të flasë Don Albert Jakaj, redaktor...

Konkurs poetik për verën (pijen)

Bashkia Pogradec, deklaron te hapur konkursin e nates poetike " poezia me e mire per veren " ( pijen ) ne edicionin e tij te 6 - te.Ftohen poetet shqiptare, kudo qe ndodhen, te marrin pjese ne kete konkurs te veçante!Krijimit te dergohen brenda dates 21 dhjetor 2012 ne adresat elektronike ...

Konkurs për përzgjedhjen e realizimeve skenike

Këshilli Organizativ i Manifestimit Tradicional Kulturor "Flaka e Janarit 2013" me rastin e organizimit të Festivalit të Dramës Kombëtare “Talia e Flakës” në Gjilan, shpallë:KONKURSpër përzgjedhjen e realizimeve skenike të Teatrove profesioniste nga mbarë trevat shqiptare për Festivalin e Dramës Kombëtare “Talia e Flakës 2013”Përzgjedhjen e pesë (5) shfaqjeve do ta bëjë Selektori i Festivalit/pas ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese