E merkure, 26.02.2020, 01:20 PM (GMT)

Aktualitet » Njoftime

Zyra Ipeshkvnore: Ftesë për media

Pas kremtimeve jubilare të dhjetë vjetorit të Lumturimit të Nënë Terezë, 1700 vjetorit të Ediktit të Milanos dhe Vitit të Konstandinit, si dhe përurimit të Katedrales, Ipeshkvia e Kosovës bën bekimin e Kumunarës së parë të Katedrales Nënë Tereza...

Konkurs letrar për poezi

Njoftojmë të gjithë krijuesit letrar, kudo që jetojnë dhe veprojnë se; miqtë e heroit Kombëtar Sali Çekajt në bashkëpunim me Shoqatën Humanitare "Sali Çekaj" në Zvicër dhe në Gjermani, kanë vendosur të botojnë një antologji me poezi kushtuar heroit Sali Çekaj...

Fushat zgjedhore për mikun e shqiptarëve z. Weiß

Shumë të nderuarit zonja dhe zotërinjëJam tepër i gëzuar që ftesës sime ju ka përgjegjur kryetarja e CDU-së ,Kryeministrja e vendit tonë Zonja e nderuar Merkel, e cila viziton rrethin tonë në një takim parazgjedhor ...

"Bone Festival" kërkon një grup iso-polifonik shqiptar

Organizatorët bëjnë të ditur se në kuadër të një projekti artistik që do të shfaqet në këtë festival në Bernë ata janë duke kërkuar një grup këngëtarësh polifonistë profesionalë apo amatorë. Sipas organizatorëve, grupi do të bashkëpunojë duke kënduar disa ...

Festivali Ndërkombëtar i Letersisë për të Rinj

Gjate diteve te Lestivalit,tashme tradicional per letersine,  ojq Prokult do te  ndaje njembedhjete (11)  çmime per te tre gjinite letrare si drame, tregim i shkurter dhe poezi te gjitha keto me shifer. Kete vite do te ndaj edhe dy qmime speciale si ...

Agjendë e përbashkët e krijuesve

Agjendë e përbashkët e krijuesve gjegjsisht poetëve të Diasporës: Lidhja e Shkrimtarëve, Artistëve dhe Krijuesve Shqiptarë – Gjermani Lidhja e Shkrimtarëve dhe Krijuesve Shqiptarë “Aleksandër Moisiu” – Austri ...

Lulaj & Qyqalla: Takim poetik dhe promovime

Lidhja e Shkrimtarëve, Artistëve e Krijuesve Shqiptarë në GjermaniNË KOORDINIM ME  DREJTORATIN PËR KULTURË RINI SPORT NË DEÇANORGANIZOJNËTAKIM POETIK dhe PROMOVIME:Neki LULAJ: “BALADA E HESHTJËS ...

Kallëzim Penal nga Lëvizja për Bashkim

Nesër, më 03.7.2013, në ora 10:00, subjekti politik Lëvizja për Bashkim, dorëzon Kallëzim Penal në Prokurorinë Themelore të Prishtinës, kundrejt  Komisionit Qendror të Zgjedhjeve!Kallëzimi bëhet mbi dyshimin e arsyeshëm, se KQZ në dëm të Buxhetit të ...

Ftesë - ''Sofra Poetike''

Qendra kulturore shqiptare "Migjeni" në Borås, Suedi, organizon manifestimin letrar me titull ”Sofra poetike”, që në të ardhmën do jetë një manifestim tradicional për klultivimin dhe ruajtjen e poezisë shqipe në mërgatë. Në këtë manifestim ...

Ftesë nga të Përndjekurit Politikë

Në  kuadrin e fushatës së zgjedhjeve parlamentare shoqatat e të përndjekurve  politikë të Shqipërisë organizojnë ditën e martë date 18 qershor  2013,  ora  12.oo, në sallën e Teatrit të Operas dhe Baletit, takimin  e  të  përndjekurve  politikë  me  temë:Përpara drejt fitores ...

Ftesë për takimin me Kadarenë në Köln, 15.06.13

Der Totalitarismus ist vorbei, die Wunden bleiben: Nicht alle haben sich innerlich befreit. Das weiss Ismail Kadare. Er ist einer der Grossen der Weltliteratur, Kandidat für den Nobelpreis. Und kommt aus einem kleinen Land: Albanien...

Promovohet libri i Pettifer: Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Ju ftojmë që nesër (04-06-2013) me fillim nga ora 14:00, të jeni në Fakultetin Filozofik me ç’rastë do të bëhet promovimi  I librit me titull: Ushtria Çlirimtare e Kosovës – Nga një luftë e fshehtë në një kryengritje të Ballkanit 1948-2001, me Autor James Pettifer...

1 Qershor - dhuro gjak për fëmijët

Me 1 Qershor do te organizohet aktiviteti Dhuro gjak per femijet perpara New Bornit. Do te doja qe permes informimit te me ndihmonit ne shperndarjen e informacionit deri te njerezit qe deshirojne te japin lengun e tyre ne sherbim te femijeve...

Londër: ''Mjeshtri i Madh'' Kreshnik Qato në ring!

Kampioni ynë Kreshnik Qato - ''Shqiponja'', i sapo nderuar nga Presidenti Nishani me titullin ''Mjeshtër i Madh'', do të zhvillojë ndeshjen e radhës më 1 qershor 2013 në Bethnal Green, Londër.Mos e humbisni Fitoren e Shqiponjës! ...

Njoftim: ''Dita Kombëtare në Ndihmë të Jetimëve''

Në kuadrin e 20 Majit, "Dita Kombëtare  në  Ndihmë të Jetimëve",  Instituti Kombëtar i Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, do të organizoj me këtë rast  një drekë të madhe (veprimtari)  Humanitare - Ftestive - Sensibilizuese  me ...

Ftesë - promovohet ''Nuse në derën e hasmit''

Diten e marte, me 21 maj, 2013, ora 11.00, Instituti i Librit dhe i Promocionit "TOENA" organizon ne Ministrine e Turizmit, Kultures, Rinise dhe Sporteve, salla "Tefta Tashko ne Tirane, paraqitjen e librit tim te ri, romanin: "Nuse ne deren e hasmit" ...

Njoftim për organizim sportiv në Zvicër

Për dërgimin e të dhëna për secilin ekip, për pjesëmarrje në takimin garues sportiv: TOP KËMBE, për moshatarët  prej 8 – 13 vjeç, që do të mbahet  më 16 qershor 2013, në ora 9:30   Adresa e fushës sportive: Sportstrasse 8    4552 Derendingen / SO  Organizimi i garave sportive bëhet në bashkëpunim mes ...

Ftesë nga BISHZ

Ftesë për pjesëmarrje me referat apo kumtesë në Tryezën e Organizuar nga BISHZ-së, për çdo vjet në Qershor, me trajtimin e temave të ndryshme, në shenjë nderimi të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese