E merkure, 06.12.2023, 07:03 AM (GMT)

Kerko: gjon keka

Libër i ri i autorit Gjon Keka: Kombi shqiptar dhe fati i tij

Historia tregon se çfarë është një komb, si e ka nxjerrë në dritën e kohëve identitetin e tij, dhe a e ka ruajtur ai komb apo popull nderin, lirinë dhe të vërtetën e tij. Dhe, siç do të thoshte Schiller: “Kombi është i pavlerë, nëse nuk e jep gjithçka për nderin e tij!”. Por një gjë e tillë nuk mund t’i...

Gjon Keka: Një dorshkrim i rrallë mbi historinë e Gjergj Kastriotit

Se fama e mbretit Arbëror Gjergj Kastrioti i ka tejkaluar shekujt, kohërat dhe kufijtë e kombeve të botës ,shihet nga mënyra se sa shumë autor,kronist,e studiues të historisë të popujve të ndryshëm të botës kanë shkruar për të, madje kanë lënë edhe dorshkrime me vlërë të cilat na shërbejnë...

Gjon Keka: Me rastin e pëvjetorit të 32 të themelimit të LDK-së

Siç shkruante shkrimtari, filozofi dhe poeti gjerman Johann Gottfried von Herder:“Pa entuziazëm nuk ndodhi asgjë e rëndësishme në botë... Njerëzimit i kontribuan ata, të cilët në fillim u morën si ëndërrues. Përkundër gjithë ironisë, përkundër çdo përndjekjeje dhe nënçmimi, ata vazhduan zotimin e tyre... ecën dhe ...

Gjon Keka: Vera jonë arbërore

Meqenëse jemi në prag të Krishtlindjes dhe Vitit të Ri, edhe vera është pjesë e pandashme e këtyre festave dhe jo vetëm për festa por edhe si pije e preferuar.Ndërsa te ne si komb vera ka qenë pije tradicionale që nga lashtësia.Rrushi i maleve arbërore ishte shumë i vlerësuar dhe i dashur nga të lashtët tanë...

Gjon Keka: Perandoria otomane nuk i mbrojti trojet arbërore

Ka kohë që në mesin tonë si komb,dalin teza si nga disa renegatë e mbetje brenda trojeve arbërore ,por vijnë gjithashtu edhe nga jashtë ,pra nga politika turke se gjoja Perandoria otomane e ka mbrojtë kombin tonë nga copëtimet dhe nga ruajtja e identitetit dhe gjuhës.Por, faktet dhe e vërteta është ndryshe...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora