E merkure, 04.10.2023, 04:57 AM (GMT+1)

Champions League - Sezoni 1968 - 1969

Milani mund Ajax-in e talentit te ri, Johan Cruyff ne finale. Pierino Prati, nje tre-golesh si dhe Angelo Sormani shembin Ajax-in 4-1. Per Rossoneri ishte trofeu i dyte...

Champions League - Sezoni 1963 - 1964

Pas Milanit, eshte skuadra tjeter e Milanos, Interi qe shpallet Kampione Evrope. Interi mund Realin ne finale me rezultatin 3-1 me golat e Mazzola (2) dhe Aurelio Milani...

Champions League - Sezoni 1962 - 1963

Gianni Rivera, Cesare Maldini, dhe Giovanni Trapattoni... ishin 3 nga yjet e Milanit, kampionit te vitit 1963. Braziliani i Milanit José Altafini shenoi 14 gola ate sezon. Milani mund Benfiken ne finale me rezultatin 2-1 duke derguar per here te pare nje trofe  ne Itali...

Champions League - Sezoni 1961 - 1962

Benfika do te perseriste suksesin e sezonit te kaluar duke mundur ne finale Realin me rezultatin 5-3. Juventus eleminohet ne cerekfinale nga Reali me play-off, pasi Reali fiton ne Torino 1-0 dhe Juventus ne Madrid me te njejtin rezultat.

Champions League - Sezoni 1960 - 1961

Kete here fitues nuk ishte Reali, por Benfika e Lisbones (Portugali), e cila mundi ne finale Barcelonen me rezultatin 3-2. Golat nga José Aguas, Mario Coluna dhe autogoli i Antonio Ramallets, mjaftuan  qe portugezet te shpalleshin per here te pare Kampione te Europes...

Champions League - Sezoni 1959 - 1960

Ishte viti qe Real Madrid do te fitonte titullin e peste radhazi duke mundur ne finale me rezultatin e thelle 7-3 Eintracht-in e Frankfurtit. Eshte nje nder finalet me spektakulare gjate te gjitha kohrave. Perpara 127 000 te pranishmeve ne Hampden Park (Skoci), Puskás dhe Di Stéfano ndane mes tyre 7 gola...

Champions League - Sezoni 1958 - 1959

Sezoni 58/59 do te rikthente finalistet e pare e kompeticionit ne finale, Real – Reims. Dominimi i Realit do te vazhdonte pasi Reims thyhet 2-0 ne finale me golat e Enrique Mateos dhe Alfredo di Stéfano...

Champions League - Sezoni 1957 - 1958

Reali e fitoi titullin Kampione te Evropes per here te trete. Ishte viti i tragjedise kur humben jeten 8 futbolliste te Manchester United, pasi mundin Crvena Zvesda-n ne cerekfinale, nga nje aksident ajror...

Champions League - Sezoni 1955 - 1956

Idene per krijimin e Liges se Kampioneve te Evropes e kishte editori i gazetes sportive franceze, L'Equipe, Gabriel Hanot. Kerkesa e tij ne dhjetorin e vitit 1954 per te krijuar nje lige evropiane me kampionet , u prit me entuziazem nga...

Kush na ka qeverisur këta 100 vjet

Ato ditë që Bamir Topi ulej në Poltronën Presidenciale, në njërën prej shumë analizave që mbushën gazetat, shkruhej për të, duke e cilësuar si të pestin President të Shqipërisë. I bie telefonit të shkrojtësit, mik i imi dhe i them se e kish gabim, pasi Topi ishte i gjashti, se edhe Zogu kishte qenë...

12-vjeçari shqiptar, kampion pingpongu në Greqi

Ka ardhur me pushime në Sarandë, i shoqëruar nga e ëma dhe i vëllai më i madh. Kostandin Koçi, është një fëmijë i moshës 12-vjeç dhe më shumë e ka përqendruar vëmendjen tek lojërat dhe lëvizjet e bashkëmoshatarëve të tij, sesa tek biseda që...

Ahmeti: Shqipja do jetë me domosdoshmëri gjuhë zyrtare

Kryetari i partisë shqiptare në opozitë në Maqedoni, Bashkimi Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, në përvjetorin e gjashtë të firmosjes së Marrëveshjes së Ohrit, shpreh pakënaqësinë e tij për moszbatimin e kësaj marrëveshjeje...

Robert Redford, "diellori" 70 vjeçar i Utah

Është përpjekur të jetë thjesht dhe tërësisht Robert. Aktori i famshëm, me temperament të gjallë dhe të fortë, e padyshim edhe i pashëm, në fakt ka arritur të eksplorojë më së miri në vetvete. Një "kureshtje" e përmbushur kjo, të paktën...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora