E shtune, 23.09.2023, 04:18 AM (GMT+1)

Search by date: 9/9/2023

Visar Zhiti: Shtëpia me gjethe

Takimi u bë në “Shtëpinë me gjethe”. E dija ç’ishte ai muze në Tiranë, kishte një hije të zymtë për mua dhe një mister tragjik që s’i kishte ikur a nuk do t’i ikte kurrë. Sigurimi i tmerrshëm i Shtetit aty bënte përgjimet me aparatura të sofistikuara e të shtrenjta për vendin, aq shumë të varfër, të mbyllur e me diktaturën...

Kalosh Çeliku: Hojdodolja

Hojdodolen, ndoshta: kutadi Unë, e kam palluar mesdite para syve të partive politike me raki rrushi. Ose, Dy shtama me verë Di. Jo, pse e desha Unë aq shumë si mike besnike, por Nëna Parti ma dha “dhuratë” për poezi erotike si rrufjane e Policisë Letrare. Edhe, pse: Hojdodolja, nuk është mike besnike, por grua llafazane...

Fritz Radovani: Pse vetem Shkodra?! (XVI)

Në Festivalin folklorik të Gjinokastres i zhvilluem sivjet, më ka ra në sy paraqitja e grues shkodrane, e kerkueme, si thonë, në veshjen e saj, pa brenavekë fill në këmishë e tlina.Nji paraqitje e tillë e kerkueme nuk dihet perse e me ç’ qellim folklorik ka pasë jo pa arsye, nji gjykim të randë...

Idriz Zeqiraj: Ngulfatja e Kosovës nga BE dhe SHBA, me Asociacionin e stisur!

BE-ja dhe ndërkombëtarët tjerë, përballë protestave të dhunshme, vandaliste e kriminale, të cilat kulmuan më 29 maj 2023, të organizuara nga Beogradi, në veriun e Kosovës, u gjunjëzuan dhe u poshtëruan keqas. Qysh në gurin e parë, në stupcin e parë, në plumbin e parë, ushtarakët e KFOR-it, Policia e EULEX-it dhe ajo e...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora