E shtune, 23.09.2023, 06:38 AM (GMT+1)

Search by date: 9/7/2023

Visar Zhiti: Festa e Nënë Terezës

Edhe këtë radhë mbërrita në Tiranë, në aeroportin “Nënë Tereza” në një datë festive, 5 Shtatori i Nënë Terezës, kur ajo para 7 vjetësh u shpall shenjtore… Dhe është festë zyrtare në Shqipëri, ditë pushimi.Në aeroport brenda kishte rrëmujë të madhe, por asgjë prej feste, dhe jashtë vargan veturash… Pasditja e vonë...

Ndue Ukaj: A gabon populli?

Në historinë e njerëzimit kemi mjaft ngjarje e shembuj në shenjë që provojnë se populli shpeshherë gabon dhe lehtësishët mund të manipulohet.Në antikë, historia e Sokratit e provon një të vërtetë të tillë dhe përgjatë historisë njerëzore, po ashtu kemi shembuj të shumtë që dëshmojnë se shumica, e identifkuar me...

Enver Bytyçi: “Të na japin, çfarë të na japin, veç të rrijmë rehat”!

“Le të na japin, çfarë të na japin, veç të rrijmë rehat”!!! Kjo ishte ofshama e një intelektuali nga Kosova gjatë një diskutimi debat saiI përket situatës në këtë vend dhe ngjarjeve në veri. Mendja intelektuale e një publicisti e thoshte me bindje  këtë aksiomë “të zgjidhjes” së konfliktit midis Kosovës dhe Serbisë...

Shefqet Dibrani: Gjurmëve të shkrimeve tona - Donika Papaj

Në vitin 2003, për rubrikën “Bota e fëmijëve”, kam realizuar disa portrete me fëmijët tanë në Diasporë. Një nga ata fëmijë ishte Donika Papaj, e lindur në Zvicër nga prindërit Ali dhe Shyhrete Papaj nga fshati Samadraxhë, komuna e Therandës. Vlenë të theksohet se Ali Papaj, për brezin e tij, ishte njëri nga studentët më të dalluar në...

Idriz Zeqiraj: Veteranët e rrejshëm, kategori e lirisë apo e hajnisë?!

Statuti i veteranëve është një krim në vete. Është bërë me qëllime të poshtra, me bazë mohimin e çlirimit të Kosovës nga NATO-pakti. Dhe, kryehorrat e këti ligji idiotesk, abuziv, hajnor e, mbi të gjitha, kriminal, u dakorduan ta rrisin, artificialisht, numrin e "luftëtarëve" nga 4.500 luftëtarë aktiv dhe 8 mijë periodik dhe emërgjencë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora