E shtune, 23.09.2023, 05:13 AM (GMT+1)

Search by date: 9/6/2023

Aurel Dasareti: Ajo çfarë është kaq fantastike me ty, gjyshe, është që ti më sheh!

Ka njerëz që hyjnë në jetën tonë dhe e lënë përsëri. Ka edhe njerëz që qëndrojnë për një kohë, duke lënë gjurmët në zemër. Dhe pas kësaj nuk jemi kurrë më të njëjtë. Sytë mund të buzëqeshin, goja mund të qeshë, por pikëllimi i zemrës nuk mund të shihet nga askush.Ndjenja e duarve të buta, historitë që rrëfenin me zëra të...

Fritz Radovani: Pse vetem Shkodra?! (XV)

Jo larg nga shtëpia ime në rrugen Badra, në Shkoder, në rrugen Marvukej, ka banue zonja Helena Luli (Mirakaj). Nana ime njiihej me zj. Helena që në kohen kur Ajo ishte e re dhe ishte nder mësueset e para në Shkoder.Ajo kishte natyrë joshëse dhe shumë terheqëse, e kjo më...

Nexhat Halimi: Nobelisti shqiptar

Silueta e paqartë ndiqte kolonën e përgjakur,të thyer nën retë e Likovicës së Gostivarit,Vagëllimë e ujit gjarpëronte shkrepje mijëvjeçare.Ngelnin  lart veç shkrepat e vjetër të Sharrit.Nata e vrarë, sytë e hutinit e shenjat e varrit. Me dhembjen e pashuar të etjes shqiptare...

Brahim Avdyli: Kur e keqja e mund njerëzoren në një qytet të lashtë të Dardanisë

Kjo kohë, koha e Ligë, sundon në truallin e vjetër të qenësisë sonë, e cila ishte dikur qendra më e madhe e thënieve të veta e të vërteta të kësaj treve, në vetëdijen europiane. Siç na e thotë autorja, Vlera Ejupi, në faqen 13, „shpejtësia maramendëse“ na e sjellë nëpër situata të cilat nuk mund t’i kapërdijmë...

Naim Aliaj: Poetët

Poetët janë si zotii madhi krijimtarëgjithçka jeton motiu janë kujdestarë Fuqia e tyrenë gdhendjen e fjalëspërtej çfardo ngjyrenjerëz të plejadës...

Vladimir Shyti: Mbretëria e errësirës

Marshon para, e veshur nën'urdhër,Mbretëria e errësirës me bes'të bindjes,Me ves' e rritën lulen mbretërore,Me "trima" ngritën majën e kështjellës. Bukur ja ngjyrosët nënës thinjat,Pa i'ja shikuar dertet e lotët,Vegjëlisë i ngulët në brinjë thikat,Vetëm për tu dukur para botës...

Kalosh Çeliku: Lugati

Im Atë, shpesh e përsëriste: politika, ta hanë edhe kokën. Shkak, që: politikanët për pushtet dhe pasuri, sot: e hanë njëri – tjetrin. Arsye, që nuk u mora me politikë, por me letërsi. Poezi. Libra të “rrezikshëm”, dhe publicistikë letrare. Shteg, pas “?uke”. Miqtë e mi besnik, i hëngëri politika. Pak veta, ende janë gjallë Ditën e Sotshme...

Atdhe Geci: Poeti, gjeniu endacak

Në  poezi  është  gjaku  imAtdheu i  të  tëra kohëravesa herë qan a ngec historiaveton dhe  bubullon poezia. Midis  ajrit, frymës   e  ujit,midis bimëve dhe  bëmavejeta jonë jo  rrallë  pluskonnë heshtje  dhe  pa  beteja...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora