E shtune, 23.09.2023, 06:24 AM (GMT+1)

Search by date: 9/5/2023

Xhelal Zejneli: Albanofobia serbe

Albanofobia, përkatësisht ndjenjat antishqiptare, në Serbi janë tejet të përhapura.  Urrejtja ndaj shqiptarëve më së shpeshti ndërlidhte me konfliktin serbo-shqiptar. Albanofobia manifestohet në stereotipat dhe në paragjykimet negative ndaj popullit shqiptar si dhe në diskriminimin e shqiptarëve. Po qe se ndërlidhet me...

Kadri Tarelli: Kuvendi Poetik 'Muza Poetike Budjane'

Dy Shtator 2023. U nisëm herët nga Durrësi, për të marrë pjesë në Festivalin e shtatë “Muza Poetike Budjane”, që organizoi klubi letrar “Pjetër Budi” i Matit. E dinim se gjithçka do të shkonte më së miri, të bindur nga serioziteti dhe përkushtimin e drejtuesve të këtij klubi, shkrimtarit të palodhur Hamdi Hysuka, poetes së talentuar Lindita Doda dhe sekretarit Fatmir Neli...

Ndue Ukaj: Gonxhja jonë i sfidoi të gjitha llojet e kujfijve

Nëna Terezë përgjatë jetës së saj tokësore e valëviti flamurin më të bukur që ekziston në botë: atë të dashurisë njerëzore, të mbushur me mirësi dhe bamirësi, pa harta e pa kufij.Sepse, ajo ishte zemërmadhe e në tëgjetën strhë dhembjet e vuajtjet më të skajshme njerëzore...

Florim Zeqa: Kush po e vret dialogun!?

Deklaratës së Presidentit Macron për mundësinë e pezullimit të vizave për Kosovën si shkak i mospërmbushjes së obligimeve të Kosovës për Marrëveshjen e 19 Prillit 2013 për themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe, i është përgjigjur presidentja Vjosa Osmani “nëse merr masa kundër qeverisë Kurti...

Shefqet Dibrani: Nëna nuk e do peng shpirtin tim?!

Dardan Berisha, ka arritur për të ndërtuar figurën e Nënës gjerë në simbol të shenjëtrimit, përkatësisht GURI ku ai lutët është tempull i hyjnishëm. Ky artikulim sa metaforik po aq simbolik është variant i ri, i atyre këngëve dedikuar nënave që zakonisht i këndojnë bijtë e tyre poet, kur ato nuk janë gjallë...

Meti Rexhepi: In Memoriam - Sejdulla Kadriu (1957-2023)

Një njeri nga më të mirët e racës njerëzore paska ikur nga kjo botë,  shoku ynë çdo herë i dashur Sejdulla Kadriu!... I ndjeri Sejdulla Kadriu kurrë nuk iu nda të mirës dhe dashurisë për atdheun... Dhimbja nga dhuna e armikut asnjëherë nuk e la të qetë por, Sejdullau e përballoi në çdo mes, si në mjedisin familjarë, ashtu edhe mes shokësh e...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora