E shtune, 23.09.2023, 04:56 AM (GMT+1)

Search by date: 9/4/2023

Sabile Basha: Lekuidimi i Hasan Alisë - Remnikut

Pas një veprimtarie të bujshme patriotike të NDSH-së, dhe pas një përcjelljeje të gjatë e të gjithë anshme të organeve të ndjekjes, ilegalja shqiptare duke e parë se veprimtaria e mëtejshme në kushte të reja ishte e vështirësuar, krerët e saj filluan që të kenë si opsion  edhe propozimin të dal nga një pjesë e krerëve atdhetarë...

Albert Vataj: Shqiptarja e Shenjtë, sot 7 vite

Më 4 shtator 2016 Nënë Tereza u shpall shenjtore. 7 vjet pas kësaj ngjarjeje, bota vijon të pyesë: “E kush është kjo grua?”…. Kësaj pyetje po përpiqemi t’i japin përgjigje në tre vjetorin e shenjtërimit të Gruas më të përvuajtur, e njëkohësisht, më të famshme të gjakut shqiptar që, kur t’i ngulte sytë, të shikonte në shpirt...

Kalosh Çeliku: Fabrika e poetëve

Përçudi, falë ndihmave finianciare të partive politike me institucionet e shtetit të “përbashkët, Sot edhe përvjetoret përkujtomore të personaliteteve historike shënohen me kokteje “hallall”: një shishe ujë gline, Coka - Cola, Fanta, ?aj Rusi... Dhe, nga një kifle mbi tavolinë. Moti kohë i kemi harruar këmbët...

Florim Zeqa: Thyerja e shpresave krim politik!

Secili njeri dëshiron të jetojë i lirë në vendin ku ka lindur dhe është rritur, ngase aty e ka familjen, rrethin dhe shoqërinë, i ka rrënjet, kujtimet e rrites dhe ngritjes profesionale, aty i ka edhe ëndërrat për ardhmëri. Por ajo që po i ndodhë të ardhmes së rinisë sonë në Kosovën e pavarur është për t’u vajtuar!...

Ndue Dedaj: Promovim ndryshe i trashëgimisë kulturore dhe turizmit

Eralda Baze, një shkrimtare e re, autore e dy romaneve, me profesion inxhiniere ndërtimi dhe njohëse e disa gjuhëve të huaja, së bashku me një grup të vogël promovues, shkon kudo nëpër Shqipëri, vesh së pari kostumin tradicional të trevës dhe, ashtu, herë si malsore me xhubletë e herë si skraparlie, përmatare, hasiane...

Atdhe Geci: Në ditë e gjuhës shqipe

Njeriu qenie është gjuhë e identitetNjeriu qenie është autor i alfabetitNjeriu qenie është gjuha që e fletNjeriu qenie është gjuha e shkruar. Në gjuhë bëjnë jetë të tëra kohëratgjuha dhe shkrimi ndriçojnë njëjtë,dëgjojeni zërin e dritës së vargjevegjuha është vetëdije dhe ndërgjegje...

Arsim Kajtazi: Meditimi transcedental poetik

Shkrimi i poezisë dhe komunikimi intensiv poetik nërrjetet sociale kibernetike, siç është edhe"Facebook" , ka vite që praktikohet edhe ndër ne .Edhe shkrimtari tashmë i shquar Remzi Limani, menjë opus të gjerë krijues letrar, është ndër të rrallëtqë këtë e ka preferuar që më parë, po edhe...

Jaho Brahaj: Gurvarri nga Trojet Ilire

Simbolet pasuri e botes shpirterore me besime, kulte e mite te parardhesve: Gjarperi, Zvastika, simboli i pasosshmerise se kohes dhe hapsires (e shkuara dhe e ardhmja ne harmoni). -Kali qe tregon stausin, por dhe roje e pandamun...

Jusuf Buxhovi: Ilirët dhe etnogjeneza kroate

Etnogjeneza e kroatëve është e lidhur me Ilirët. Këtë përfundim sjell libri i Mishko Erakut “Ilirski krugovi zivota” (Rrathët e jetës ilire), duke u përqendruar te mbretëria e Ardëve (nga shekulli IV para erës sonë deri te shekulli I i erës sonë), ajo e Doarsëve, e Autoriatëve, Dalmatëve dhe e...

Kastriot Dervishi: Makina e shkrimit që shkruante italisht

I burgosuri Ndoc Misloca tregonte se si kryehetuesi i Degës së Punëve të Brendshme Durrës, Nazmi Brinja, e kish torturuar me ditë të tëra, duke i kërkuar makinën e shkrimit me të cilën Ndoci, i shkruante letra kunatit të tij në Itali. Ndoci pohonte se letrat i shkruante me makinën e shkrimit që ndodhej në zyrën e tij, ku ai punonte...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora