E shtune, 23.09.2023, 06:09 AM (GMT+1)

Search by date: 9/3/2023

Fotaq Andrea: Pena të arta franceze për shqiptarët (3)

Duke përvijuar këtë Hyrje, autori jep një tablo të përgjithshme historike të Shqipërisë nga koha e mbretit Gent gjer në ardhjen në fuqi të sulltan Muratit II dhe pushtimin e trevave shqiptare, për të pasqyruar kështu atë trashëgimi epike mbi të cilën do përkryej e lartohej figura madhështore e Skënderbeut...

Lutfi Alia: Vitet e fundit të Gjonit II Kastrioti

Në vitin 1500, mbreti Federiko Aragona, u ndodh përballë komplotit të kushëririt Ferdinandi II Aragon, i cili më 11 nëntor 1500 kish firmosur në Granata traktatin sekret me mbretin francez Luigji XII, për shpërbërjen e mbretërisë së Napolit, të cilën e ndanin mes tyre. Kampanja, Abruco dhe natyrisht Napoli i kalonin Luigjit XII...

Entela Binjaku: Personalitete që frymëzojnë

Më 31 gusht 2023 në sallën e konferencave të Hotel "Fierit" u mbajt veprimtaria kulturore me titull: "Personalitete që frymëzojnë”. Ky takim i organizuar nga Fondacioni “Harriet Martineau” ju kushtua dy figurave të komunitetit arumun të qytetit të Fierit të ndarë nga jeta: Prof. Dr. Thanas Fureraj dhe Thoma Binjakut...

Kalosh Çeliku: Mjekërbardhi Xha Deralla

Xha Deralla lindi në vitin 1842, dhe sipas amanetit që e la përsëgjalli: mos ta përcjellin rrugës pranë xhamisë ku e priste Xhebrahili ta fus në “Xhehnem”, por rrugës pas “?uke” t’i futet tinës në “Xhehnet”. Dhe, iku nga kjo botë në vitin 1950. Një vit para lindjes time në Katund?! Pasardhësit të humorit dhe satirës. Autorit të librave...

Albert Habazaj: Nderimi i Bektash Petoshatit dhe amaneti i tij për detin

Në këtë kohë ende të paqartë, kur qan Shqipëria se ikin shqiptarët e kur përcillet një meteor nga shtëpia, qajnë familjarët, vlen më shumë që ne ta shikojmë njëri-tjetrin në sy, ta duam si familjarin tonë të mirë edhe atë që nuk e kemi gjak, të japim e të marrim më shumë dashuri me...

Bashkim Saliasi: Shoku im Vasil!

Me Vason u njohëm kur shkuam ditën e parë, në ILP Shkodër, si student të degës biologji-kimi në vitin 1975.  Në planifikimin e vitit shkollor ‘75-‘76, drejtoria e ILP Shkodër, kishte vendosur që, dega matematikë dhe letërsi të tre viteve, të...

Frank Shkreli: Papa Françesku në Mongoli, pritet nga Motrat e Shën Nënë Terezës

Papa Françesku arrijti të premtën në Mongoli, vizita e parë në historinë e papëve të Romës në atë shtete të Azisë, një vend ky pa dalje në det që, gjeografikisht, shtrihet midis dy fqinjëve të mëdhej, Kinës dhe Rusisë – dy shtete këto me të cilat Vatikani ka pasur dhe vazhdon të ketë marrëdhënie të acaruara...

Sevdail Hyseni: Libri me aforizma i Halim Hasanit, vjen edhe në gjuhën angleze

Këto ditë, doli nga shtypi libri me 1500 aforizma, i autorit Halim Hasani, përkthyer në gjuhën angleze nga Avni Islami, i cili u botua në kuadër të shtypshkronjës “Lena Graphic” në Prishtinë.Autori nga Dobrosini, Komuna e Bujanocit, Halim Hasani, tashmë është i njohur në letrat shqipe, me krijimin e...

Përparim Hysi: Ku t'i gjejë njerëz të tillë?

Ka një referencë a dëshmi nga GREQIA e LASHTË: Demosteni me qiri në dorë kërkonte të gjente njerinë. Dhe unë, tani 80-vjeçar, dua të bie për lexuesit ca NJERËZ që më nuk ua gjen të gjajshmit. Këta që do bie për lexuesit, ngaqë shkenca ka përparuar, do ishte mirë të"klonoheshin"...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora