E marte, 28.11.2023, 11:55 PM (GMT)

Search by date: 9/26/2023

Vilhelme Vrana Haxhiraj: Ditë zije, jo vetëm Dardania, por gjithë Kombi shqiptar

U bëj thirrje gjithë shqiptarëve kudo që jetojnë e punojnë në botë, duhet të ngrehin zërin kundër veprës kriminale të terrorizmit fetar-ortodoks serb që morën jetën e oficerit shqiptar Afrim Bunjakut në Dardaninë Veriore.Afrim Bunjaku, ky shqiptar, bir shqiptarësh autoktonë qysh nga fillimi i jetës mbi tokë...

Klajd Kapinova: Mbyllja si Parathënie e Gegnishtes fatkeqe

Autori i shumë librave seriozë historikë etj., studiuesi dhe publiçisti cilësor dhe bashkëkohor Kastriot Myftaraj, i del zot gegnishtes, sepse vetë gegët duan të fshehin të vërtetën e tyre historike, mbasi i ekspozon ato gjatë dekadave të kaluara si bashkëfajtor të gjuhës së tyre amtare gegë...

Florim Zeqa: Vjosa e ftohtë nuk e ngrohu dot zemrën e Fatlumit!

Afrim Bunjakun nuk e bën hero dekorata e presidentes dhe as “Lotët e Krokodilit” të saj dhe tjerë liderëve shtetëror, por vepra e tij heroike në përballje me forcat terroriste serbe!Në lamtumirën e fundit të policit Afrim Bunjaku, ju ranë maskat liderëve shtetërorë!Liderët e shtetit ose janë mashtrues dhe hipokrit ose janë...

Enver Bytyçi: Edi Rama me futnotë për Kosovën! Por dialogu përfundoi sot në Zveçan!

Edi Rama foli diku nga dreka për aktet terroriste që miku i tij i ngushtë, Aleksandër Vuçiç, ideoi dhe urdhëroi sot në veriun e Kosovës. Foli në momentin kur nuk dihej si do të përfundonte beteja mes terroristëve të Aleksandër Vuçiç dhe forcave të policisë së Kosovës! Më pas nuk u ndje më! Të paktën të thoshte ndonjë fjalë të mirë...

Kisha Ortodokse Kombëtare Shqiptare mallkon kishen serbe

Me vendim të Këshillit të Kishës Ortodokse Kombëtare Shqiptare dhe me bekimin e kreut të Kishës sonë, zotit at Nikolla Xhufka, është vendosur:1- Kisha jonë mallkon kishen serbe dhe kreun e saj, Patriarkun Profire.2- Ndarja kanunore me çdo kishë serbe në Serbi ose në mbarë botën...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora