E marte, 28.11.2023, 11:40 PM (GMT)

Search by date: 9/24/2023

Sabile Basha: Veprimtaria atdhetare e Prof. Kolë Parubit

Profesori-Atdhetar, Kolë Parubi, u lind në fshatin Dajç të Bregut të lumit Buna, më 22 nëntor 1906. Ai kishte të kryer studimet e larta fetare për prift katolik dhe ishte shugurua si i tillë. Mirëpo, Kolë Parubi në ndërkohë dashurohet në Zinën, me të cilën shpejt u martua, dhe me të, patën një vajzë, të cilën e kishin pakësuar Nineta...

Lutfi Alia: Emigrimi në Itali i Andronikës dhe i Gjonit II Kastrioti

Vdekja e papritur e Gjergj Kastriotit më 17 janar 1468, e tronditi Arbërinë, Andronikën, djalin, si dhe të afërmit e tyre, mbarë arbërinë, ashtu si preoku-poi shtetet europiane, sidomos mbretërinë e Napolit, Vatikanin dhe Venedi-kun. I pari dokument që njoftoi vdekjen e Gjergj Kastriotit  është letra e ambasadorit të Milanos në Venecia, Girardo De Collis...

Enver Bytyçi: Armët u shkrepën, shqiptarët duhet të bëhen bashkë!

Armët dolën në shesh të betejës. Një polic shqiptar u vra dhe një tjetër u plagos në komunën e Zveçanit. Serbia dhe Aleksandër Vuçiç me kohë i kanë shpallur luftë Kosovës. Çdo ditë ata kanë kërcënuar territorin, rendin, sigurinë, paqen në Kosovë. Në emër të territorit, të pushtimit të tij. Serbët i shkrepën armët dhe qëlluan njësoj si dhe në dy...

Kalosh Çeliku: Patriotit të vonuar sot i doli gjumi

Moti kohë e njoh servilin e partive politike. E shëtiti Partia Komuniste nëpër redaksi me poste letrare si gazetar dhe redaktor. Herë si “patriot” shqiptar, herë si “krijues” i “pavarur” në mjetet e informacionit të pavarura, herë “musliman me Din e Iman” nëpër institucione fetare. Herë, patriot i vonuar në gjirin e partive politike...

D. Hadri: Pierfranko Bruni - Fitues i Çmimit 'Naim Frashëri'

Poeti italo/arbëresh nga Kalabria, Pierfranko Bruni, është fitues i çmimit të madh "Naim Frashëri" të Edicionit Jubilar të 27-të të Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë "Ditët e Naimit". Ky është vendimi i Jurisë së Festivalit i përbërë nga studjuesit e letërsisë, Prof. Dr. Ymer Çiraku (kryetar), Prof. Dr.  Vebi Bexheti...

Hajri Shehu: Recension i fjalorit frazeologjik të gjuhës shqipe të Prof. Dr. Eshref Ymerit

Thonë që fjalorët janë librat më të mirë që mund të shkruhen për gjuhën. Sepse fjalorët janë fryt i një pune të ngulët për qëmtimin e njësive që do të përbëjnë korpusin e tij, punë e cila zgjat me vite e vite të tëra, në mos me dhjetëvjeçarë. I tillë është rasti edhe i “Fjalorit frazeologjik të gjuhës shqipe”, që po i vihet në dorë lexuesit, i cili e ka...

Florim Zeqa: Në Rovato themelohet K.F. “Noli Ponteggi”

Ditë më parë, saktësisht më 15.09.2023 nën ombrellën e Federatës së Futbollit të Kosovës në Rovato u themelua Klubi i Futbollit “NOLI PONTEGGI”. Ky klub i futbollit u themelua nga ish dy futbollist të dalluar në Kosovë dhe dy shokë të pandashëm edhe në emigrim, Arbër Llugaxhiu dhe Faton Berisha...

Mihal Gjergji: Itaka ime

Itakën me terr e mbuluanE kapur pas reve qëndronCa shira kujtimesh më zgjuanE shpirti te pragu lëngon Mes muresh të ngrëna, trishtimiKa zgjedhur si mike vetminëDhe pret të njoftohet varrimi(Mos ndjeni nga larg ulërimë?!)...

Kastriot Dervishi: Të internuar në Tepelenë

Në maj 1949 kampi i Beratit u zhvendos në fshatrat e Tepelenës (Veliqot, Turan). Në maj 1950 kampi u vendos në vendin që njihet sot, vend ku qëndroi deri në tetor 1953. Bashkëlidhur është njoftimi i një liste të internuarish në janar 1950. Siç shihet, moti i vetëm ishte nga arratisjet e njerëzve të...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora