E marte, 28.11.2023, 11:15 PM (GMT)

Search by date: 9/21/2023

Dritan Demiraj: Politika, policia, droga dhe dëmi që po i shkaktohet të ardhmes së vendit

Prej ditësh të gjitha mediat shqiptare me të drejtë janë përfshirë në analizën e lajmit rreth ekzekutimit të operacionit mbarëkombëtar anti-drogë ‘Tempulli’ gjatë së cilit u arrestuan 223 persona të gjithë anëtarë të rrjetit të shpërndarjes se droges në shkollat e mesme të vendit.Kryerja e këtij operacioni padiskutim që ka të gjithë...

Kimete Berisha: Morali, përtokë!

Nga idealet e larta, Albin Kurti  ka rënë në atë derexhe, që një shtrigë serbofile, që ua kthen buzëqeshjen sekrete vrasësve serbë (me të cilët kordinohet për 'vrasjen' morale të veteranëve të UÇK-së)....të luftojë me mish e me shpirt për ta penguar hetimin e vjedhjes së bukës dhe sheqerit nga qeveria e tij. Qe cili është ideali i Albin Kurtit sot...

Kalosh Çeliku: 'Coca Cola'

Duartrokitje! E ndërsyet Doktorziun, Hojdodolen, dhe Këlyshin me zgjebe me një asht në gojë. Po, çka iu desht edhe Xhadinë të ma ndërseni pas shpine, buçën partiake komuniste të Katundit?! Pak e kishit Patriotin e Vonuar, dhe Hoxhën e “Allahut” me sejmenë përmbrapa. Aty për aty, ku është Fusha e mejdanit...

Florim Zeqa: E dua Mitrovicën sa tërë Kosovën!

Kështu e quanin Mitrovicën e tërë Kosova në fund të viteve të ’80-ta, si sinonim me Grevën e Minatorëve të shkurtit të vitit 1989. Greva e 1300 minatorëve të Kosovës në vitin 1989 ishte një grevë urie e iniciuar nga punëtorët e Minierave të Trepçës më 20 shkurt 1989 kundër heqjes së autonomisë së Krahinës së Kosovës nga Republika Socialiste e Serbisë...

Romani “Lufta e pengjeve” i Gani Mehmetajt do të promovohet me 22 shtator në Tiranë

Shtëpia botuese tiranase “UETpress” ka botuar këto ditë romanin e ri “Lufta e pengjeve” të shkrimtarit dhe publicistit të mirënjohur shqiptar, Gani Mehmetaj.Romani do të promovohet të premten, 22 shtator 2023 në orën 13:00, në ambientet e Universitetit Evropian të Tiranës, në sallën  “Aula Magna”.Gani Mehmetaj ishte fitues i çmimit letrar “Kadare”...

Idriz Zeqiraj: OVL e UÇK të shkarkojë kryesinë e saj kundra-kombëtare

Pas çlirimit të Kosovës nga NATO-pakti disa komandantë të UÇK të LPK-së, nxituan për ta krijuar Shoqatën e OVL të UÇK-së. Dhe kjo Shoqatë, në koordinim, me SHIK-un, krijoi Shoqatat e ashtuquajtura "të dala nga lufta!" Të gjitha këto u futën nën ombrellën, çadrën e organizatës ilegale dhe kriminale "SHIK"...

Përparim Hysi: Tashja i Halimit

E quanin NESHAT, por i thërrisnin TASHE dhe i mbeti kështu sot e kësaj dite. Me TASHEN jemi vërsnikë dhe nga i njëjti fshat: nga fshati PETOVË në rrethin e FIERIT. E shkruaj me të madhe PETOVË, jo se jam vet nga ai fshat,  por ke pse të jesh krenar që je nga PETOVA. Aty e nja dyqind vite më parë, PETOVARAKËT (e shkruaj enkas me gërmë të madhe), groposën  të gjallë disa spahijë turq...

Meti Rexhepi: Një piknik me Rushitin

Rushitin mos e ha në syashtu si e sheh të hajthëmse këmbët e mbajnë  thellë-thellënë tabanët e Tij Ai kudo që hedh hapinnë betejat e pabujshme ngre lart lapsin mund ta shohësh të rrëzbiturnuk e shërojnë barnat e shpifurpor metaforatfushës Tij harlisur...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora