E marte, 28.11.2023, 11:02 PM (GMT)

Search by date: 9/20/2023

Sabile Basha: Mustafë Koka - Dora e djathtë e Hasan Remnikut

Mësuesi e patrioti i madh Mustafë Koka u lind më 1931 në fshatin Kokaj, komuna e Gjilanit. Ishte djali i Rushit Kokës dhe nënës Habibe. Shkollën fillore e kishte mbarua në vendlindje. Mustafa, si djalë i ri, fillimisht nuk tregoi ndonjë interesim të veçantë për politik, por kah fundi i luftës, iu bashkëngjit brigadës partizane të Shqipërisë dhe...

Albert Vataj: Faik Konica, ai që e promovoi flamurin tonë kombëtar

Ideali i lartë i Faik Konicës për ta mbrojtur dhe për ta bërë sa më të njohur flamurin tonë kombëtar bie në sy që në shkrimet e tij të hershme në revistën “Albania”, të cilën ai e themeloi dhe e drejtoi.Në shënimin “Flamuri kombëtar i Shqipëtarëvet” (“Albania”, 15 shtator 1901) në pyetjen e një...

Edison Ypi: Shega e Karavastasë

Këtë kokërr shegë e këputa me dorën time në një nga plantacionet oqeanike me shegë të Fermës "Agro Iliria" në Karavasta.E këputa me kujdesin që meriton Mbretëresha me kurorë, Hirësia e Saj Shega.Shega është e para Mbretëreshë me Kurorë e Botës.Sot të gjithë mbretërit dhe mbretëreshat janë ...

Klajd Kapinova: Dera e Madhe Fisnike dhe Bujare e Marash dhe Mri Dedja

Në Qendrën Kulturore “Nanë Tereza”, pranë Kishës Katolike Shqiptare “Zoja e Shkodrës” në Hartsdale, New York, u bë promovimi i librit luksoz me kopertina të trasha dhe voluminoz me 400 faqe, me titull sinjifikativ: “Mri Dedja e Mërrnaçajve, zoja e hekurt me shpirt florini”, të autorit dhe njëherazi...

Xheladin Mjeku: Imazhi i hijes në tri kohe

Ramë Oracën (1958) krijimtaria e tij letrare  për dekada e bënë të njohur për opinionin artdashës. Ai pas disa titujve në poezi, prozë, dramaturgji, vjen me librin e radhës ,,Kalorësi i hijeve”, që mund të konsiderohet ndër më të veçuarit në opusin e tij krijues, qoftë për tematikat që trajton, qoftë për vlerat estetiko-letrare që takojmë brenda kësaj lënde poetike...

Lekë Gjoka: Arsimi në Kçirë

Arsimi në Kçirë është i moshës së re, vetëm 84 vjeç. Kçirësit e donin një shkollë fillore, por as turqit as regjimet e mëvonshme nuk ia vunë veshin, se donin ta mbanin në errësirë, siç thoshte i madhi Noli: “Pranë sofrës i pangrenë, pranë dijës i panxenë, pranë detit i palarë, pranë drites, i paparë”...

Sotir Athanasi: Enigma e një romance Orjentale

Grupi i vizitorëve nga Athina mbërrijti në dalje të Xhamisë Blu. Gratë, kishin dorëzuar tashmë shamitë e kokës që iu dhanë drejtuesit në hyrje për të respektuar ritin fetar dhe ishin ende këmbëzbathura. Nxorën nga qeset e celofonit sandallet dhe nisën t'i veshin për të zbritur shkallët e shumta. Zhytja ende në atë mpirje që sjell perceptimi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora