E shtune, 23.09.2023, 04:38 AM (GMT+1)

Search by date: 9/2/2023

Visar Zhiti: Institucioni Maks Velo

…do të donim që sonte Maks Velos të mundej t’i uronim datëlindjen e 88-të pranë një gote me verë në studio në shtëpinë e tij, mes veprave të shumta, pikturë dhe libra dhe të dëgjonim pakënaqësitë e tij prej intekektuali të lartë, nevrikosej shpejt dhe po ashtu qeshte çiltër, çelej dhe dukej më i bardhëllemtë...

Edison Ypi: Dibra e Arbrit

Për qefin tim, me makinën time, me naftën time, me kohën time jam nis atje ku po nuk vajta fajin e kam vet, dhe ferri më pret.Brenda tunelit shpejtësia e lejuar është 70 kilometra në orë. Un banditi, un bastardi, un aventurieri, ja kërcas me 120 në orë prej qefit që nga Tirana në Kukës mundem me shku në më pak se 2 orë...

Jusuf Buxhovi: Miqësia me SHBA-të filloi në prill 1990 në Uashington

Në të vërtetë, vizita e senatorit amerikan Robert Dol në Kosovë paraqet një ngjarje të rëndësisme, që ka ndikuar me të madhe proceset e mëtejshme të angazhimit të SHBA-ve në mbrojtje të të drejtave dhe lirive të Kosovës në rrethanat e shpërbërjes së ish Jugosllavisë deri te ndërhyrja ushtarke e NATO-s në mars-qershor 1999 dhe shpallja e pavarësisë ...

Andi Bushati: Mos e shani Bashën, qeshni me të!

Pas maskaradës së fundit me flamurin dhe siglën e PD-së, shumica e atyre që e mbështetën Lulzim Bashën, kur vrau babain e vet politik, sot janë ndarë në dy grupime të mëdha. Të parët e kanë marrë seriozisht kuvendin e vulës të mbledhur këtë të shtunë. Ata kanë vënë kujën se si Luli ka zhdukur nga statuti fjalën dorëheqje...

Agron Gjekmarkaj: Lulzim Basha në 'festë syneti'

Në një “festë syneti” sot Lulzim Basha i cili foli per hapje të shoqates së tij u shpall i perjetshëm, i përgjithshëm dhe mori për vete një mori postesh imagjinare....Enver Hoxha i pat mbajtur per disa vjet postet kryesore të shtetit dhe të Partisë. Sekretar i Parë, Kryeminister, Minister i jashtem dhe i mbrojtjes. Pas vitit 1952 edhe ai...

Ndue Dedaj: Qielli më shami blu

Herë pas here shkëputet një yllMbështjellë me shirita të kaltër,Është ajo që ikën nga parajsa…Vjen të ndezë errësirën në tokë,Ta mbushë muzgjet me llampa. Endet sërish rrugëve të KalkutësErrësira bëhet me gjuhë lutje,Nata kërshëndellet në sytë e saj,Agon bota përherë e më e bukurE ajo prapë, drejt parajsës, si flutur…
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora