E marte, 28.11.2023, 11:08 PM (GMT)

Search by date: 9/19/2023

Florim Zeqa: ‘Supermani’ i bashkësisë së vogël shqiptare!

Dialogu i Brukselit i filluar si “teknik”, brenda pak muajsh ishte kthyer në dialog politik për pakicën serbe në Kosovë i cili po vazhdon edhe në ditët e sotme. Procesi i gjatë negociatorë në dialogun e Brukselit është kthyer në gogol për politikanët dhe një enigmë e madhe për Kosovën e lirë, të pavarur dhe njohur ndërkombëtarisht...

Gazeta Dielli (1989) për poezinë e Rudolf Markut

Shkurt, viti 1989:Po ngjitesha shkallëve të Bibliotekes Kombëtare, kur u ndesha përballë Nasho Jorgaqit, profesorin tim të letersisë Shqipe. Më ndalon. - E di se ‘’Dielli,, i Vatrës ka botuar diçka rreth teje?- më thotë, me një ton disi enigmatik.‘Dielli’ i Bostonit ishte njëra ndër gazetat që ruhej në Fondin e literaturës së ndaluar. Nuk lejohej ta merrnje pa patur autorizim. Por Vasilika Strakosha dhe Etleva Domi...

Visar Zhiti: Poezi dashurie në oborr

Nuk do ta besoja se ai takim aq i bukur, ashtu i natyrshëm do të ndodhte në Tiranë, në një lagje të zakonshme në oborrin e një shtëpie në mbrëmje.Aty është shtëpia botuese Berk dhe Znj. Anna Shkreli po na priste te porta. E para u fut Aida Baro, që do të drejtonte takimit, pastaj Eda ime dhe unë...

Enver Bytyçi: Demokracia shuhet edhe kur pushteti e media bëhen bashkë!

Mbrëmë thuajse të gjitha emisionet televizive të debatit e opinionit kishin në diksutim atë që tashmë e quajmë “çeshtja Beleri”! Në të gjitha rastet debati devijoi në kornizat e “patriotizmit” të shtirur. Madje edhe përkrahësit e Belerit ranë në kurthin e kësaj skeme, të përgatitur me shumë marifet nga vetë moderatorët...

Eshref Ymeri: Gjenerali që ia hoqi petën lakrorit rus

Ajo “peshorja tradicionale” e ka pasur dhe e ka  “selinë” para Kremlinit, në Sheshin e Kuq, ku çdo 9 maj transmetohen me bujë të madhe paradat ushtarake të ushtrisë ruse, me të cilat, në vetëdijen e naivëve perëndimorë dhe të rusomanëve të tjerë të Evropës, pa përjashtuar rusomanët shqiptarë, banda oligarkike...

Albert Zholi: Prof. Lush Susaj - Pajisjet e zyrave, zjarret dhe emërimet janë pjesë e korrupsionit dhe pandëshkueshmërisë

Zjarret masive në mbarë Shqipërinë po tregojnë se Emergjencat Civile u gjetën të papërgatitura për situatën dhe ende me mjete të amortizuara.Por dhe pse situata është shqetësuese shqiptarët heshtin edhe pse ju digjen përpara syve pyjet, vreshtat, ullishtet, blegtoria dhe banesat.Këto janë disa nga problemet që Prof. Susaj ngre në këtë intervistë...

Kimete Berisha: Abracadabra - Albin Kurti ju zhduk nga faqja e dheut!

- Abraham Linkoln ka kujtuar se 'armiku shkatërrohet duke e bërë mik', e Albin Kurti nuk humb kohë në shndërrime të tilla, pasi që ka aftësi ta zhduk armikun.- Sot e këshilloi opozitën të sillen mirë, nëse nuk duan të zhduken.Nuk u tha: nuk do t'i fitoni zgjedhjet, por u tha 'do të zhdukeni'...

Albert Vataj: Franc Kafka i shkruan të dashurës, Felice Bauer, 27 maj 1913

Jemi kështu drejt fundit, Felice, me këtë heshtje më largon dhe e thyen shpresën time për të vetmen lumturi që më është e mundur mbi dhe. Por përse kjo heshtje e tmerrshme, përse asnjë fjalë e dëlirë, përse e torturon veten për javë të tëra për mua, dukshëm, në mënyrë kaq të hapur?...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora