E merkure, 06.12.2023, 08:05 AM (GMT)

Search by date: 9/19/2022

Hazir Mehmeti: Lamtumirë yll, Irini Papa Leleku (Irena Papas)

Aktorja e madhe me origjinë arvanitase kaloi në amshim në moshën nëntëdhjetë e gjashtë vjeçare.  E ëma e saj ishte nga Epiri kurse i ati nga Shqipëria.   Ajo u lind në Athinë më 3 shtator 1926. Që nga mosha fëmijërore e nisi karrierën artistik si këngëtare dhe kërcimtare e talentuar. Talenti i saj...

Albert Vataj: Shkodër loce, andë marroke e dëshirimeve t'mija

Nadjeve çohet me nji dritë e tamëlcim qi vetëm andja e njerzishme e melhemi i hireve t'saj e mëkojnë ndër shikime qi e ledhin e dëshirime qi e ndezin. E prek zenitin e shndritjeve t'hyjshme ku derdhet, me dorën e vogë e buzën qi thith gjinin e nans.E shpalon dhe e kundron me mëtimin e ngjyrshëm t'luleve...

Dorian Koçi: Ktheni ploret o detarë...

Këto janë vargjet që i mungojne kështjellës së Porto Palermos . Ato ishin të gdhendura në hyrje të kështjellës, mbi portën kryesore . Autori i tyre është i panjohur por mendohet se janë të shkruara ndoshta nga Jani Vilarai apo Psalidha ne greqisht per Ali Pashë Tepelenën dhe te sjella kaq bukur ne shqip nga mesuesi Jani Pali nga Qeparoi ne vitet 30...

Vlash Prendi: Ëndërra të venitura

Kohët e fondit doli nga shtypi dhe u vu në qarkullim libri i dytë poetik i poetit tashmë të njohur nga Rugova, Ramush Nikçi “Shtigje ëndrrash të trishta”. Kur lexon vargjet e këtij poeti rugovas, kupton se kemi t? b?jm? me nj? poet t? afirmuar, sepse ai vjen para nesh, duke na befasuar me lirshm?rin? e t? shprehurit...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora