E shtune, 23.09.2023, 05:27 AM (GMT+1)

Search by date: 9/18/2023

Xhelal Zejneli: Barbaritë serbe ndaj shqiptarëve në vitet 1912-1913

Gjatë Luftës së Parë Ballkanike, më 23 dhe 24 tetor 1912, midis ushtrisë serbe dhe asaj turke u zhvillua beteja e Kumanovës. Sipas disa raporteve që i përmend në librin e vet publicisti vjenez Leo Frojndlih (Leo Freundlich, 1875-1953), pas fitores serbe në këtë betejë, ushtarët turq të vrarë janë varrosur në një gropë të përbashkët...

Kalosh Çeliku: Zgjidhja e problemit të Ballkanit nesër

Nuk është zgjidhje politike e Ballkanit me politikë Evropoiane të ndërkombëtarëve, as aleatëve historik të shqiptarëve. Aqmëpak, partive politike shqiptare: me këmbët dhe trutë në legen edhe sotekëajdite. Problem politik historik, të cilin nuk e kanë zgjidhur me shekuj.Nuk e them, për zgjidhjen e ?ështjes shqiptare. Luftërat ...

Ndue Dedaj: 'Autoportreti' i Pashk Përvathit, piktorit unik të vjeshtës

Piktorët zakonisht e lënë shëmbëlltyrën e vet në autoportrete, ai ato të Rembrandt-it, Vincent van Gogh-ut, Pablo Picasso-s etj., paçka se gjithnjë na është dukur e pamundur që ta zbërthejmë kodin piktorik të atij apo këtij piktori vetëm nga piktura. Arti i tyre e ka të ndryrë brenda pëlhurës misterin e krijimit. Pashk Përvathi nuk bën...

Sevdail Hyseni: Ujdia

Në takimin e BrukselitMidis palëve s’ka ujdi,Madje as MarrëveshjeMes Kosovës me Serbi. Kështu si ecën dialoguNjë hap para e dy prapa,Do të kemi vetëm sherrSe sa të mira nga Evropa..
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora