E shtune, 23.09.2023, 05:17 AM (GMT+1)

Search by date: 9/17/2023

Lutfi Alia: Imzot Mark Skura

Mendohet se ka lindur në Skuraj të Kurbinit në vitin 1593. Ishte frat i urdhërit françeskan. Fillimisht shërbeu ndihmësi i ipeshkëvit Gjon Kolesi dhe pas vdekjes së tij, u emërua Ipeshkëv i dioqezës se Arbërit (Albanisë), ku shërbeu deri në fund të vitit 1635 dhe ishte ipeshkëvi i fundit i kësaj dioqeze. Në një letër të 27 tetorit 1636, imzot Mark Skura shkruan...

Fotaq Andrea: Pena të arta franceze për shqiptarët (4)

Gijom Deping (1829-1901), studjues, anëtar i Shoqërisë së Gjeografisë së Parisit dhe korrespondent shoqatash gjeografike, autor i disa teksteve për historinë e ekspeditave detare, për figurat e shquara në lashtësi e në kohët moderne, etj. Në veprën e tij “Mrekullitë e forcës dhe të shkathtësisë, ushtrimet e trupit tek të Lashtët dhe tek Modernët”, e rëndit Skënderbeun ndër...

Blerim Latifi: Historiani britanik, whisky skocez dhe UÇK

Më ra këto ditë në dorë libri më i ri i historianit të njohur britanik Timothy Garton Ash, “Homelands - A Personal History of Europe”. Në këtë libër autori i trajton ngjarjet kryesore që shënojnë historinë europiane nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore deri në prag të agresionit rus në Ukrainë (2022)...

Visar Zhiti: Dhe u mblodhëm prapë

Do takoheshim paradite në baret jashtë te Pallati i Kulturës. Astrit Rama po na mblidhte, vinte nga Franca dhe s’ishim parë që nga epoka e burgut.Unë mbërrita i pari, kisha ngatërruar orarin. Ku të shkoja? Tryezat plot, lokalet të bukura si në metropol. Me to e kemi arritur Europën, thashë...

Kalosh Çeliku: 'Kryeministri shqiptar'

Avokati i Popullit dhe kandidati për kryeministër shqiptar i BDI -së, Naser Ziberi në një intervistë për Alsat thotë premtimet për kryeministrin shqiptar  nuk duhet të shkilen.“Një rregull parimor në politikë është se premtimet nuk...

Ndue Dedaj: Sot Shqipëria bëhet

Sot fillon shkolla dhe kur më mirë se në një ditë si kjo mund të thuhet, po, Shqipëria bëhet! Gjithmonë kështu ka ndodhur, edhe kur përgjatë mesjetës hapeshin shkollat në Durrës, Shkodër, Kurbin, Mirditë, Lezhë, Zadrimë, Himarë, Janinë, Pejë, Gjakovë, Prizren, Karadak, Janjevë etj., për të kulmuar me “Kuvendin e Arbnit” më 1703...

Enver Bytyçi: Albini përballë tre njërëzve që nuk e duan Kosovën!

Ata u ulën përballë njëri-tjetrit. Ishte 14 shtator 2023. Albini e pa në sy dhe Sandri papritur u ndodh nën trysninë e shkimit të kundërshtarit në dialog. Disa sekonda vazhdoi kjo sekuencë, sikur po luanin lojën e syve! Por këtë garë e ndërpreu Josephi. Paraqiti disa rregulla të bisedimeve dhe...

Gazmend Freitag me shkrimtarin Ismail Kadare

Pushimet verore të Gazmend Freitag në Shqipëri këtë herë nuk ishin vetëm për relaksim. Ai ishte edhe në një mision: t'i jepte portretin që kishte vizatuar shkrimtarit të madh dhe me famë botërore Ismail Kadare. Gazmendi u prit në rezidencën verore të Ismail Kadaresë në Durrës...

Vahit Nasufi: Jetën këngës ai kushtoi

Nga një rapsod i dalluar,Këngë t`bukura kem dëgjuar,Me zërin e tij melankolik,Këndon në zhanrin folklorik. Është i madh si këngëtar,Vepra plot një thesar,Me këngë mbushi një hambar,Shaban Baksi - këngëtar...

Florim Zeqa: Kur qan zemra e mërgimtarit shterret edhe oqeani!

Gjatë periudhës së luftës çlirimtare, në vendin e punës vetëm kur e godisja me kokë ndonjë trup të fortë zgjohesha shpejtë nga meditimi për vendlindjen, familjen miqt dhe shoqërinë.Vetëm ata që e kanë provuar, të tjerët nuk e kuptojnë dot këtë ndjenjë të thellë shpirtërore të mërgimtarëve.Zemra e mërgimtarit...

Atdhe Geci: Laurati

Liri,  çfarë  duhet  të  bëjmë  kurmungon  sovraniteti   i  atdheut,kur atdheu është i tëri n´prangapërgjigja është e thjeshtë, luftë!Për ta fituar fitoren  që  mungonpër ta rifituar atë që na e morënsërish po e përsëris, duhet luftë!Pra, të mos dehemi me fjalë kotpor na duhen strategë  të zgjuar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora