E shtune, 23.09.2023, 05:06 AM (GMT+1)

Search by date: 9/16/2023

Sabile Basha: Bedri Gjinaj - 'Djemtë me shkollë shohin me katër sy'

Mësuesi, patrioti i madhe Bedri Gjinaj, u lind më 21 maj 1913 në qytetin e Mitrovicës. Nga babai Ibrahim Vela. Babai i Bedriut ishte njeri që e donte shkollën dhe donte gjuhën shqipe, andaj dëshira më e madhe e tij ishte që ti shkollonte fëmijët, dhe shpesh thoshte se vetëm të shkolluar jemi të dobishëm për vendin. Andaj, me propozimin e Hasan Prishtinës...

Adil Fetahu: Statuti i Lidhjes së Dytë të Prizrenit

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, sidomos në vitin 1943/44, në trojet shqiptare të cilat ishin ‘’çliruar’’ nga okupimi sllav, por ishin pushtuar nga okupatorë tjerë: italian, bullgar e gjerman, u zhvillua aktivitet i ngjeshur politik dhe ushtarak, me qëllim të çlirimit dhe bashkimit kombëtar. U bënë përpjekje për...

Resmi Osmani: Në pritje të hënës

Muzg.I vetëm eci mendueshëm në shëtitoren e liqenit.Kanë rrjedhur dhjetë vjet, nga ajo mbrëmje maji, që ne të dy,ecnim mes muzgut mbrëmësor.Muzgu. Dita që tërhiqet, nata që vjen.Si për nje pershendetje të fundit, dita  derdh ende një tis drite të zbehtë,që sa vjen e shuhet, teksa nata me çap të ngadaltë...

Kimete Berisha: Shfaqjet e dështuara të Albin Kurtit!

1. Glauk Konjufca gjithmonë kujdeset që të na tregojë se çfarë ka dashur të thotë 'autori' Albin Kurti dhe qeveria e tij.- Hajdari e ka vjedhur bukën rezervë të popullit, pa qëllim të keq;(se edhe rruga për në ferr është shtruar për qëllime të mira)- Kusari s'ka bërë asgjë 'të keqe' kur ka negocuar me...

Kalosh Çeliku: 'Hasmi' i babait

Babai, shpesh ma përsëriste një thënje të tij antologjike: përderisa, të qajë Nana ime, më mirë le të qajë Nana yte. E dija, edhe: ku, e kishte porosinë asaj kohe. Ecte, me dy nagëntë në brez. Mollëkuqet e italjanit, dhe dy dardhat turke (“kashikarat” e serbit) në xhepat e strukes zezë nga...

Ndue Ukaj: Pse perëndimi i besoi Ibrahim Rugovës?

Me pak fjalë, krejt është e thjeshtë: ai ishte i vërtetë, besonte në vlerat perëndimore, të cilat i përbrendësoi dhe krijoi filozofi politike që mahniti perëndimin, ishte i sinqertë, kishte një ide e ideal të madh dhe përditë fliste për tolerancë e vlera humane...

Florim Zeqa: Cila do të jetë ‘sekuenca’ e radhës e Albin Kurtit!?

Disa herë dhe vëmendje të shtuar e kam dëgjuar konferencën për shtyp të kryeministrit Albin Kurti pas takimit me Vuqiqin në Bruksel. Fjalia që e përseriti disa herë para gazetarëve ishte kjo, po citoj: “Nuk mund të ketë kompromis midis propozimit me sekuencë dhe kushtëzimit të vjetër”!...

Kastriot Dervishi: Rrangallat

Shokët e magazinës së dekorit, keshën bërë një punë të mirë sot, e pasuruan materialin propagandistik. Kishin shtuar shumë figura si "heroi i popullit" shoku Spiro, shokun Mihal, etj. Për arsye të panjohura, e kishin lënë horizontal e në hije foton e "heroit të popullit" Kajo Karafili, pas fotos së "heroit të popullit" Mihal Duri, dikur përshëndetës fashist...

Albert Habazaj: 1 foto me Fatmir Terziun sa 1000 mesazhe dritë

Ndër jo shumë imazhe të regjistruar në kujtesën e humanizmit dituror, kujtoj një foto dhe një takim me prof. Fatmir Terziu në Bibliotekën Shkencore "Nermin Vlora Falaschi", Universiteti "Ismail Qemali" Vlorë, më 13 shtator 2015. Antropologjikisht, fytyra tregon karakterin dhe personalitetin e njeriut. Fytyra bardhësisht...

Sevdail Hyseni: Veglat

Dy serbë veriorëNë ditë të pazarit,I thotë njëri-tjetrit-Je vegël e shqiptarit! Grindja merr vrullPër çështje private,Si dhe për një punëQë kryhet pas nate. Askush nuk e dinKu qëndron problemi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora