E marte, 28.11.2023, 11:00 AM (GMT)

Search by date: 9/16/2022

Prend Buzhala: Shkoi në përjetësi Skënder R. Hoxha

Shkoi në përjetësi edhe një shkrimtar e studiues letrar: Skënder R. Hoxha (1949-shtator 2022). Që nga para lufta jemi gjendur së bashku në shumë veprimtari libri e kulture, jo vetëm në Pejë e Klinë, po anembanë Kosovës e nëpër trojet etnike.S’kishte shumë ditë që u takuam në ambientet e...

Hazir Mehmeti: Libër historik i gjimnazit 'Eqrem Çabej' në Vushtrri

Robëria e gjatë shekullore shkatërroi, traditën, religjionin, shkollimin, kulturën e gjithë jetën shqiptare. Trevat shqiptare jetuan për të mbijetuar nga shfarosja e cila preku deri në palcë kombin shqiptar. Shpresa për liri lindi me ringjalljen e shkollës në gjuhën shqipe e përkrahur nga Austro-Hungaria që...

“Lidhje kulturore Rumani-Shqipëri: Ciprian Porumbescu dhe Voskopoja”

Instituti Kulturor Rumun, nëpërmjet Departamentit të Komuniteteve Historike pranë Drejtorisë së Përgjithshme “Përfaqësime jashtë vendit dhe në komunitete historike”, organizon në Tiranë (Shqipëri), më 21 shtator 2022, në amfiteatrin e Katedrales Ortodokse, veprimtarinë kulturore "Lidhje kulturore Rumani-Shqipëri: Ciprian Porumbescu dhe Voskopoja"...

Eshref Ymeri: Një shaka serioze e Pirro Priftit

Në numrin  e djeshëm (15 shtator) të një Portali, lexova analizën e Pirro Priftit, me titull “100 vite më parë në Berat. Kongresi i parë i Autoqefalisë”. Në analizën e vet ai ndalet edhe në Kongresin e dytë ortodoks që u zhvillua në Korçë nga data 16 deri më 29 qershor 1929. Siç dihet, në atë...

Idriz Zeqiraj: Rrahman greva - argat i djallit!

"Po më quajnë Rrahman greva", pohon, jo pa mburrje, Rrahman Jasharaj, kryetar i kahmotshëm dhe i plotëfuqishëm i SBASHK-ut. Dhe, ne po e quajmë Rrahman greva - argat i djallit! Dhe, djalli, sinonim i të gjithë katalogut të ligësive njerëzore, në rastin konkret, SHIK-u, punëdhënësi i Rrahmanit...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora