E shtune, 23.09.2023, 04:57 AM (GMT+1)

Search by date: 9/15/2023

Sabile Basha: Osman Bunjaku - Patrioti i pa kompromise për Kosovën e Lirë

Patrioti Osman Bunjaku u lind më 1909 në fshatin Samadregj, rrethi i Vushtrrisë nga babai Mustafa dhe nëna Gjylije. Ka qenë i martuar, baba i dy fëmijëve. Që nga tetori i vitit 1942 e deri në nëntor të vitit 1944, me një ndërprerje të vogël, ishte komandant i Stacionit të Xhandarmërisë në Vushtrri e Podujevë, në cilësi të kapterit...

Gjekë Gjonaj: Një proces barbar dhe i dhimbshëm ndaj malësorëve

Mëngjesi i 9 shtatorit 2006    solli   shqetësim, trishtim  dhe torturë  të frikshme   te popullata e Malësisë. Pikërisht atë mëngjes, në ditën e themelimit të subjektit të parë politik të shqiptarëve -Lidhjes Demokratike në Mal të Zi, një ditë para zgjedhjeve parlamentare dhe lokale në Mal të Zi...

Ndue Ukaj: Energjia antiperëndimore, stuhi shkatërruese

Ka disa shekuj prej kur ndër shqiptarë ka ekzistuar një energji antiperëndimore, e cila në çaste të caktuar historike është kthyer në stuhi shkatërruese kundër nesh.Me gjasë, e vetmja gjë e vërtetë në këtë terr të madh ku është futë vendi ynë, është fakti se pushteti i gënjeshtrave po e vazhdon avazin...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora