E shtune, 23.09.2023, 04:47 AM (GMT+1)

Search by date: 9/14/2023

Sylejman Morina: Zëri kumbues dëgjohej larg në male

“EtnoFest-i”, çdoherë befason me risi në program. Kësaj radhe pjesë e programit qenë etnomuzikologia arbneshe Dina Bushiq me zërin e saj kumbues e të ëmbël dhe kitaristja,e njohur  Melita Ivkoviq. Ato i trandën zanat e vjetra dhe të rejat të atyre maleve, më këngët të padëgjuara më parë. Fjalë të një gjuhe që tingëllonin ndryshe,..

Xhelal Zejneli: Të huajt për krimet serbe në vitet 1912-1913

Krimet serbe ndaj shqiptarëve gjatë luftërave ballkanike përfshijnë vrasjet masive, masakrimet, pastrimin etnik, kthimin e dhunshëm në fenë ortodokse dhe persekutimin apo dëbimin e shqiptarëve.Qëndrimi ndaj shqiptarëve si komb deri në fund të luftërave ballkanike – Ka që thonë se kancelari gjerman Oto fon Bizmark...

Kimete Berisha: Kosova e vogël - Albini 'i madh'!

Është shumë interesant kur je shqiptar dhe e dëgjon kryeministrin tënd se si, pa i lëvizur qerpiku, i thotë BE-së se është e kushtëzuar nga Serbia!Edhe mua më pëlqeu kur i hapi sytë e tha se shans s'ka...andej-këndej!Kur e mohon dikënd që është 'i madh' - ti dukesh i madh sa ai, bile më i madh!...

Florim Zeqa: Lumi na e barti të mirën, e na la të keqën!

Nganjëherë realitetet e hidhura të detyrojnë të dalësh nga vetja, të bëjnë të kërkosh zgjidhje rreth e rrotull në të gjitha anët e globit, për të mos ju nënshtruar të keqës që na ka mbërthyer. Në këtë moment më del përpara ajo thënja e famshme e Makiavelit, “Koha është sikur lumi që e bartë të keqën dhe të mirën”...

Kalosh Çeliku: Neokomunizmi

Po, nuk ju dua si parti politike shqiptare Neokomuniste. As, “maqedonase”. Evropiane. Shaku, se: moti e keni humbur rrugën në Oborr, para Shtëpisë. Dy shqiptarë, tri parti. Erdhi koha, ta hani njëri-tjetrin për pushtet, dhe pasuri. Përmëkeq, edhe Pragun e Shtëpisë, mos them, se: ju, e keni përdhosë me bajga gomari edhe Livadhin e Babait...

Tomë Mrijaj: Klajd Kapinova - Amerika në Pasqyrë

Kur autori Klajd Kapinova, më dërgoi dorëshkrimin e ri: “Amerika në pasqyrë” dhe pasi u njoha me të, mendova se një libër i tillë është i domosdoshëm për lexuesit shqiptarë kudo që ndodhen.Në realitet, pasqyrat kanë lidhje jetike me zhvillimin tonë...

Idriz Zeqiraj: Haxhiu - Veriu i Kosovës t`i lihet Serbisë!

Kosova ka bërë lëshime të bollshme, madje edhe të dhimbshme. Vetë pranimi i dialogut politik me Serbinë, pas masakrave masive në Kosovë, është një faj e tradhti nga Hashim Thaçi me ekipin e tij. Duke qenë rrast i shantazhuar, me dosje krimesh, të kundërshtarëve politikë shqiptarë, ai pranoi gjithçka që kërkoi Serbia, në këmbim të...

Përparim Hysi: Cikël me poezi lirike

Kam bredhur fushave pa fundSE në fshat fushor kam lindur e jetuar.Por shuhurimën e pyllit nuk mund,Nuk mund të rri pa kujtuar. Kam parë dhe rrëkenë që zbret nga maliTek zbret e përplaset mbi gurSE kot nuk jam nip prej SKRAPARIKu verave veroja dikur...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora